کد خبر: 3977948
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۳
نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت با تاکید بر اینکه حضور در مراسم حج مانند مسلمانان دیگر کشورها حق ایرانیان است، اظهار داشت: این وظیفه ما است که حق ملت و زائران کشورمان را پیگیری کنیم.

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در پاسخ به واکنش برخی از رسانه‌های خارجی نسبت به انتقاد از عدم اجازه به زائران ایرانی برای تشرف به حج تصریح کرد: درحال حاضر در عربستان فرد ایرانی وجود ندارد و این حق ملت ایران است که مانند سایر مسلمانان دیگر کشورها در این مراسم حضور داشته باشد.

وی که در جلسه فوق‌العاده شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت سخن می‌گفت، با طرح این سؤال که برای زیارت خانه‌ای که خداوند برای همه قرار داده است چرا تبعیض می‌شوید و مسلمانان بعضی از کشورها را محروم می‌کنید؟ اظهار کرد: عربستان این حق را دو سال است که از هموطنان ما گرفته و این وظیفه ماست که به عنوان خدمتگزار حق ملت و زائران کشورمان را پیگیری کنیم.

نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت با تأکید بر اینکه زائران ایرانی باید به هر نسبتی که سهم‌شان است در مراسم حج حضور داشته باشند، افزود: عربستان باید سهم زائران کشورمان را ادا کند.

وی با اشاره به اینکه اگر قرار است 45 هزار زائر غیر سعودی در مراسم حج حضور داشته باشند شماری نیز سهم ملت ایران است، آیات 34 سوره انفال، 25 سوره حج و 96 سوره آل عمران را یادآور شد و اضافه کرد: این حقی است که خداوند برای همه مسلمانان قرار داده است که به نسبت سهم شان در سرزمین وحی حضور داشته باشند و فرقی نمی‌کند که درعربستان باشند و یا خارج ازعربستان .

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب حساسیت برخی نسبت به مسائل جهان اسلام را یادآور شد و برای روشن شدن ذهن افرادی که از این موضع استقبال و یا آن را رد کردند، گفت: ایکاش این حساسیت را در همه موضوعات شاهد بودیم، شهید شدن هر روزه جوانان فلسطینی همیشه از قلم افتاده و به آن توجه نمی‌کنند، به کشته شدن روزانه مردم مظلوم و محروم جای جای جهان اسلام، توجه نمی‌شود و کشته شدن جمع زیادی از افراد بی‌بضاعت در سراسر جهان به خاطر محرومیت نیز نادیده گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه مطالب گفته شده در خصوص موضوع حج مستند قرآنی دارد به آیه 25 سوره حج که می‌فرماید: «کسانی که کفر ورزید و مانع راه خدا شدند و ورود افراد به مسجدالحرام را ممنوع کردند» اشاره کرد و گفت: ما نقد داشتیم که چرا ایرانی‌ها دو سال است از حضور در مراسم حج و زیارت مسجدالحرام و خانه کعبه محروم هستند، مسجدالحرامی که خداوند برای همه مردم قرار داده است و مقیم و غیر مقیم برای حضور در این مکان شریف مساوی هستند.

وی افزود: این آیه شریفه می‌فرماید: همان قدر که مسلمانان داخل سرزمین وحی در استفاده از مسجدالحرام و فضای معنوی آن حق دارند، به همان مقدار نیز مسلمانان خارج از آن حق دارند.

حجت‌الاسلام نواب تصریح کرد: ایران در مقابل دشمنان اسلام ایستاده است و اگر هر کشور دیگری در مقابل آمریکا می‌ایستاد، این مقدار تاب‌آوری نداشت، ایران چهل سال است که در مقابل ترور، جنگ و جنایات دشمنان و به‌ویژه تحریمی که از آن به عنوان تحریم فلج کننده یاد می‌کنند ایستاده و با این حال دستاوردهای زیادی برای جهان اسلام داشته است.

به جامعه الازهر احترام می‌گذاریم اما باید مشورت می‌شد 

وی با اشاره به اینکه بسیاری از کشورها در مقابل ستم‌ها و جنایات رژیم صهیونیستی سر خم کرده‌اند، گفت: فلسطینی‌ها امروز احساس حیات و حضور می‌کنند و به یمن خدمات جمهوری اسلامی ایران است که رژیم صهیونیستی برای اولین بار در مقابل فلسطینی‌ها، زانو زد، ما به جامعه الازهر احترام می‌گذاریم ولی مسلمانان کشورهای دیگر هم اهل فکر و تدبیر هستند و شایسته بود با آنها نیز مشورت می‌شد.

نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت در پایان سخنان خود از رئیس سازمان حج و زیارت  خواست انتظارات جامعه ایران مبنی براینکه طبق آیه شریفه حضور در حج مانند سایر کشورها حق ایرانیان نیز هست و همچنین مشورت با ایران را به لحظه آخر نگذارند، طی نامه‌ای به عربستان منعکس شود.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد نگاه افرادی که مسئولیت اداره حرمین را در اختیار دارند فراگیر شود.

این گزارش حاکیست علیرضا رشیدیان، رئيس سازمان حج و زيارت نیز از حساسیت سرپرست حجاج ایرانی که پیگیردفاع از حق زائران ایرانی است، تقدیر کرد و گفت: سازمان حج و زیارت در این زمینه نامه‌ای را برای طرف عربستانی ارسال کرده است.

وی با بیان اینکه در تماس تلفنی با معاون وزیر حج عربستان به توقف فعالیت نمایندگی‌های کشورمان و عدم حضور ایرانیان در عربستان اشاره شد، افزود: پیرو تذکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت برای رعایت حق و حقوق زائران ایرانی مجددا با کشور میزبان مکاتبه خواهیم‌کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: