کد خبر: 4008772
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۲
در مرحله استانی شانزدهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی /

مرحله استانی شانزدهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی استان تهران شب گذشته در محل فرهنگسرای قرآن با حضور فعالان قرآنی برگزار شد و پایتخت کشور میزبان رقابت قاریان خوشخوان تهرانی و علاقه‌مندان به تلاوت مجلسی بود.

جشنواره تلاوت مجلسیبه گزارش خبرنگار ایکنا، در روز‌هایی که تلخی کرونا و بحران‌های اقتصادی بر زندگی آحاد جامعه سایه افکنده، برگزاری منسجم جشنواره‌ای تماما قرآنی در سراسر کشور یکی از مؤثرترین اقداماتی است که می‌تواند در ایجاد نشاط معنوی و آرامش مؤمنانه در سطح جامعه اثرگذار باشد که جشنواره تلاوت‌های مجلسی خواسته از پس آن برآید.

شب گذشته فرهنگسرای قرآن، میزبان رقابت قاریان خوشخوان تهرانی و علاقه‌مندان به تلاوت مجلسی بود. این مراسم به صورت زنده از صفحه اینستاگرام ایکنا iqnanews پخش شد.
 
مرحله استانی شانزدهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی که بیش از یک‌ماه است در استان‌ها آغاز شده به استان تهران رسید. این مراسم که با حضور جمعی از اساتید و فعالان قرآنی کشور ازجمله سیدحسین موسوی‌بلده، رئیس شورای عالی قرآن شهرداری تهران، رحیم خاکی، رئیس فرهنگسرای قرآن، حمیدرضا نقاشیان، رئیس جشنواره تلاوت مجلسی و جمعی از نخبگان، اساتید، قاریان و حافظان قرآن همراه بود، با تلاوت محسن قاسمی آغاز شد.
داود جعفری، دبیر کشوری جشنواره تلاوت‌های مجلسی در ابتدای این مراسم ضمن قدردانی از زحمات برگزارکنندگان و حضور علاقه‌مندان به این مراسم گفت: جشنواره تلاوت‌های مجلسی، نخستین‌بار به همت جمعی از قاریان پیشکسوت و فعالان قرآنی مجمع صاحب‌الزمانی‌های تهران به انگیزه ایجاد رقابت سالم قرآنی و تقویت فرهنگ استماع تلاوت قرآن کریم در میان اقشار و سنین مختلف آغاز به کار کرد و امسال در ایستگاه شانزدهم خود، با وجود شرایط کرونایی، از نظر کمی و کیفی به حد مطلوبی رسیده است؛ لذا با توجه به استقبالی که از این جشنواره در سال‌های اولیه برگزاری آن شد، تلاش کردیم تا آن را به سایر شهر‌های کشور تسری دهیم و امروز در ۱۹۸ شهرستان و ۳۱ استان کشور برگزار می‌شود.
جشنواره تلاوت مجلسی
وی با بیان اینکه طی آذرماه مرحله کشوری را برگزار می‌کنیم، بر ضرورت رونق بخشیدن به جلسات اساتید قرآنی سراسر کشور در شهرستان‌ها تاکید کرد و گفت: این جشنواره موجب رونق‌بخشی جلسات خانگی قرآن و جلسات اساتیدی شد که در نقاط مختلف کشور در حال پرورش شاگردانی با استعداد هستند و این امکان برایشان فراهم شده تا از این طریق معرفی و شناخته شوند.

دبیر کشوری جشنواره تلاوت‌های مجلسی با بیان اینکه یکی از نقاط قوت جشنواره مسئله استعدایابی و رونق‌بخشی به جلسات قرآنی است، گفت: برگزاری این جشنواره در شهر‌ها و بعد از آن در مراکز استان‌ها موجب رونق فعالیت‌های اینچنینی در کل کشور می‌شود؛ لذا یکی از اهداف ما رسیدن به نقطه اجرای منویات مقام معظم رهبری در این موضوع است.

جعفری در ادامه با بیان اینکه یکی دیگر از اهداف جشنواره تلاوت مجلسی این است که مردم در انتخاب قاری برتر نقش داشته باشند، تصریح کرد: این نوع داوری موجب شده مردم به عنوان مخاطبان اصلی تلاوت قرآن در این محافل باشند و حتی در انتخاب برترین قاری اثرگذار باشند؛ لذا طی سال اول حدود یک میلیون سیصد هزار نفر در سامانه جشنواره رأی دادند و سال گذشته با وجود محدودیت‌ها بیش از دو میلیون نفر در انتخاب قاری مردمی جمهوری اسلامی شرکت کردند. در همین جا نیز از همه علاقه‌مندان درخواست داریم تا برای جذاب‌تر شدن این جشنواره نظراتشان را اعلام کنند.
جشنواره تلاوت مجلسی

گزارش ایکنا حاکی است، دبیر کشوری جشنواره تلاوت‌های مجلسی گفت: صفر تا صد این جشنواره همانند هیئات حسینی کاملا مردمی است و اکثر فعالیت‌ها توسط خیرین انجام خواهد شد اما از امکانات و خدماتی که نهاد‌ها و دستگاه‌ها در اختیار ما بگذارند استقبال می‌کنیم. البته درخواست داریم تا نهاد‌ها و دستگاه‌ها در تمام استان‌ها و شهرستان‌ها امکانات خودشان برای هرچه باشکوه برگزار شدن این مراسم در اختیار جلسات قرآنی و این مسابقات قرار دهند. این باعث می‌شود حرکت‌های مردمی در حوزه قرآن جان تازه‌ای بگیرد. از وزیر محترم ارشاد نیز درخواست داریم به این پیکره مردمی توجه ویژه نشان دهند و یک برنامه ویژه‌ای را برای حمایت این بخش داشته باشند.

در بخش دیگر این مراسم رحیم خاکی، رئیس فرهنگسرای قرآن ضمن خیر مقدم به حضار و شرکت‌کنندگان در این مراسم گفت: از اینکه چنین تلاوت‌هایی را می‌شنوم افتخار می‌کنم و از آن‌ها لذت می‌برم. این جوانان تلاوت‌های جدیدی را در نوع خودشان نمایش دادند و لذا استعداد‌های بسیار خوبی را ارائه دادند. نوا‌هایی که به جرئت می‌توان گفت در سطح جهانی است و این نویدبخش حضور قاریان جوان و پرقدرت در کشور است.

وی ادامه داد: این جوانان آنچنان استادانه آیات قرآن کریم را خواندند که می‌توان این قطعات را بار‌ها و بار‌ها در فضای مجازی تکرار کرد و لذت برد. این‌ها نشان از موفقیت و بلوغ این جشنواره در همه سال‌های برگزاری آن است که به سختی اداره شده و تا به اینجا رسیده است. این نشان می‌دهد که مسیر درست بوده است و قطعاً خیرات و برکات این کار در دنیا و آخرت برای ما خواهد بود.
جشنواره تلاوت مجلسی

بعد از این سخنان رقابت قاریان برتر استان تهران آغاز شد و مهدی دولت‌آبادی، به عنوان اولین شرکت‌کننده بر روی جایگاه قرار گرفت و تلاوت زیبا و دلنشینی را ارائه داد. دومین شرکت‌کننده وحید براتی بود که تلاوت خود را با آیاتی از سوره مبارکه احزاب آغاز کرد. تلاوت وی بسیار پرشور بود تا جایی که حاضرین در سالن از شنیدن آن به وجد آمدند. سومین شرکت‌کننده مسعود خیری بود که وی نیز آیاتی از سوره مبارکه حجر را به زیبایی و پرشور تلاوت کرد.
 
بابک اشرفی، چهارمین نفری بود که تلاوت زیبا، پرشور و پرقدرتی را از خود نشان داد. نفر پنجم، یونس شاهمردای بود که او نیز سوره مبارکه حجرات را به زیبایی تلاوت کرد. تلاوت وی نیز پرشور و پرانرژی بود که فضای برگزاری مراسم را دگرگون کرد.
 
آخرین و ششمین شرکت‌کننده این مسابقات، حسین بیات بود که وی نیز تلاوتی زیبا از سوره واقعه را ارائه کرد که با شور و حرارت تلاوت وی سالن نیز به وجد آمد. در پایان این رأی‌گیری مردمی و داوری آغاز شد و در نهایت سه نفر به عنوان نفر اول به مسابقات کشوری جشنواره تلاوت‌های مجلسی راه پیدا کردند.
 
بر همین اساس و به ترتیب وحید براتی، یونس شاهمرادی و بابک اشرافی به عنوان سه نفر اول و راه‌یافته به مسابقات کشوری جشنواره تلاوت مجلسی معرفی شدند و حسین بیات، مسعود خیری و مهدی دولت‌آبادی سه نفر دوم این مسابقات معرفی شدند.
جشنواره تلاوت مجلسی

اجرای زیبای گروه تواشیح بقیة الله(عج) و همچنین مداحی دلنشین امیرحسین باقری، رونق‌بخش این مراسم بود. در پایان این مراسم از هیئت داوران تجلیل شد و در نهایت به 10 نفر از حضار به قید قرعه جوایزی اهدا شد.

دبیری جشنواره تلاوت‌های مجلسی استان تهران را حمید رحیمی برعهده داشت و داوری این رقابت‌ها را اساتیدی ازجمله محسن قاسمی، محمدرضا برقعی، رحیم خاکی، مجید ملازم و حمیدرضا احمدی‌وفا برعهده داشتند.
جشنواره تلاوت مجلسی

بخش استانی جشنواره تلاوت مجلسی تاکنون در استان‌های اصفهان، زنجان، لرستان، بوشهر، قم، قزوین، سیستان و بلوچستان، گیلان، کردستان، مازندران، تهران و... برگزار شده است و طی روز‌های آتی در دیگر استان‌ها برپا می‌شود و ابتدای آذر‌ماه شاهد اجرای مرحله کشوری این مسابقات خواهیم بود.
 
با پایان یافتن بخش تلاوت، تا دهه فجر انقلاب اسلامی، فراخوان‌های دیگری از این جشنواره در دیگر رشته‌ها منتشر می‌شود که متعاقباً اطلاع‎رسانی خواهد شد.

گزارش از وهاب خدابخشی
انتهای پیام
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: