کد خبر: 3966769
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۹
آموزش روخوانی و روان‌خوانی قرآن به روش نوین / 15
در راستای آموزش حروف ناخوانا به بخش دیگر می‌رسیم، حروف ناخوانایی که گاهی خوانده می‌شوند.

حروف گاهی ناخوانا را فرا بگیریم + فیلمبه گزارش ایکنا، سیدیوسف درود، مدرس قرآن در پانزدهمین جلسه «آموزش روخوانی و روان‌خوانی قرآن به روش نوین» به آموزش حروف گاهی ناخوانا پرداخت. مخاطبان این سی جلسه، علاقه‌مندان به یادگیری صحیح‌خوانی قرآن در تمامی سنین هستند که باید با حروف الفبای عربی آشنایی داشته باشند. متن و فیلم قسمت پانزدهم در ذیل آمده است؛

«گاهی اوقات حروف «و - ا - ل - ی» در شرایطی خوانده و گاهی خوانده نمی‌شوند.

این موارد بدین شرح است؛

هر وقت الف بی‌علامتی در ابتدای برخی از کلمات قرار گرفت یا علامت صاد کوچک رویش قرار گرفت، به عنوان «الف وصل» خوانده می‌شود و اگر خواستیم از «الف» شروع کنیم، آن را می‌خوانیم و اگر «الف» در میانه کلمه قرار گرفت، آن را نمی‌خوانیم.

هنگامی که صداهای کشیده به الف وصل برسد در این صورت صدای کشیده خوانده نمی‌شود.

در پایان برخی از کلمات با تنوین فتحه، الفی قرار می‌گیرد، بنابر این این الف در حالت وصل به کلمه بعد خوانده نمی‌شود و در حالت وقف، الف پایانی خوانده می‌شود، مثل کلمه «رَسُولاً».

هفت کلمه در قرآن است که در حالت وقف همانگونه که نوشته شده، خوانده می‌شوند، اما در حالت وصل به کلمه بعد، خوانده نمی‌شود «اَنَا، لَکِنَّا، قَوَارِیرَا، سَلَاسِلَا، السَّبِیلَا، الرَّسُولَا، الظُّنُونَا».

یادآوری می‌شود، سی درس آموزش روخوانی و روان‌خوانی قرآن کریم، طی ماه رمضان هر روز منتشر شده و در آینده نیز در قالب پرونده‌ای ویژه بر روی سایت iqna.ir قابل دسترس خواهد بود.

انتهای پیام
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: