کد خبر: 3927090
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۸
آستان مقدس حسینی امسال برای برگزاری بهتر مراسم اربعین، تمهیدات ویژه‌ای از جمله برپایی ایستگاه‌های قرآنی در مسیر شمال تا جنوب عراق و تعبیه درگاه‌های الکترونیکی برای حفظ سلامت زائران را به اجرا درآورده است.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از وبگاه آستان حسینی، با نزدیک شدن به مراسم اربعین و با توجه به شیوع بیماری کرونا، آستان مقدس حسینی با توجه به ارشادات شیخ عبدالمهدی الکربلایی، تولیت این آستان، ۵۰ درگاه الکترونیکی در ورودی‌های اصلی حرم امام حسین (ع) به منظور حفظ سلامت زائران قرار داده است.
 
ابن درگاه‌ها علاوه بر اینکه جنبه امنیتی و خدماتی دارند، این قابلیت را نیز دارا هستند که به خوبی دمای بدن انسان را اندازه‌گیری می‌کنند.
 
«رسول فضاله» مسئول شعبه حفاظت الکترونیکی آستان حسینی در این باره گفت: شعبه حفاظت الکترونیکی آستان حسینی با توجه به ارشادات تولیت آستان، ۵۰ درگاه الکترونیکی حرارتی پیشرفته در تمامی ورودی‌های حرم امام حسین(ع) نصب کرده است.
 
تمهیدات ویژه آستان مقدس حسینی برای برگزاری مراسم اربعین / گزارش خبری
 
تمهیدات ویژه آستان مقدس حسینی برای برگزاری مراسم اربعین / گزارش خبری

وی افزود: این درگاه‌ها جنبه بهداشتی و امنیتی دارند و قادرند درجه حرارت افراد را اندازه‌گیری کرده و افراد مشکوک به کرونا را مشخص کنند. همچنین قادرند تعداد زائرانی را که در حال ورود و خروج هستند، مشخص کنند.
 
وی با اشاره به اینکه این درگاه‌ها نخستین سیستم مراقبتی در خاورمیانه محسوب می‌شود، افزود: این درگاه‌ها پس از مراسم اربعین و حتی پس از پایان یافتن بیماری کرونا نیز مورد استفاده خواهند بود و برنامه‌هایی برای توسعه این طرح در نظر گرفته شده است.
 
از سوی دیگر، دارالقرآن آستان حسینی طبق سنت هرساله، اقدام به برپایی ایستگاه‌های قرآنی در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی به سمت حرم امام حسین (ع) از شمال تا جنوب عراق کرده است.
 
برپاکنندگان این ایستگاه‌های قرآنی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، پروتکل‌های بهداشتی را به طور کامل رعایت کرده و با استفاده از ماسک و دستکش و ضدعفونی ایستگاه‌ها همراه با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، به زائران خدمات رسانی می‌کنند.
 
در این ایستگاه‌ها قرائت صحیح سوره حمد و چند سوره کوچک قرآن که معمولا در نمازها خوانده می‌شود، به زائران آموزش داده شده و برخی مفاهیم و اهداف قیام امام حسین (ع) نیز برای زائران تبیین می‌شود.
 
تمهیدات ویژه آستان مقدس حسینی برای برگزاری مراسم اربعین / گزارش خبری
 
تمهیدات ویژه آستان مقدس حسینی برای برگزاری مراسم اربعین / گزارش خبری

دارالقرآن آستان مقدس حسینی فعالیت‌های متنوعی با هدف نشر علوم قرآنی در میان افراد جامعه و به صورت بین‌المللی ارائه می‌دهد. از این مرکز شمار زیادی حافظ قرآن نیز فارغ التحصیل شده‌اند.
 
از دیگر اقدامات آستان حسینی برای زائران اربعین، برپایی موکب‌های عزاداری در مسیر پیاده‌روی اربعین است که با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی به منظور جلوگیری از انتشار ویروس کرونا دایر شده است.
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: