کد خبر: 3976551
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۹

کتاب «اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل» رونمایی شد

کتاب «اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل» تألیف علی شاکر با حضور رئیس کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین ریاست جمهوری، سفیران فلسطین و سوریه در تهران و وزیر دفاع پیشین و مشاور نظامی مقام معظم رهبری، رونمایی شد.

به گزارش ایکنا، هم‌زمان با سالگرد اشغال جولان از سوی رژیم صهیونیستی، در مراسمی با حضور رئیس کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین ریاست جمهوری، سفرای فلسطین و سوریه در تهران و وزیر دفاع پیشین و مشاور نظامی مقام معظم رهبری از کتاب «اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل» رونمایی شد.

آیت‌الله محمدحسن اختری در جلسه بررسی اشغال جولان از سوی رژیم غاصب صهیونیستی و مراسم رونمایی از کتاب «اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل» که در ساختمان کوثر ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار کرد: آزادی کل سرزمین فلسطین و برافراشته شدن پرچم فلسطین در سراسر سرزمین‌های اشغالی و آزادسازی قبله اول مسلمانان را از پیشگاه خداوند متعال خواستاریم و موفقیت‌ها و پیروزی‌های مردم فلسطین و مقاومت فلسطین را هم تبریک می‌گوییم.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای (دام‌ظله) بارها و مکرر به سستی و زبونی و ضعف رژیم اشغالگر قدس و حامیانش اشاره فرمودند، گفت: امروز برای همگان آشکار شده که رژیم صهیونیستی در سراشیبی سقوط قرار گرفته و وضعیت بسیار سستی در داخل سیاستمداران و مسئولان رژیم غاصب صهیونیستی پیش آمده و آن‌ها در سختی بسیار زیادی و زبونی بسیار زیادی به سر می‌برند امیدواریم نتانیاهو هم مثل ترامپ و دیگر جنایتکاران رژیم اشغالگر قدس به زباله‌دانی تاریخ بروند و به سرنوشت نابودی و زوال برسند که این بشارت دیگری بر موفقیت و پیروزی فلسطینیان و علامتی از تحقق پیروزی نهایی و آزادی قدس شریف است، ملت ایران هم در ماه مبارک رمضان و پس از آن در اجتماعاتی که برگزار کردند، تنفر و انزجار خود از رژیم صهیونیستی و حمایت از فلسطینیان را نشان دادند.

رونمایی از کتاب «اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل»
رئیس کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت کتاب «اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل»، تصریح کرد: منطقه جولان از مناطق بسیار حساسی است و آن دیدبانی و جاسوسی اسرائیل از آن منطقه تا داخل دمشق تحت پوشش قرار می‌گیرد. اگر منطقه جولان از اسرائیل گرفته شود، حداقل 40 کیلومتر باید عقب‌نشینی کند و دیگر منطقه امنی نخواهد داشت. جولان بسیار منطقه حساسی است، به طوری که گفت‌وگوهای سوریه بر سر منطقه جولان برهم خورد پیشنهاد‌هایی از جمله اداره مشترک این منطقه و استقرار نیروهای حافظ صلح مطرح شد که البته اسرائیل هیچ یک را نمی‌پذیرفت، زیرا اسرائیل حاضر است همه چیز را از دست بدهد، اما جولان را از دست ندهد. لذا ترامپ هم در تجاوز اخیر، این منطقه اشغالی را از آن اسرائیل دانست، اما با توجه به قطعنامه 42 و قطعنامه‌های دیگر سازمان ملل این منطقه متعلق به سوریه است، اما اسرائیل تاکنون از پس دادن این منطقه خودداری کرده است. باید برای آزادی منطقه جولان مانند دیگر مناطق فلسطین تلاش شود، امیدواریم تحقق یابد.

صلاح الزواوی، سفیر فلسطین در تهران نیز در این جلسه تصریح کرد: آنچه را که شما برادران در جنگ اخیر غزه انجام دادید، نه پیروزی حماس، نه پیروزی جهاد اسلامی و نه پیروزی مقاومت است، بلکه برای اولین بار پیروزی تمام امت اسلامی است و این اولین بار بود که فلسطین به این شکل به عرصه آمد و تمام این‌ها به برکت این نظام اسلامی و حضرت امام خمینی (ره) است که جمهوری اسلامی را بنا نهادند و رهبری این کشور را به آیت‌الله خامنه‌ای سپردند که این راه را ادامه دادند که برکت ایشان و نظام اسلامی ایران دستاوردهای بسیاری را به دست آوردیم که این نظام مبتنی بر دو پایه ایجاد وحدت اسلامی در میان امت اسلامی و آزادی فلسطین استوار است. آن‌کسانی که می‌خواهند برای وحدت اسلامی تلاش کنند، باید پشت سر این نظام باشند تا فلسطین آزاد شود ما همیشه پشت سر مقام معظم رهبری هستیم و ان‌شاء‌الله روزی خواهد رسید که پشت سرشان در قدس شریف نماز خواهیم خواند.

رونمایی از کتاب «اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل»
وی با تأکید بر اینکه یکی از برکات انتشار کتاب «اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل» است، گفت: سوریه دوقلوی فلسطین است. تاریخ این کشور از گذشته تاکنون با مسئله فلسطین مرتبط بوده است. شیخ قسام سوری بودند، به فلسطین آمدند جنگیدند و شهید شدند به همین دلیل با سوریه یک روح در دو بدن هستیم سوریه بهای گزافی را برای مواضع تاریخی در مورد فلسطین پرداخته است در گذشته جوانان فلسطینی به دمشق می‌رفتند و آموزش می‌دیدند و برای جنگ به فلسطین برمی‌گشتند.

صلاح الزواوی از نقش و جایگاه ایران و مقام معظم رهبری ستایش کرد و گفت: ایشان یک لحظه هم سوریه را تنها نگذاشتند، زیرا درک کردند که سوریه بهای گزافی را برای حمایت از فلسطین می‌دهد و به همین دلیل از سوریه دفاع کردند انتخاب بشار اسد به عنوان رئیس‌جمهور سوریه را تبریک می‌گویم. اسد فردی بود که در این خط سیاسی و آزادی فلسطین باقی ماند و در مسیر حمایت از مسئله فلسطین و حفاظت از آن باقی ماندند.

وی افزود: حرکت خود را در تاریخ 01/01/1965 با حمایت سوریه آغاز کردیم به دلیل مواضع سوریه در مورد فلسطین، روستا و شهری در سوریه نبود که مورد حمله بمب‌های اسرائیل قرار نگرفته باشد و شهدای بسیاری را تقدیم کردند مطمئناً سوریه همیشه پیروز خواهد بود و تأکید می‌کنم خداوند سوریه و مبارزان سوریه و صابرین را تنها نمی‌گذارد آن‌ها پیروز شدند فلسطین هم پیروز خواهد شد، این مسیری که طی می‌کنیم بخشی از مکتب و اندیشه حضرت امام خمینی‌(ره) است، هر کس در این مسیر باشد، مطمئناً در مسیر جهاد و شهادت حرکت می‌کند.

الزواوی در پایان درود و رحمت به حضرت امام خمینی (ره)، شهید سلیمانی، شهید فخری زاده و حجت‌الاسلام‌والمسلمین محتشمی پور فرستاد.

شفیق دیوب، سفیر سوریه در تهران نیز در ادامه با بیان اینکه زمان انتشار کتاب «اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل» از اهمیت بسیاری برخوردار است، گفت: در سالگرد اشغال جولان سوریه این کتاب منتشر شده همچنین ده روز دیگر سالگرد جلوگیری رژیم صهیونیستی به عنوان نیروی اشغالگر از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در جولان است.

وی منطقه جولان را بسیار با اهمیت دانست و گفت: در دور قبلی گفت‌وگوها با رژیم صهیونیستی برای 10 متر مربع از جولان همه مذاکرات با شکست مواجه شد و در آن جلسه تأکید شد که هر مقدار از جولان سوریه به اندازه همه جولان و حتی به اندازه دمشق اهمیت دارد عزت غزه مانند عزت جولان، عزت جولان مانند عزت غزه، عزت جولان مانند عزت مزارع شبعا و عزت جولان مانند عزت قدس است. 

دیوب افزود: این نشست نشان‌دهنده اهمیت و سمبولیک بودن جولان است و نشان‌دهنده دستاوردهای عظیم سوریه و لبنان به ویژه در نبرد شمشیر قدس است که نقطه عطف و تحول بسیار مهم در مبارزه با رژیم صهیونیستی بود که انشاءالله این رژیم از بین خواهد رفت.

رونمایی از کتاب «اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل»
 وی ادامه داد: سوریه بسیار خوب و در سلامت کامل است و ان‌شاء‌الله با حمایت حامیان به ویژه مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای و حمایت‌های محور مقاومت بر تروریست هم پیروز خواهد شد و مطمئن هستم که با حمایت از محور مقاومت به این راه ادامه خواهیم داد و برای آزادی جولان و فلسطین و همه خاکی که توسط رژیم صهیونیستی و دشمنان اشغال شده، تلاش خواهیم کرد.

سفیر سوریه در تهران همچنین گفت: سوریه به مسیر خود ادامه خواهد داد همواره حامی مسئله فلسطین بوده و به هر بهایی به این حمایت ادامه خواهد داد و از جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای تشکر می‌کنم که در ده سال گذشته بسیار به سوریه کمک کردند و حمایت کردند.

سردار دهقان، وزیر دفاع پیشین و مشاور نظامی مقام معظم رهبری نیز در این جلسه اظهار کرد: حضرت امام‌(ره) با طرح مسئله قدس به عنوان موضوع اسلامی آن را از محدوده دنیای عرب خارج کرد و به یک موضوع اسلامی برای همه دنیا تبدیل کرد امروز فلسطین یک موضوع عربی یا محدود به دنیای اسلام نیست، بلکه موضوع انسانی، ‌بشری و جهانی است.

وی افزود: در مسیر مقاومت افراد بسیاری زحمت کشیدند آیت‌الله اختری از افرادی هستند که نقش بی‌بدیلی را در بازه زمانی خاصی در جهت تقویت و تحکیم مبادی مقاومت از نظر ساختاری و نظری داشتند. مرحوم شیخ‌الاسلام هم پرسوزترین فرد در مسئله فلسطین بوده است که تلاش بسیاری کردند. مرحوم محتشمی‌پور هم در سامان بخشی اولیه حوزه مقاومت نقش داشتند، آنچه هم امروز مقاومت در منطقه دارد ثمره تلاش‌های شهید سلیمانی در زمان مسئولیت نیروی قدس انجام دادند.

سردار دهقان همچنین گفت: جولان جز سرزمین‌های سوریه است اما ذات جولان، فلسطینی است به این معنا که صهیونیست‌هایی که به نام سرزمین موعود با هدایت و همکاری فلسطینیان، سرزمین‌های فلسطینی را اشغال کردند در ادامه به دنبال نیل تا فرات بودند و نفوذ و سلطه خود را بر جهان اسلام تحمیل کنند.

وزیر دفاع پیشین در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: چرا اسرائیل را مشروع نمی‌دانیم؟ چون مشروعیت یک نظام سیاسی مربوط به سرزمین مادری و حضور جمعیتی به نام «ملت» است که این سرزمین متعلق به اسرائیل نیست و ملتی هم نداشته است. امروز اسرائیلی‌ها توانستند تحت اعمال سلطه سلاح طی سنوات گذشته خود را در این سرزمین نگه دارند انقلاب اسلامی فضای متفاوتی را فراهم کرد. ما از آغاز حضور صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی، باید بپذیریم نظام سیاسی سوریه همواره خط مقدم مقابله با اشغالگری صهیونیست‌ها بوده و هزینه‌هایی را برای یک امر حیاتی پرداخت کرد.

رونمایی از کتاب «اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل»
 وی افزود: جولان از منظر ژئوپولوتیک، سیاسی، اقتصادی، نظامی، امنیتی، گردشگری، منابع آب و دیگر موارد برای بقا و تداوم یک نظام سیاسی را دارد، اسرائیلی‌ها همواره با اشغال سرزمین‌های عربی در اطراف این سرزمین به دنبال ایجاد یک کمربند امنیتی برای خود بوده‌اند.

سردار دهقان همچنین گفت: امروز مقاومت به نقطه‌ای از اوج قدرت رسیده است که نظام و رژیم صهیونیست‌ها را به حضیض قدرت رسانده و اسرائیلی‌ها با بحران هویتی مواجه هستند و همه ابزار نظامی که برای سرکوب و تخریب به کار می‌گرفتند خاصیتش را از دست داده است.

در پایان این مراسم از کتاب «اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل» رونمایی شد.

رونمایی از کتاب «اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل»
 «علی شاکر» این کتاب را تألیف و به زبان عربی ترجمه کرده و با پشتیبانی «کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین (وابسته به نهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران)» و «جنبش مقاومت اسلامی نجباء» و به وسیله «انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری ابناء الرسول (ص)» به زیور طبع آراسته شده است.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :