کد خبر: 3956606
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۶
قاسم جان‌بابایی تشریح کرد؛
معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به عوامل مؤثر در بروز کووید19 در استان‌های کشور گفت: برای پیشگیری از جهش‌های کرونا باید از پیک‌زنی بیماری جلوگیری کرد.
عوامل مؤثر بر تفاوت بروز کرونا در استان‌های کشور/ علائم کرونا در سالمندانبه گزارش خبرنگار ایکنا، قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت، شب گذشته 9 اسفند در یک گفت‌وگوی تلویزیونی در مورد وضعیت ابتلا به کرونا در استان‌های کشور نیز گفت: مشکل ما در حال حاضر استان خوزستان است که البته با زحمات همکارانمان و همراهی مردم تا حدی سیر افزایشی بیماری کنترل شده است، حتی در مواردی حالت سکون پیدا کرده است، اما هنوز تعداد زیادی بستری در استان خوزستان داریم.
 
وی افزود: در برخی از استان‌ها با شیب ملایم، بیماری رو به افزایش است. با تمهیداتی که اندیشیده شده امیدواریم بتوان روند بیماری را متوقف کرد، اگر قرار باشد که اوضاع را مدیریت کنیم، باید در شروع پیک اقدامات لازم انجام شود.

معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه یکی از امتیازات ما افزایش تست است، اظهار کرد: در روز تا صد هزار تست را انجام می‌دهیم و این تست زیاد مردم را متوجه بیماری خود می‌کند. حتی اگر علائم خفیف و یا مشکوکی داشته باشند با انجام تست متوجه وضعیت خود می‌شوند، لذا این زیرساخت در کشور فراهم شده است به طوری که تست سریع با حداکثر ظرفیت در دانشگاه‌ها در حال انجام است. هر فردی که مشکوک به علائم کرونا باشد بلافاصله می‌تواند به مراکز مراجعه کند و در آنجا رایگان تست انجام می‌شود، این موضوع مهمترین عامل است تا افراد در خانه ایزوله و قرنطینه شوند.

جان‌بابایی اظهار کرد: با ظرفیتی که در کشور برای بستری وجود دارد، بیماران می‌توانند در صورت تشخیص پزشک بستری شوند. بیشترین زمان انتقال بیماری همان چند روز نخست است یعنی کمتر از یک هفته، اما از هفته دوم میزان انتقال ویروس کمتر می‌شود و در نهایت احتمال ابتلای دیگران کاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه هنوز استان‌هایی داریم که میزان آلودگی در آن‌ها زیاد نشده و پیک‌های سنگین نداشتند، گفت: از مردم می‌خواهیم تا کسی که علامت دارد حتماً به مراکز درمانی مراجعه کند، اگر نیاز به بستری بود، حتما بستری شود، هرچه درمان زودتر آغاز شود، می‌توان به نتیجه بهتری رسید. در این صورت تعداد مرگ و میر نیز کمتر می‌شود، یکی از دلایل کاهش مرگ و میر تشخیص زودرس و انجام تست‌های فراوان است. هر چه این بیماری را زودتر مراقبت کنیم میزان مرگ و میر کمتر می‌شود.

جان‌بابایی با اشاره به ظرفیت کافی تخت‌های بیمارستانی درباره جهش ویروس کرونا گفت: جهش جزو ذات ویروس است و ویروس مرتب تغییرات ژنی پیدا می‌کند؛ ممکن است این تغییرات بی‌اهمیت باشد یا اینکه خطرناک باشد، در ایران و در پیک‌های دوم و سوم جهش‌هایی از ویروس را دیدیم، اما جهش‌های مهم و خطرناکی نبودند.


جهش ویروس با هر بار پیک زنی

 
وی تأکید کرد: هر بار که پیکی رخ می‌دهد خطر جهش ویروس هم بیشتر می‌شود، برای همین نباید بگذاریم پیک بیماری اتفاق بیفتد تا مانع جهش‌های بیشتر ویروس شویم.
 
معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه برای پیشگیری از جهش‌های بیشتر ویروس کرونا، باید تلاش کرد پیک‌های بعدی رخ ندهد، گفت: افراد چاق بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند، برای کنترل کرونا باید حتما فشار خون و بیماری‌های قلب و عروق را مدنظر قرار دهیم.

جان‌بابایی بیان کرد: بروز کووید ۱۹ در استان‌های مختلف متفاوت است. میزان مرگ و میر در استان‌ها و بیمارستان‌ها با هم تفاوت دارد. عوامل مؤثر بر کووید ۱۹ شامل سن و سال، بار بیماری، بیماری‌های زمینه‌ای، چاقی، شدت بیماری و پراکندگی جمعیت است. هرجا که میانگین سنی جمعیت بیشتر و جمعیت متراکم‌تر، چاقی و بیماری‌های زمینه‌ای بیشتر بوده، بار بیماری و میزان بستری‌ها و فوتی‌ها نیز بیشتر بوده است.

معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه خطر کرونا همچنان بخش بزرگی از جمعیت کشور را تهدید می‌کند، گفت: برای همین باید شیوه‌نامه‌ها را به درستی رعایت و با انجام تست و شناسایی زود هنگام مبتلایان و قرنطینه آن‌ها از بار بیماری کم کنیم.


علائم کرونا در سالمندان

 

وی تأکید کرد: ۷۳ درصد کسانی که فوت کرده‌اند بالای ۶۰ سال داشتند، برای همین باید بیشتر حواسمان به افراد مسن باشد. در فروردین ماه مراقبت بیشتری از سالمندان صورت گرفت، اما به مرور افزایش بیماری را در سالمندان مشاهده کردیم. این افزایش بیماری به این دلیل بود که جوانان پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های خود را مبتلا کردند.

وی تأکید کرد: هر چه سن بالاتر می‌رود بیشتر باید مراقبت کرد، بیشتر مرگ و میر‌ها در سنین بالا رخ می‌دهد. باید کوچکترین علائم در افراد سالمند مانند تب خفیف را جدی بگیریم. افراد سالمند تب خفیف می‌گیرند و دچار بی‌‌اشتهایی می‌شوند؛ باید این علایم را جدی بگیریم. اگر بیماری را در افراد سن بالا زود تشخیص دهیم قطعاً می‌تواند جلوی مرگ و میر را بگیریم.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: