کد خبر: 3954756
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۶
دستور عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر برای حذف آیات قرآن و احادیث از کتاب‌های درسی با محکومیت شدید فعالان و سیاستمداران مصری مواجه شده است.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از عربی 21، رضا حجازی، معاون وزیر آموزش و پرورش مصر  اعلام کرد که السیسی به بهانه نشر افکار افراطی، به این وزارتخانه دستور داده است که آیات قرآنی و احادیث نبوی از دو درس زبان عربی و تاریخ حذف و به درس دینی محدود شود.

از سوی دیگر فریدی البیاضی، عضو کمیسیون دفاع و امنیت ملی مصر نیز قرار دادن متون دینی در مواد درسی زبان عربی، تاریخ و جغرافیا را تهدید بزرگی خواند که به زعم وی به معلمان غیرمتعهد این فرصت را می‌دهد که تفسیر افراط‌گرایانه و مخربی از آن متون ارائه دهند و افکار افراطی را نشر دهند.

فعالان معتقدند که سیسی با تصمیم به حذف آیات قرآنی و پیش از آن، تصمیم به تخریب مساجد، محدود کردن نقش الازهر و اعلام حمایت از فرانسه علی‌رغم حمله مکرون به ارزش‌های اسلامی به دنبال از بین بردن هویت اسلامی مردم مصر است. 

فعالان تأکید کردند که سیسی با این تصمیم قصد ندارد همانطور که ادعا می‌کند، گفتمان دینی را تجدید و نوسازی کند، بلکه می‌خواهد کل دین را از جامعه حذف کند. آنها تأکید کردند که مردم باید علیه تصمیماتی که به ساختار و هویت اسلامی مصر آسیب می‌رسانند، قیام کنند. آنها اعلام کردند سیسی پس از اینکه ارزیابی و نمره‌دهی به دانش‌آموزان در درس دینی را حذف کرده، این درس را به حاشیه برده، زیرا این اقدام منجر به عدم مطالعه یا توجه به آن می‌شود.

به گفته این فعالان این تصمیم، نسل‌هایی را به بار خواهد آورد كه از دین چیزی نمی‌دانند و این نیز ضربه مهلكی به زبان عربی نیز وارد می‌كند زیرا قرآن كریم معتبرترین منبع دستور زبان، بلاغت و ادبیات عرب است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: