کد خبر: 3929666
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۰
دولت فرانسه با تعطیل کردن دهها مسجد و مراکز متعلق به مسلمانان و اخراج بیش از 200 مسلمان خارجی‌تبار، اسلام‌هراسی را در این کشور به نحو بی‌سابقه‌ای شدت بخشیده است.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از هندوستان تایمز، در فرانسه با وجود شیوع بیماری کرونا، عدم تحمل نسبت به مسلمانان رو به افزایش است به گونه‌ای که از ژانویه سال 2020 (دی ماه 98) جهش نگران‌کننده‌ای در اسلام‌هراسی دیده می شود و این کشور 73 مسجد و مدرسه و مراکز متعلق به مسلمانان را تعطیل کرده است.
 
به ادعای «جرالد دارمانین»  وزیر کشور فرانسه، این اقدام برای مبارزه با «اسلام‌گرایی افراطی» بوده است، با این حال به نظر می‌رسد فرانسه درحال پیروی از چین برای نقض حقوق فرهنگی و دینی مسلمانان است.

دارمانین اخیرا در یک کنفرانس مطبوعاتی ادعا کرد که در ماه سپتامبر، 12 مکان مروج افراط‌گرایی بسته شده که شامل فروشگاه‌ها، مدارس غیرقانونی، مراکز دینی و غیره بوده و در مجموع 73 مکان متعلق به مسلمانان از ابتدای سال جاری میلادی بسته شده، در حالی که وابستگی این اماکن به جریان طرفدار افراط‌گرایی همچنان مورد تردید است. یک مسجد ثبت نشده، یک مرکز فرهنگی و یک مدرسه اسلامی و پنج فروشگاه از جمله مکان‌های مورد هدف مقامات فرانسوی بوده است.
 
وزیر کشور فرانسه مدعی شده چند مشروب‌فروشی به دلیل ارتباط آنها با «اسلام رادیکال» بسته شده که این ادعا بی اساس است زیرا مصرف مشروبات الکلی در اسلام ممنوع است. دارمانین در یکی از توییت‌های خود ادعا کرد: یکی از وظایف اساسی دولت این است که اطمینان حاصل کند که مدارس غیرقانونی فعالیت نکنند و جای مدارس رسمی را در کشور نگیرند.
 
اوایل ماه جاری «امانوئل مكرون»، رئیس‌جمهور فرانسه از طرحی برای دفاع از ارزش‌های سكولار فرانسه در برابر آنچه «رادیكالیسم اسلام‌گرا» خواند رونمایی كرد و اسلام را دینی «در بحران» در سراسر جهان توصیف كرد.
 
این اولین بار نیست که چنین اقداماتی برای جلوگیری از گسترش اسلام در این کشور انجام می‌شود که دومین دین در فرانسه پس از مسیحیت است. مقامات فرانسه پیشتر نیز با اجرای اقداماتی مانند ممنوعیت حجاب برای دانش‌آموزان در مدارس و ممنوعیت برقع، حق انتخاب و آزادی زنان مسلمان را نقض كرده‌اند.
 
با این حال، هیچ کس در دوران مدرن فرانسه مانند مکرون مستقیما از اسلام به عنوان یک دین انتقاد نکرده و هیچ دولتی مانند آنچه دولت وی انجام داده، حقوق فرهنگی مسلمانان را نقض نکرده است.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: