کد خبر: 3987589
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۶
جمعی از بانوان ایرانی فعال در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی با انتشار بیانیه‌ای اقدام به حمایت از زنان افغانستان در مقابله با تسلط دوباره طالبان کردند.

ارسالی////حمایت بانوان ایرانی از زنان افغانستان در مقابله با تسلط دوباره طالبانبه گزارش ایکنا، جمعی از زنان ایرانی فعال در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی اقدام به انتشار بیانیه‌ای در حمایت از زنان افغانستان در مقابله با تسلط دوباره طالبان کردند که متن آن به شرح ذیل است:

«قریب به پنج دهه از تاریخ سراسر جنگ، تخریب، نابودی، شهادت، شکنجه، خشونت، آوارگی و مهاجرت‌های بی‌پایان در افغانستان می‌گذرد. پنج دهه‌ای که مملو از فراز و نشیب‌های شکننده‌ای بوده که جنگ‌سالاران و قدرت‌مداران بر سرنوشت تکیده مردم این سرزمین سرشتند. مناقشاتی که هر بار به بهانه‌ای از اشغال نظامی خارجی گرفته تا درگیری‌های خونبار گروه‌های قومی به نام جهاد و بالأخره حاکمیت سیاه و تاریک طالبان که نفس‌های مردم را به شمارش آورد تا توافق و صلح شکننده‌ای که 20 سال حیات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ملتی را به گروگان گرفته بود. مناقشاتی که هر کدام به تنهایی برای گسست بنیان‌های یک سرزمین و نابودی سرمایه‌های اجتماعی آن کفایت می‌کرد و بی‌راه نیست که علیرغم تلاش جهانی برای بازگرداندن دوباره افغانستان به مسیر توسعه انسانی و صرف هزینه‌های سرسام‌آور در طول دو دهه اخیر و با وجود سنگینی بار بازسازی بر دوش مردم، این سرزمین همچنان با رنج‌های عمیق و کاستی‌های فراوان روبرو است.

علیرغم تمامی کاستی‌‎های داخلی و خارجی پس از گذر از حاکمیت سیاه طالبان، بارقه‌های امید فراوانی برای زنان افغانستان به وجود آمد، بارقه‌هایی که با وجود سخت‌کوشی و همت والای زنان آن به ارزش‌های ماندگاری تبدیل شد، ارزش‌هایی که حتی برای زنان منطقه نیز نویدبخش ضرورت بر تغییراتی است که می‌توان با اهتمام و پایداری بدان دست یافت.

زنان مصمم و شجاع افغانستان با درک تجربیات زیسته ناگوار و البته گران‌سنگ خود در طول حاکمیت طالبان که مملو از خشونت‌های جنسیتی، تحقیرهای فردی و اجتماعی و تبعیض‌های غیر قابل جبران برای دسترسی به حقوق اولیه و طبیعی آنان بوده است، فرصتی یافتند تا برای از میان برداشتن نابرابری‌ها و بی‌عدالتی‌ها وارد میدان شوند و با وجود تمام موانع عدیده و عمیق اجتماعی، سنتی، سیاسی و فرهنگی به دستاوردهای مهمی دست یابند که هر کدام برای آیندگان این سرزمین مصداقی از فداکاری و همت برای تغییرات بنیادین و سازنده بوده است.

ناباورانه اینکه این روزها باز هم صدای جنگ، خشونت و بازگشت دوباره تعصب، تروریسم و بنیادگرایی کور در افغانستان به گوش می‌رسد و گویی تمام تلاش‌های مردم این کشور و نظام بین‌الملل برای تثبیت صلح و برقراری آرامش پایدار به ناکامی کشیده شده و زنان و مادران افغان دوباره باید شاهد از دست دادن همسران و فرزندانشان، پدران و برادرانشان باشند. دوباره خانه‌نشینی‌های متعصابه و غیر انسانی را تحمل کنند، دوباره در مسیر مهاجرت‌های کور و بی‌سرانجام قدم بگذارند و نهال جامعه مدنی که با مرارت‌های فراوان در خاک این سرزمین نشانده شده بود و حکایتی از نشاط و غرور جوانان و زنان این دیار برای دستیابی به آینده‌ای روشن بود را به طرفه‌ای به خاموشی ببرند.

ما زنان ایرانی در همبستگی با مردم و زنان افغانستان با حساسیت و نگرانی، سرنوشت شومی که برای مردم این سرزمین و به ویژه زنان و دخترانش رقم زده شده است را دنبال کرده و از هیچ تلاشی برای رسانیدن صدایشان به سیاستگذاران منطقه‌ای و بین‌المللی که فروافتادن ارزش‌های انسانی ملتی را نظاره می‌کنند، دریغ نخواهیم کرد.

ما زنان ایرانی نگران از حاکمیت دوباره طالبان بر مردم افغانستان و اجرای قرائت‌های غیر دینی و ضد انسانی به نام اسلام به‌ویژه بر زنان و دختران هستیم و از علمای اندیشمند مسلمان با هر تفاوتی در مذهب، انتظار داریم تا نسبت به این غده سرطانی در جهان اسلام، اعلام موضع کنند.

ما زنان ایرانی از جامعه جهانی به ویژه سازمان ملل متحد انتظار داریم تا با بهره‌گیری از ابزارهای لازم و مؤثر از نظام جمهوریت در افغانستان حمایت عملی کرده و با تنها نگذاشتن مردم افغانستان، از تسلط دوباره طالبان که کارنامه ننگین حاکمیتش بر مردم این کشور هنوز از خاطره‌ها نرفته است، جلوگیری کنند.

ما زنان ایرانی از سیاستگذاران و دولتمردان جمهوری اسلامی انتظار داریم تا با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های مؤثر در دیپلماسی و تعاملات سیاسی دوجانبه و چند جانبه، در مسیر حفظ و تقویت دولت ملی در این کشور که بر پایه مشارکت عامه مردم در دو دهه اخیر به پا شده و جلوگیری از حاکمیت و تسلط طالبان به طور جدی اقدام کند.

ما زنان ایرانی از روند یک سویه‌ای که در برخی رسانه‌های داخلی در بزرگنمایی طالبان و تطهیر این جرثومه خشونت‌های متعصبانه و اقدامات غیر انسانی اتخاذ شده که یک نمونه آن کشتار دیپلمات‌های ایرانی در مزار شریف در کنار کشتارهای متعصبانه مردم محلی و اجرای حدود خودخوانده بر سر زنان و دختران مسلمان افغانستان به نام دین بوده است، تبری جسته که بی‌شک ادامه این روند، نتیجه‌ای جز انفکاک و انشقاق در روابط دو کشور و ناامیدی مردم و به ویژه زنان افغانستان از ایران اسلامی نخواهد داشت.

و در آخر ضمن اعلام همدردی و همراهی مجدد با خواهران افغان خود در رنج‌هایی که در طول دوران برده‌اند، امیدواریم که همچون تاریخ بلندشان بر سر آرمان‌های بلند و ارزشمندشان بمانند و تاریخ ساز سرزمین شان باشند».

جمعی از زنان ایرانی فعال در حوزه‌های سیاسی و اجتماعی

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: