کد خبر: 3955127
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۰
قدیری ابیانه بیان کرد:

مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح؛ دو بال ساخت دولت کارآمد و ایران قوی

سفیر پیشین ایران در مکزیک و استرالیا با اشاره به تأکید همیشگی رهبران انقلاب اسلامی بر حضور پرشور مردم در انتخابات و انتخاب اصلح گفت: این دو مؤلفه، در حقیقت دو بال شکل‌گیری دولت کارآمد و توانمند به منزله یکی از پایه‌های ساخت ایران قوی هستند.

محمدحسن قدیری ابیانه

به گزارش ایکنا، رهبر معظم انقلاب در دیدار تصویری اخیر با مردم آذربایجان شرقی در خصوص انتخابات فرمودند: «انتخابات برای کشور یک افتخار است، یک فرصت است، یک امکان است، یک ذخیره است که اگر شرکت پُرشور مردم باشد، این یقیناً به آینده کشور کمک خواهد کرد. البتّه اگر این شرکت پُرشور مردم همراه بشود با یک انتخاب درست که حقیقتاً یک نیروی کارآمد و باایمان و پُر‌انگیزه و علاقه‌مند به کار انتخاب بشود به وسیله‌ مردم، خب این نورٌعلیٰ‌نور است و آینده کشور را تضمین خواهد کرد... علاج دردهای مزمن کشور در پُرشور بودن انتخابات و حضور عمومی مردم و بعد، انتخاب اصلح، انتخاب شخصیّت مناسب در انتخابات ریاست جمهوری است.»

محمدحسن قدیری ابیانه، کارشناس عالی مدیریت استراتژیک و سفیر اسبق ایران در استرالیا و مکزیک، در گفت‌وگو با ایکنا، درباره تأکید همیشگی رهبران جمهوری اسلامی بر مشارکت حداکثری در انتخابات و انتخاب اصلح در مقابل برخی جریانات سیاسی که به ویژه در این روزها زمزمه انتخاب دولت کارآمد در انتخابات را حتی به قیمت مشارکت حداقلی مطرح می‌کنند، گفت: مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح دو بال لازم برای پرواز و جهش کشور هستند. حضور حداکثری بسیاری از توطئه‌های خارجی را خنثی می‌کند و باعث استحکام درونی کشور می‌شود. تعداد انتخابات برگزار شده در کشور در طول این چهل و دو سال، در تاریخ دموکراسی در جهان بی‌نظیر است و در هیچ کشور دارای دموکراسی این میزان مراجعه به افکار عمومی در این مدت مشاهده نمی‌شود لذا این مسئله قوام‌بخش کشور و اعتباری برای نظام جمهوری اسلامی است.

وی افزود: از طرفی درصد شرکت‌کنندگان در انتخابات بسیاری از سیاه نمایی‌ها و تبلیغات سوء معاندان را ناکام می‌گذارد. البته با وجود آنکه میزان مشارکت در انتخابات در کشور از میانگین جهانی بیشتر بوده، این باعث نشده که دشمنان بهانه‌جویی نکنند و اعتبار انتخابات را زیر سؤال نبرند. در واقع هرچه درصد مشارکت مردم در انتخابات بیشتر باشد، کشور را از اعزام نیرو به جبهه جنگ نظامی احتمالی، که البته فعلا امکان وقوع ندارد، بی نیازمی‌کند و به عبارتی گزینه نظامی را کاملا از روی میز دشمنان خارج می‌کند.

حضور حداکثری در انتخابات و بی‌معنا شدن گزینه نظامی دشمن

قدیری ابیانه اظهار کرد: مسئله دوم اهمیت توجه مردم به انتخاب نیروی اصلح، کارآمد و دلسوز است تا بتواند مشکلات و دردهای مزمن کشور را حل کند؛ این مسئله با حضور فرد و دولتی مبتنی بر مدیریت کارآمد، دشمن‌شناس و متکی به توان و ظرفیت داخلی ممکن می‌شود. اگر مردم در انتخاب اصلح، چه با مشارکت حداکثری چه حداقلی، اشتباه کنند، ضررش متوجه کشور و همه مردم می‌شود نه اینکه این ضررها فقط متوجه رأی‌دهندگان به فرد منتخب شود لذا اگر هر یک از این دو بال دچار مشکل شود، در مسیر پیشرفت کشور کندی و سستی ایجاد می‌شود.

این کارشناس عالی مدیریت استراتژیک ابراز کرد: موضوع دیگر این است که در کشور ما حضور در انتخابات آزاد است و برخی به دلایل مختلف در انتخابات شرکت نمی‌کنند و در بسیاری از کشورها هم بدین شکل است اما این کشورها، مشروعیت نظام سیاسی خود را به میزان مشارکت مردم در انتخابات گره نمی‌زنند و واقعا هم این دو مسئله ارتباطی به هم ندارد. اگر افراد در انتخابات شرکت کنند از حق قانونی خود استفاده کرده‌اند و افرادی هم که در انتخابات شرکت نمی‌کنند در واقع حق قانونی تعیین سرنوشت را به شرکت‌کنندگان در انتخابات واگذار می‌کنند.

وی درباره عوامل کاهش مشارکت در انتخابات گفت: ترس از کرونای انگلیسی و نارضایتی از عملکرد دولت فعلی می‌تواند عمده دلایل کسانی باشد که اعلام می‌کنند نمی‌خواهند در انتخابات شرکت کنند. این به معنای قبول نداشتن نظام جمهوری اسلامی نیست بلکه به خاطر ناامیدی و دلسردی بخشی از مردم است اما اگر نامزدهای کارآمد و بابرنامه‌ای وارد صحنه انتخابات شوند می‌توانند این جریان ناامید و دلسرد از انتخابات را ترغیب به حضور کنند.

ساخت ایران قوی از مسیر انتخابات

قدیری ابیانه درباره نقش دو مؤلفه مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح در شکل‌گیری دولت قوی و شکل‌گیری یک پایه از ساخت ایران قوی گفت: در طول دوران پس از انقلاب اسلامی هر جا مردم در صحنه‌ مشارکت بالا داشتند موفقیت‌های بزرگ حاصل شد و تولید قدرت برای کشور انجام گرفت و بالعکس بیشتر ضعف‌ها و ناکامی‌های کشور در سایه مشارکت پایین مردم بوده است. اگر مشارکت گسترده مردم در جریان نهضت اسلامی نبود با وجود رهبری شخصیت بزرگی مانند امام خمینی(ره) انقلاب پیروز نمی‌شد و حکومت اسلامی شکل نمی‌گرفت، کما اینکه در زمان ائمه اطهار(ع) به دلیل عدم حمایت مردم حکومت اسلامی شکل نگرفت. موفقیت‌‌های دفاع مقدس نیز همه مربوط به عملکرد نیروهای مسلح نبود بلکه مشارکت مردمی و حضور داوطلبانه نیروهای مردمی پیروزی‌های بزرگ را رقم زد.

وی یادآور شد: به طور طبیعی اگر یک دولت برپایه آرای بالای مردم بر سر کار می‌آید امکان مشارکت عمومی در صحنه و همدلی و همکاری مردم با دولت بیشتر می‌شود و اگر این دولت هم متشکل از افراد کارآمد، سلامت و مدیر باشد زمینه حرکت به سمت ساخت ایران قوی فراهم می‌شود. چون یکی از مؤلفه‌های ساخت ایران قوی، دولت قوی است و دولت قوی هم متکی به پشتوانه حمایت بالای مردم و کابینه توانمند و دلسوز است.

قهر با صندوق آرا راه اصلاح امور نیست

قدیری ابیانه تصریح کرد: لذا مردم باید بر روی انتخاب دقیق و اصلح حساسیت زیادی داشته باشند تا در ادامه دچار پشیمانی از انتخاب خود نشوند. در این راستا لازم است دقت کافی بر روی وعده‌های نامزدهای انتخابات داشته باشند تا فریب برخی شعارهای پوپولیستی و احساسی را نخورند و با مطالعه نظرات نخبگان و کارشناسان امکان عملی شدن اینگونه شعارها و وعده‌ها را بسنجند تا نسبت این شعارها با واقعیت مشخص شود.

وی افزود: مردم اگر احساس پشیمانی و فریب خوردن می‌کنند راهش قهر با صندوق آرا نیست بلکه راه آن، اصلاح نوع و معیارهای انتخاب است. البته برای اینکه امکان انتخاب اشتباه مردم پایین بیاید باید سازوکارهایی از سوی حاکمیت پیش‌بینی شود که این سازوکارها شامل اصلاح قوانین انتخابات، شفافیت و تقویت نظارت رسمی و عمومی است. اگر نتیجه انتخابات یک دولت صالح، کارآمد، وفادار به آرمان‌های انقلاب و سالم با پشتوانه بالای رأی مردم باشد هم توطئه‌های خارجی راحت‌تر خنثی می‌شود و هم پیشرفت داخلی سریع‌تر میسر شده و از ثمرات آن همه مردم بهره‌مند می‌شوند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha