کد خبر: 3950214
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
اسماعیلی خبر داد:
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، آموزش و توسعه مشارکت‌های معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری آزمایشی نوزدهمین دوره آزمون سراسری قرآن و عترت در ۳۰ بهمن خبر داد.

مانور آزمون سراسری قرآن برگزار می‌شود

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدفخرالدین اسماعیلی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، آموزش و توسعه مشارکت‌ها ضمن تأکید بر برگزاری آزمون سراسری قرآن و عترت در نیمه اول اسفندماه، گفت: آزمون قرآن و عترت طی روزهای ۱۳ تا ۱۵ اسفند برگزار می‌شود، ولی یک آزمون آزمایشی برای تمام داوطلبان برگزار می‌کنیم تا توان زیرساخت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آزمون از قبیل قدرت سرور و پاسخگویی به درخواست‌های داوطلبان، فراخوانی سؤالات، محاسبه نمره آزمون و غیره را محک بزنیم و در صورت نیاز سرورهایی را اضافه کنیم.

وی افزود: سامانه آزمون و مسائل امنیتی بررسی شده و سوالات مربوط به داوطلبان زیر ۱۲ سال نیز به گونه‌ای آماده شده که علاوه بر رؤیت بصری، افزونه صوتی نیز به آن اضافه شده است تا برای نابینایان و افراد زیر ۱۲ سال به صورت صوتی پخش شود. آزمونی که جمعه 30 بهمن برگزار می‌شود یک مانور آزمایشی است و داوطلبان علاوه بر این که نحوه استفاده از سامانه را فرا می‌گیرند، با برخی از سؤالات قرآنی نیز آشنا می‌شوند.

اسماعیلی گفت: البته رشته حفظ کل مرحله آزمون شفاهی نیز دارد که در سال 1400 و در صورت امکان، حضوری برپا می‌شود و چنانچه به دلیل ویروس کرونا ممکن نبود، این آزمون نیز به صورت مجازی و وبیناری برگزار خواهد شد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و آموزش معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد تصریح کرد: در این دوره از آزمون حداقل به 2500 شرکت‌کننده جایزه اهدا خواهد شد و به حافظان کل قرآن چنانچه 100 امتیاز آزمون شفاهی را کسب کنند، مبلغ یک میلیون تومان اهدا خواهد شد، کسانی که ۹۵ امتیاز کسب کنند، بدون قرعه‌کشی مبلغ ۳۰۰ هزار تومان دریافت خواهند کرد.

اسماعیلی در ادامه به آمار ثبت‌نام قرآن‌آموزان از طریق مؤسسه یا اقدام شخصی اشاره کرد و گفت: آمار داوطلبان آزاد به مرز ۴۰ درصد رسیده است و ۶۰ درصد ثبت نام کنندگان را اعضای مؤسسات تشکیل می‌دهد در حالی که در سال‌های گذشته داوطلبان آزاد گاهی پنج تا 10 درصد بوده است.

یادآور می‌شود هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت در بهمن سال گذشته در۳۵۰ شهر و شهرستان و در بیش از ۴۷۰ حوزه در چهار گروه ترجمه و مفاهیم، معارف اهل‌بیت (ع)، حفظ قرآن، سبک زندگی و سیره معصومان و در ۱۶ رشته برگزار شد که ۱۰ رشته به حفظ قرآن اختصاص داشت و ۷۵ درصد داوطلبان را علاقه مندان به حفظ قرآن تشکیل داد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: