کد خبر: 3927196
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۹
نصرت‌الله لطفی:
قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با بیان اینکه وحدت توصیه دینی و کلام وحی است، گفت: دشمنان اسلام و مسلمین با اهداف شیطانی خود درصدد نابودی اسلام هستند اگرچه راه به جایی نخواهند برد اما عمدتاً از تفرقه‌افکنی بین شیعه و سنی به عنوان یک ابزار، استفاده شده است. پس وحدت، انسجام و همدلی، پرهیز از هر نوع تفرقه در این برهه یک اصل ضروری است.

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، نشست برنامه‌ريزی و هماهنگی بزرگداشت هفته وحدت صبح امروز، یکشنبه 13 مهرماه با حضور نصرت الله لطفی قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور به همراه معاونین، مدیران و رؤسای دفاتر استانی (از طریق ارتباط تصویری)، نمايندگان نهادها و دستگاه‌های اجرایی عضو شورای هماهنگی تبليغات اسلامی، حجت‌الاسلام و المسلمين حميد شهرياری دبيركل مجمع جهانی تقريب مذاهب اسلامی و معاونين وی در دفتر مرکزی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این نشست نصرت‌الله لطفی با تسلیت به مناسبت اربعین حسینی(علیه السلام) و همچنین گرامیداشت هفته نیروی انتظامی، اتحاد و همدلی و اخوت اسلامی را یکی از نیازهای اساسی که بسترساز و تداوم‌بخش رونق و بالندگی کشور دانست و گفت: وحدت توصيه دينی و كلام وحی است و دشمنان اسلام و مسلمين از اختلافات مذهبی بين شيعه و سنی برای تفرقه‌افكنی استفاده می‌كنند كه در زمان اول انقلاب با هدايت امام راحل يکی پس از ديگری خنثی شد که از همین منظر و دیدگاه، می توان به بررسی آن در قبل و بعد از انقلاب اسلامی و بیانات حکیمانه و راهگشای امامین انقلاب پرداخت.

وی یکی از مصادیق بارز و عینی بصیرت را اتحاد و وحدت دانست و بیان کرد: دشمنان اسلام و مسلمین با اهداف شیطانی خود درصدد نابودی اسلام هستند اگرچه راه به جایی نخواهند برد اما عمدتاً از تفرقه‌افکنی بین شیعه و سنی به عنوان یک ابزار، استفاده شده است. پس وحدت، انسجام و همدلی، پرهیز از هر نوع تفرقه در این برهه یک اصل ضروری است.

نصرت الله لطفی بیان کرد: در سال‌های اولیه انقلاب اسلامی دشمنان همچنان در صدد سوء استفاده این اختلاف بودند که با رهنمودهای حضرت امام خمینی (قدس الله النفسه الزکیه) و بیانات راهبردی و مبنایی ایشان به عنوان یک نگاه دینی به مقوله وحدت و اخوت دینی، توطئه دشمن را یکی پس از دیگری خنثی کرد.

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور افزود: اقدامات شایسته‌ای که بعد از انقلاب اسلامی در راستای تحکیم وحدت صورت گرفته، با گذشت زمان و در سال‌های اخیر متأسفانه کم‌رنگ شده است که البته این موضوع از دغدغه عزیزان ما در مجمع تقریب مذاهب نیز می‌باشد و مطلوب است با توجه به شرایط کنونی برای تقویت تجلی وحدت و یکپارچگی ملت سلحشور و همیشه در صحنه با همه اقوام، مذاهب و گرایش‌ها بیش از بیش تلاش صورت پذیرد.

وی تصریح کرد: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در سال‌های اولیه انقلاب اسلامی نقش مؤثری در ایجاد تحکیم بین شیعه و سنی داشته و در سال‌های اخیر با تشکیل یک کارگروه ویژه و برگزاری همایش‌ها در استان‌هایی که ترکیب جمعیتی شیعی و سنی دارند، گام‌های موثری را برداشته است.

نصرت الله لطفی با اشاره به ضرورت همکاری نهادهای انقلابی در باره وحدت بین شیعه و سنی، گفت: پس از بررسی‌هایی که از سوی شورای معاونین مجمع تقریب مذاهب و حجت الاسلام والمسلمین شهریاری صورت گرفت مقرر گردید تا از یک ظرفیت دیگری برای بزرگداشت هفته وحدت استفاده شود زیرا مجمع تقریب مذاهب بیشتر برون کشوری و مختص استان‌هایی با ترکیب جمعیتی شیعی و سنی است.

وی افزود: بر این اساس نیاز به کمک نهادی که تشکیلات کشوری دارد بسیار ضروری است و این افتخار به عنوان یکی از نهادهای نظام مقدس اسلامی به شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی که در همه استان‌ها و شهرستان ها دفتر، نیرو و امکانات دارد سپرده شد.

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور گفت: اگرچه نهادهای بسیاری هستند که توان و ظرفیت برگزاری این مهم را دارند اما شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با تجربه‌ای که در برگزاری کنفرانس‌های وحدت تا سال 62 دارد می‌تواند نقش و تاثیر به سزایی را در این خصوص ایفا نماید.

این مقام مسئول افزود: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تنها نهاد قانونی فراسازمانی در ساختار حاکمیتی و نظام اداری کشور است که بیش از 25 نهاد انقلابی، وزارتخانه ها، دستگاه های اجرایی، تشکل های مردمی و مذهبی عضو دارد و به عنوان یک نهاد کهن انقلابی انجام وظیفه می‌کند و بر اساس تفاهم‌نامه که بین مجمع تقریب مذاهب و شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بسته شد این نهاد تمام تلاش خود را در جهت بالندگی و وحدت بین آحاد مردم، انسجام و همبستگی پیروان مذاهب انجام خواهد داد.

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور گفت: امسال در هفته وحدت تقارن مبارکی وجود دارد و روز پایانی این هفته یعنی 17 ربیع الاول، با روز ملی مبارزه با استکبار جهانی مقارن شده که ما برنامه‌های گسترده‌ای در سطح کشور خواهیم داشت.

لطفی افزود: روز 17 ربیع الاول امسال، با دو ویژگی جشن میلاد نبی مکرّم اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) و نمایش روحیه ضداستکباری مردم عزیز ایران همراه است، بنابراین بحث هفته وحدت و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی به هم گره خورده است و باید از این دو فرصت، با برگزاری برنامه‌های سلامت محور که متعاقباً اعلام خواهد شد، استفاده بهینه را ببریم.

وی تأکید کرد: بزرگداشت هفته وحدت، باید پاسخ عملی به اهانت وقیحانه به ساحت قدسی نبی مکرّم اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) باشد و این پاسخ عملی در گستره بین‌المللی صورت گیرد.

لطفی افزود: به دلیل اهمیت این دو موضوع که می‌توان ساعت ها با استناد به مبانی قرآنی و احادیث و سخنان بزرگان به آن پرداخت، درخواست دارم در این خصوص از سوی مرکز به استان‌ها نیز ابلاغیه‌هایی ارسال شود تا اقدامات ارزنده‌ای در این راستا در سراسر کشور انجام پذیرد.

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور با بیان اینکه در ایام هفته وحدت، صرفاً نمی‌خواهیم به برپایی جشن اکتفا کنیم تصریح کرد: چرایی وحدت، با در نظر گرفتن نگاه همه مسلمانان مد نظر ماست و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نیز در این خصوص فرمودند هفته وحدت را یک هفته حقیقتاً پرمحتوا قرار دهیم و برافراشتن پرچم برادری و مهربانی را برای ملت و کشورمان از واجب ترین واجبات بدانیم.

لطفی ادامه داد: با این نگاه و با توکل به خداوند قادر متعال به استقبال هفته وحدت امسال و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی خواهیم رفت و همه ظرفیت را در راستای تقویت وحدت و اخوت در گستره کشوری به کار خواهیم گرفت.

لطفی در ادامه این نشست با اشاره به در پیش بودن اربعین حسینی(علیه السلام) اظهار کرد: با توجه به این که امسال متأسفانه برگزاری پیاده‌روی اربعین منتفی شده است و پیاده‌روی اربعین را نخواهیم داشت، فراخوان عمومی برای قرائت خانوادگی زیارت اربعین، همزمان با روز اربعین حسینی(علیه السلام) اعلام شده تا اربعین امسال نیز در استمرار سایر مراسم مذهبی ماه‌های گذشته از جمله برگزاری دعای توسل در فروردین ماه و برنامه نیمه شعبان و بانگ لبیک یا حسین در روز عاشورا که به خوبی برگزار شد، مراسمی ماندگار، معنوی و پرشور شود.

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور اضافه کرد: در همین راستا، بر اساس فراخوان عمومی که از سوی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اعلام شده، ساعت 9 صبح روز پنجشنبه 17 مهرماه1399 و همزمان با اربعین حسینی(علیه السلام)، قرائت خانوادگی زیارت اربعین در منازل را در سراسر کشور خواهیم داشت.

لطفی ادامه داد: در این خصوص مکاتباتی با نهادهای مختلف انجام و هماهنگی های لازم صورت گرفته که با حضور مداحان شاخص و ارتباط مستقیم با کربلای معلی، یک فضای پرشور معنوی با هدف زنده نگه داشتن شور و شعور حسینی(علیه السلام) در سراسر کشور فراهم شود.

این مقام مسئول یادآور شد: اقدام بعدی ما همزمان با روز 28 صفر و رحلت جانگذار پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) است که مراسم مشابهی را در آن روز برنامه ریزی خواهیم کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: