کد خبر: 3957270
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۵
یکی از سخنران همایش بین‌المللی جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت گفت: پروفسور کامپانینی اسلام‌شناس و فیلسوف فقید ایتالیایی معتقد بود که جامعه غربی بر اساس ریا و دروغین برپا شده و ریشه تروریسم و اسلام‌هراسی را باید در آنجا پیدا کرد. او اذعان داشت که خداشناسی عقلانی را از قرآن آموخته است.

ارسال/قرآن خداشناسی عقلانی را به من آموخت/ بنای جامعه غربی بر دروغ و ريا استبه گزارش ایکنا؛ مراسم افتتاحیه همایش «جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت» امروز 12 اسفندماه با حضور حجج اسلام و المسلمین احمد واعظی، رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه، حجت‌الاسلام والمسلمین نجف لکزایی، رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و ارائه مقاله از سوی برخی از اساتید در دانشگاه باقرالعلوم(ع) برگزار شد.

سیدعلی حسینی، ارائه‌دهنده مقاله پرفسور کامپانینی، اسلام‌شناس و فیلسوف ایتالیایی،  با ارائه زندگینامه پرفسور ماسیمو کامپانینی، گفت: پرفسور ماسیمو کامپانینی اسلام‌شناس و فیلسوف ایتالیایی در میلان ایتالیا متولد شد و در سن ۶۳ سالگی در اثر حمله قبلی در منزل درگذشت.

وی افزود: ایشان بیش از ۴۰ کتاب در حوزه‌های تاریخ معاصر کشورهای عرب و تاریخ اسلام و ... را نوشت و در پیش‌نشست‌های همایش بین‌المللی «جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت» شرکت کرد.

حسینی تصریح کرد: این سلسله پیش‌نشست‌ها در راستای این همایش در شهرهای میلان روم و پالرموی ایتالیا و ... انجام شد و مرحور کامپانینی در این پیش نشست‌ها شرکت کرد و بنا بود یکی از سخنرانان این همایش باشد، ولی اجل این اجازه را نداد و با توجه به اینکه بنده از نزديک پرفسور را می‌شناختم، مقرر شد بنده مقاله ایشان را ارائه کنم.

وی با بیان اینکه این استاد ایتالیایی، عضو هيئت تحریریه فصلنامه اورینت ایتاليا و عضو هئیت تحریریه مجله سیاست و دین بود، تصریح کرد: مرحوم کامپانینی استاد اندیشه و فلسفه در سال ۱۹۷۷ در دانشگاه دولتی میلان فارغ‌التحصیل شد و سپس در سال ۱۹۸۴ در بخش لومباردی ایتالیا در مؤسسه ایتالیایی خاورمیانه و خاور دور به زبان عربی فارغ‌التحصیل و سپس در رشته‌های مختلف سنت و قرآن؛ تاریخ معاصر خاورمیانه؛ اندیشه سیاسی و سنت فلسفی مسلمانان متخصص شد.

وی افزود: پروفسور کامپانینی در بسیاری از دانشگاه‌های بين‌المللی و مهم تدریس داشت؛ بنده ایشان را از نزدیک می‌شناختم و در صحبت‌هایی که داشتیم، می‌گفت از اینکه در جامعه غربی زندگی می‌کنم، احساس راحتی ندارم؛ چون بر اساس ریا و دروغ برپا شده است. غربی‌ها ظاهرالصلاح هستند، ولی دائما در حال جنگجویی و جنگ‌طلبی هستند و ريشه تروریسم و اسلام‌هراسی را در اینجا باید پیدا کرد.

حسینی اظهار کرد: پرفسور کامپانینی چندین بار برای کمک به ما مسلمانان و مراکز اسلامی جهت از بین بردن تصویر کلیشه‌ای از یک اسلام خشن و ارتجاع، در کنفرانس‌ها، نشست‌ها و همایش‌ها شرکت کرد.

وی گفت: در گفت‌وگوهایی که با ایشان داشتم، در مورد آشنایی با قرآن گفت «در سفر مصر با قرآن آشنا شدم و شروع به حفظ کردم و انگیزه‌ای ایجاد شد تا زبان عربی را یاد بگیرم؛ مطالعه قرآن به بنده ایده‌ای برای خداشناسی به دور از اطاعت کورکورانه و غیرمقلدانه و عقلانی داد و بعداً بخشی از مطالعات خودم را به تاریخ ادبیات عربی پرداختم و اولین کتابم مربوط به تفسیر و ترجمه سوره کهف بود.

ارائه‌دهنده مقاله پرفسور کامپانینی تصریح کرد: پرفسور معتقد بود که اگر می‌خواهید دیگری را درک کنید، باید سعی کنید همانطور که دیگری فکر می‌کند، فکر کنید و بعد از آشنایی با قرآن ترجیح داد اسلام را از نگاه مسلمین بشناسد، نه مستشرقان و از منظر علمی به اسلام نگاه کند.

وی افزود: پرفسور کامپانینی در مورد انقلاب اسلامی گفت که در دهه ۸۰ میلادی، مبارزه برای آزادی جهان سوم از امپریالیسم اروپا و آمریکا به من انگیزه داد برای شناخت اسلام؛ تاریخ اسلامی را مطالعه کنم.

حسینی اظهار کرد: پرفسور کامپانینی حضور سیاست در دین و بالعکس را لازم می‌دانست و بیش از ۴۰ اثر از خودش بجا گذاشته که به زبان‌های عربی و انگلیسی ترجمه شده و هیچ اثری از ایشان به فارسی منتشر نشد و تنها یک مقاله اسلام‌شناسی به فارسی منتشر شده است.

وی گفت: بنده پیشنهاد می‌کنم که برخی از آثار پرفسور کامپانینی به کمک پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی ترجمه و به چاپ برسد؛ ایشان برای مراکز اسلامی و مسلمانان یک بازویی بود و برای از بین بردن تصویر کلیشه‌ای از یک اسلام خشن و ارتجاع تلاش کرد.

موضوع مقاله پروفسور کامپانینی «الهیات علیه فلسفه و بررسی در علم جاودانگی نفس» بود که سيدعلی حسينی خلاصه‌ای از آن را در اين همايش ارائه کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: