کد خبر: 3937063
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۵
مدیر اجرایی بخش ترتیل پانزدهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی، ضمن اعلام اسامی فینالیست‌های رشته ترتیل جشنواره گفت: یکی از مهمترین اهداف برنامه‌ریزی شده در ستاد پانزدهمین جشنواره مردمی تلاوت‌های مجلسی، معرفی چهره‌های جوان و مستعد در عرصه قرائت ترتیل قرآن کریم بود.

به گزارش ایکنا، پانزدهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی به همت جمعی از قاریان پیشکسوت و فعالان قرآنی مجمع صاحب‌الزمانی‌های تهران (واقع در تقاطع خیابان ولیعصر(عج) و خیابان مولوی) با هدف ایجاد رقابت سالم قرآنی و تقویت فرهنگ استماع تلاوت قرآن کریم در میان اقشار و سنین مختلف آغاز به کار کرده است و امسال در ایستگاه پانزدهم خود، با وجود شرایط حاد کرونایی، از نظر کمی و کیفی به حد مطلوبی رسیده و فینالیست‌های بخش ترتیل آن مشخص شده‌اند.

پیام بحیرایی، مدیر اجرایی بخش ترتیل پانزدهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی در گفت‌و‌گو با ایکنا؛ ضمن اعلام اسامی راه‌یافتگان به بخش فینال، به شیوه و پروتکل‌های اجرایی بخش پایانی رشته قرائت ترتیل اشاره کرد و گفت: از مجموع ۱۲۶۱ اثر ارسال شده به بخش ترتیل، ۷۲ اثر بعد از بررسی اولیه، به مرحله بعد راه یافتند و در نهایت 15 اثر برگزیده شد.
 
وی افزود: طی ۱۰ روز، آثار مورد قضاوت اساتید حوزه ترتیل کشور از جمله استادان محمدحسین سبزعلی، جواد پناهی، رحیم خاکی، وحید غفران‌نیا قرار گرفت.
 
مدیر اجرایی بخش ترتیل پانزدهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی اظهار کرد: نحوه امتیازات به این شرح بود؛ استاد پناهی، داور بخش تجوید، ۳۵ امتیاز؛ استاد خاکی، داور بخش صوت و لحن، ۵۰ امتیاز؛ استاد سبزعلی، داور بخش حسن اجراء، ۱۰۰ امتیاز و استاد غفران‌نیا، داور بخش کمی و کیفی تلاوت، ۱۰۰ امتیاز را به فینالیست‌ها اختصاص دادند؛ لذا امتیازات اخذ شده از مجموع ۲۸۵ امتیاز نهایی است.
 
بحیرایی با اشاره به اینکه زمان قرعه‌کشی منتخبان برای تلاوت دو جزء قرآن کریم تا پایان هفته جاری اعلام خواهد شد، گفت: منتخبان باید در پیام‌رسان واتساپ دوره آموزشی یک هفته‌ای مبانی ترتیل‌خوانی را زیر نظر استاد مربوطه فرا گرفته و آموزش‌ها را در قرائت دو جزئی خود به‌ کار ببندند.
 
وی با بیان اینکه منتخبان و افراد ذخیره مجاب به‌ رعایت تمامی پروتکل‌های نحوه آموزش و نحوه اجرای تلاوت دو جزء خواهند بود، افزود: در این بین یک تبصره هم وجود دارد، چنانچه هر یک از منتخبان نتواند کمیت و کیفیت لازم در اجرا دو جزء تعیین شده را داشته باشند، بخش تولید اثر (ترتیل کل قرآن) را از دست داده و فرد ذخیره جایگزین آنها خواهد شد.
 
مدیر اجرایی بخش ترتیل پانزدهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی با اشاره به تلاوت‌های دو جزئی منتخبان گفت: در این بخش، سه دقیقه از بهترین و شاخص‌ترین بخش تلاوت به انتخاب هر یک از منتخبان، جهت رأی‌گیری نهایی و مردمی در کانال و صفحه اینستاگرام قرار خواهد گرفت. تمامی تلاوت‌های دو جزئی جهت داوری مرحله فینال به سه نفر از خبره‌ترین داوران رشته قرائت ترتیل ارسال خواهد شد.

بحیرایی اضافه کرد: یکی از مهمترین اهداف برنامه‌ریزی شده در ستاد برگزاری جشنواره مردمی تلاوت‌های مجلسی معرفی چهره‌های مستعد و جوان در عرصه ترتیل قرآن بدون محدودیت سنی است.
 
وی ادامه داد: کوچکترین منتخب اول و فینالیست این بخش، امیدرضا پرنلو با ۱۴ سال سن است که وی را در کنار افرادی قرار داده که بعضا بیش از ۴۵ سال سن داشته و این خود یک نوآوری در عرصه استعداد‌یابی و اقبال عمومی و مردمی جشنواره به حساب می‌آید.
نوآوری در استعداد‌یابی قرآنی / فینالیست‌های بخش ترتیل جشنواره تلاوت‌های مجلسی مشخص شدند
 
به گزارش ایکنا، پیش‌تر داوود جعفری، دبیر کل جشنواره تلاوت‌های مجلسی این وعده را به علاقه‌مندان داده بود که برای اولین بار در جمهوری اسلامی آلبومی با حضور ۱۵ قاری و مرتل برتر برای تلاوت کل قرآن منتشر کند که این اثر در کشور اقدامی منحصر بفرد خواهد بود. اما در پایان بخش اول مرحله داوری نیز این نوید به سی شرکت‌کننده بعدی نیز داده شد تا در صورت طی یک دوره کوتاه‌مدت زیر نظر اساتید فن، می‌توانند یک آلبوم سی نفره از مرتلان قرآن را نیز به مجموعه تولیدات و ثمره برگزاری جشنواره پانزدهم اضافه کنند.

یادآور می‌شود، مراسم قرعه‌کشی این افراد تا پایان این هفته در صفحه رسمی جشنواره در پیام‌رسان اینستاگرام به نشانی ftfquran@ منتشر خواهد شد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: