کد خبر: 3964300
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۴
معاون سازمان دارالقرآن الکریم با اشاره به ویژگی‌های برنامه‌های قرآنی ماه مبارک رمضان، بر ایجاد و تقویت زنجیره تواصی با هدف تشکیل شبکه کنشگران قرآنی تأکید کرد.
نشست‌های سراسری «قرآنیان، منادیان نور امید» برگزار می‌شودبه گزارش ایکنا، با توجه به رویکرد جدید سازمان تبلیغات اسلامی و تأکیدات رئیس این سازمان بر ضرورت قرار گرفتن قرآن در مرکز ثقل سازمان تبلیغات و با عنایت به همزمانی ماه بهار قرآن و طلیعه بهار طبیعت در سال ۱۴۰۰، سازمان دارالقرآن الکریم، به‌ عنوان مسئول فعالیت‌های فرهنگی ـ تبلیغی سازمان تبلیغات اسلامی در ماه مبارک رمضان تعیین شده است.

با توجه به این مهم، کارگروه قرآن با در نظر گرفتن ضرورت روزآمدی در اقدامات، به ویژه با توجه به شرایط کرونایی، تمرکز اساسی را بر استفاده از فضای مجازی قرار داده و اقداماتی را در این کارگروه در چهار محور در نظر گرفته است.
 
بر همین اساس سیدجعفر صادقی، معاون برنامه‌ریزی، ارزشیابی و فناوری اطلاعات سازمان دارالقرآن الکریم با اشاره به مهمترین برنامه‌های این معاونت در ماه مبارک رمضان ذیل ستاد عملیات ماه رمضان گفت: سه ویژگی اساسی در برنامه‌های امسال مد نظر است. اولاً تمامی برنامه‌ها همسو با جهت‌گیری کلان ستاد عملیات رمضان مبتنی بر گفتمان امیدافزایی در جامعه و تواصی به حق و صبر با استفاده از ظرفیت بی‌بدیل معارف قرآن کریم مبتنی بر رهنمود‌های مقام معظم رهبری است. ایشان در سخنرانی عید سعید مبعث در اواخر سال گذشته این جهت‌گیری را ترسیم کرده بودند. از آنجا که در سخنان معظم له نیاز امروز جامعه، تأکید بر امید و صبر تا رسیدن به قله‌های پیروزی بود، شعار اصلی برنامه‌های قرآنی نیز قرآن، نور امید در نظر گرفته شد.

وی بیان کرد: دومین ویژگی برنامه‌های امسال، توسعه و تقویت شبکه کنشگران قرآنی و اجتماعی فعال و استفاده از ظرفیت دانش‌آموزی و ظرفیت‌های هنرمندان و چهره‌های شاخص اجتماعی است. سومین ویژگی این است که امسال برای نخستین‌بار اتفاق مبارکی که در حال تحقق است همسویی، هماهنگی و هم‌افزایی سازمان دارالقرآن الکریم با برخی دستگاه‌ها و نهاد‌های مهم است. همکاری تنگاتنگ با اداره کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش برای استفاده از فضای شبکه شاد، همکاری صمیمانه با سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به منظور استفاده از ظرفیت تبلیغات شهری به ویژه همکاری نزدیک و جدی با شورای عالی قرآن شهرداری تهران در اجرای جشنواره مجازی نور امید در فضای اینستاگرام در محور‌های قرآنی و هنری، همکاری با ستاد تفسیر قرآن و بهره‌مندی از آثار صوتی استاد قرائتی به منظور تولید محصولات موشن‌گرافیک با عنوان تفسیر آسان با محوریت گفتمان امید و صبر، اتفاقات قابل توجهی است که در این عرصه شاهد آن هستیم.
 
صادقی تصریح کرد: برای نمونه معاون وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها با ابلاغ بخشنامه‌ای به تمامی شهرداران کشور و استفاده جدی از ظرفیت‌های قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی با عنوان فصل بندگی در پرتو زیست قرآنی برای نخستین بار جریانی قابل توجه را در فضاسازی قرآنی شهر‌ها و روستا‌ها ایجاد کرده است. همچنین با برخی دستگاه‌ها در حال رایزنی هستیم. از جمله اینکه نشست مشترک با معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد برای هم‌افزایی برنامه‌های کارگروه قرآن و نمایشگاه مجازی قرآن کریم سال جاری هم برگزار شد.

وی گفت: عناوین برنامه‌ها اقدام اصلی کارگروه قرآن، تعریف طراحی و اجرای مجموعه جشنواره‌های مجازی با شعار قرآن، نور امید است که جشنواره اصلی با همکاری شورای عالی قرآن شهرداری تهران و جشنواره‌های همسو و مرتبط از سوی ادارات کل تبلیغات اسلامی استان‌های گلستان، البرز، اردبیل و اصفهان طراحی و از ابتدای ماه رمضان فعال شده است. علاوه بر تولید و ارائه محصولات متنوع با محتوا‌های قرآنی در این جشنواره‌ها، فراخوان آثار داده خواهد شد و در حوزه مشارکتی موضوع بازنشر آثار و محصولات و ایجاد و تقویت زنجیره تواصی با هدف تشکیل شبکه کنشگران قرآنی به صورت جدی مد نظر خواهد بود.

معاون برنامه‌ریزی، ارزشیابی و فناوری اطلاعات سازمان دارالقرآن الکریم، دومین برنامه را برگزاری پویش همگانی حفظ، ترجمه و تفسیر آسان قرآن کریم دانست و افزود: این پویش علاوه بر شبکه شاد، در فضای اینستاگرام هم پشتوانه جشنواره‌های نور امید در بین مردم خواهد بود. همچنین حفظ ۲۰ سوره آخر قرآن و بیان تفسیر آیات گفتمان امید و تواصی به حق و صبر در قالب فیلم‌های موشن‌گرافیک با تدریس استاد قرائتی مهمترین محور این پویش است. در این راستا علاوه بر برگزاری مسابقات متنوع اعم از مسابقات روزانه تفسیری و کتابخوانی افراد شرکت‌کننده با مراجعه به سامانه ملی آموزش مجازی قرآن و عترت، در آزمون مربوطه شرکت و گواهینامه دریافت خواهند کرد. این پویش مقطع آغازین برنامه جامع و بلندمدت سازمان در توسعه حفظ و مفاهیم قرآن است که پس از پایان ماه رمضان نیز ادامه خواهد داشت و همسو با مصوبات ستاد راهبری حفظ قرآن با هدف تحقق منویات مقام معظم رهبری در تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن محصولات آموزشی فاخر و جذاب تولید و برنامه‌ریزی گسترده در این زمینه صورت خواهد گرفت.
 
صادقی اظهار کرد: همسو با برنامه‌های مجازی، نشست‌های سراسری قرآنیان، منادیان نور امید برای اول اردیبهشت‌ماه نیز برنامه‌ریزی شده بود که با توجه به شرایط کنونی شیوع کرونا و لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به زمان دیگری موکول شد. در این نشست‌های قرآنی که قرار بود علاوه بر حجت‌الاسلام والمسلمین قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران، چهره‌های قرآنی تکریم شده در ۱۴ دوره مراسم تکریم چهره‌های قرآنی، دیگر نخبگان و کنشگران قرآنی نیز حضور داشته باشند.
 
وی بیان کرد: برنامه‌های متنوعی برای فضای واقعی هم طراحی شده بود که به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا فعلا امکان اجرای آن‌ها وجود ندارد. یکی دیگر از برنامه‌های این کارگروه، مشارکت در اجرای برنامه سحرگاهی شبکه قرآن سیما است که توافقات لازم در این زمینه صورت گرفته و این برنامه با محوریت گفتمانی تعریف شده از سوی سازمان در ماه مبارک رمضان به روی آنتن می‌رود. همچنین مذاکرات و گفت‌وگو‌های مفصلی با شورای معارف رسانه ملی انجام شده و صداوسیما آمادگی کامل خود را برای پشتیبانی رسانه‌ای از برنامه‌های سازمان تبلیغات اسلامی طی ماه مبارک رمضان اعلام کرده است.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: