کد خبر: 3996620
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۱
در داغستان؛

چهارمین کنفرانس یادبود مترجم قرآن روس برگزار می‌شود

دانشگاه دولتی داغستان، چهارمین کنفرانس بین‌المللی یادبود «محمد نوری عثمان‌اف» مترجم قرآن و ایرانشناس شهیر روس را ششم آبان ماه سال جاری برگزار می‌کند.

به گزارش ایکنا؛ این کنفرانس به همت دانشگاه دولتی داغستان و با مشارکت وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه، رایزنی فرهنگی ایران در روسیه و مؤسسه مطالعات ایران و اوراسیا برگزار می‌شود.

تاریخ و تاریخ‌نگاری در کشورهای خاورمیانه، مسائل اصلی در مطالعات اسلامی نوین، مطالعات فرهنگی و هنری در خاورمیانه، زبان و ادبیات در خاورمیانه و روابط تاریخی مردم قفقاز و شرق از محورهای این کنفرانس اعلام شده است.

بنا به اعلام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، پژوهشگران، محققان و اساتید علاقه‌مند به ارائه مقاله در کنفرانس می‌توانند درخواست خود را حاوی مشخصات فردی و موضوع مقاله تا اول مهرماه به این دبیرخانه کنفرانس به نشانی الکترونیکی osmanovchtenia@gmail.com  ارسال کنند.

مهلت ارسال خلاصه مقالات تا 9 مهرماه خواهد بود و مقالات به زبان‌های فارسی، انگلیسی و روسی پذیرفته می‌شود.

محمد نوری عثمان‌اف را بشناسیم

محمد نوری عثمانوویچ عثمان‌اف، در سال ۱۹۲۴ در شهر ماخاچ قلعه داغستان به دنیا آمد و در سال ۱۹۵۴ دکترای ادبیات فارسی را از دانشگاه دولتی مسکو دریافت و پس از مطالعات و پژوهش‌های فراوان در سال ۱۹۸۱ به کسب رتبه پروفسوری این دانشگاه نائل آمد.

وی که مؤلف بیش از ۱۲۰ اثر علمی است، ترجمه قرآن به زبان روسی را در سال ۱۹۹۵ چاپ و منتشر کرد و به باور اهل فن، این ترجمه بهترین ترجمه کلاسیک از قرآن به زبان روسی است. دومین چاپ این اثر در سال ۱۹۹۹ و سومین چاپ آن هم در سال ۲۰۰۷ منتشر شد.

عثمان‌اف در سال ۲۰۰۲ به دلیل انتشار «قرآن کریم؛ ترجمه آکادمیک و تفسیر» مفتخر به دریافت جایزه دولتی فدراسیون روسیه در زمینه علوم و فنون شد و در سال ۲۰۰۳ نیز عنوان خادم برجسته علوم روسیه را دریافت کرد.

در مراسم افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی میراث ایرانی در قفقاز در سال ۱۳۹۳ و همزمان با بزرگداشت نودسالگی محمد نوری عثمان‌اف، اولین جایزه ادبی سعدی از سوی رایزنی فرهنگی ایران در روسیه به وی اهدا شد.

بزرگداشت از سوی ایکنا در مسکو

مراسم بزرگداشت محمد نوری عثمان‌اف، مترجم فقید قرآن به زبان روسی ۱۲ شهریورماه 1394، به همت ایکنا در کتابخانه بنیاد بین‌المللی ایران‌شناسی در پایتخت روسیه و در حاشیه بیست و هشتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو برگزار شد.

در این مراسم تعدادی از مقامات و شخصیت‌های برجسته علمی، فرهنگی و دینی ایران و روسیه از جمله علی جنتی، وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ حجت‌الاسلام و المسلمین صابر اکبری جدی، نماینده مقام معظم رهبری در روسیه؛ مهدی سنایی، سفیر وقت ایران در روسیه؛ رضا ملکی، رایزن فرهنگی وقت ایران در روسیه؛ میرجلال الدین کزازی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی و پروفسور ناتالیا پریگارینا، مشهورترین ایران‌شناس روس حضور یافته و سخنرانی کردند.

محمد نوری عثمان‌اف سرانجام پس از چند دهه تلاش در حوزه ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی در هشتم آگوست سال ۲۰۱۵ میلادی در سن نود و یک سالگی در زادگاهش بدرود حیات گفت.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha