کد خبر: 4003681
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۸
دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مسلمان:
علی محی‌الدین قره‌داغی اظهار کرد:‌ خطرناک‌ترین چالش‌های پیش روی امت اسلام به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می‌شود که بی‌تردید چالش‌های خارجی، پروژه صهیونیستی ـ‌ آمریکایی و پروژه کافران است. هیچ یک از این‌ها خیر و صلاح اسلام را نمی‌خواهند؛ بلکه به هر طریقی درصدد ایجاد تفرقه میان مسلمانان هستند.

وحدت اسلامی مهم ترین راه مقابله با پروژه صهیونیستی-آمریکایی علیه مسلمانان است/آماده

شیخ علی محی‌الدین قره‌داغی، دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مسلمان در گفت‌وگو با ایکنا به مناسبت هفته وحدت مؤلفه‌های ضروری برای ایجاد وحدت میان مسلمانان و چالش‌ها در این مسیر را برشمرد.

قره‌داغی درباره اینکه چرا باید وحدت فرقه‌ها و مذاهب اسلامی در اولویت مسلمانان قرار گیرد، گفت: به واقع وحدت میان مسلمانان در اسلام یک فریضه شرعی و همچنین یک ضرورت است که منافع امت اسلامی و چالش‌هایی که با آن مواجه است، آن را ایجاب می‌کند.

وی به آیه 103 سوره آل عمران درباره وحدت اشاره کرد که خداوند کریم می‌فرماید: «وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَميعًا وَلا تَفَرَّقوا» و افزود: که در این آیه خداوند می‌فرماید اصل بر این است که همه مسلمانان به ریسمان الهی چنگ زنند و متفرق نشوند.

قره‌داغی با اشاره به آیه 46 سوره انفال که خداوند می‌فرماید: «وَلا تَنازَعوا فَتَفشَلوا وَتَذهَبَ ريحُكُم:‌ هرگز راه اختلاف و تنازع نپویید که در اثر تفرقه ترسناک و ضعیف شده و قدرت و عظمت شما نابود خواهد شد» گفت: در این آیه کاملاً روشن است که کشمکش میان مسلمانان به شکست منجر می‌شود.

این عالم مسلمان افزود: خداوند در جای دیگر هم می‌فرماید: «كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ تُؤْمِنُونَ بِاللهِ: شما بهترين امّتى بوديد كه به سود انسان‌ها آفريده ‌شده‌ايد؛ [چه اينكه] امر به معروف و نهى از منكر مى‌كنيد و به خدا ايمان داريد».

دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مسلمان تصریح کرد: در همین راستا امت اسلامی در وهله نخست می‌بایست امتی متحد و نه پراکنده باشد و در اصول و مبادی خود با یکدیگر توافق داشته باشند؛ اما در مسائل فرعی و جزئیات چندان ایرادی ندارد، برخی از ما با دیگران اختلافاتی را داریم.

قره‌داغی گفت: این واقعیتی آشکار است. آیات زیادی هستند که مسلمانان را به اتحاد دعوت می‌کند. خداوند در آیه 104 سوره آل عمران نیز می‌فرماید: «و لتکن منکم امة یدعون الى الخیر و یامرون بالمعروف و ینهون عن المنکر و اولئک هم المفلحون: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند».

وی ادامه داد: همچنین در آیه 105 سوره آل عمران، خداوند کریم می‌فرماید: «ولا تکونوا کالذین تفرقوا و اختلفوا من بعد ما جاءهم البینات واولئک لهم عذاب عظیم: و شما مانند کسانی نباشید که بعد از آنکه آیات روشن به‌سویشان آمد، اختلاف کردند و دسته دسته شدند و برای آنان عذابی بزرگ خواهد بود». در ادامه این آیه یعنی در آیه 106 سوره آل عمران، خداوند می‌فرماید: «یوم تبیض وجوه و تسود وجوه...: روزی که چهره‌هایی سفید و چهره‌هایی سیاه می‌شود...» از همین رو ما مسلمانان باید بر اصول ثابتی که در کتاب خدا و سنت پیامبر(ص) آمده است، توافق داشته باشیم.

دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مسلمان درباره مهمترین مؤلفه‌های دستیابی به وحدت اسلامی گفت: امت اسلام حول محورهای اعتقاد درست، قرآن کریم، سنت شریف نبوی، حب آل بیت(ع) و همنشینی با صالحان متحد می‌شود. قبله همه ما یکی است. تاریخ ما یکی است. آرمان‌های ما و مشکلات و مسائل ما یکی است؛ بنابراین باید همگی اعضای یک پیکر باشیم؛ همان طور که در احادیث صحیح هم به آن اشاره شده است؛ بنابراین ظرفیت‌ها و مؤلفه‌های وحدت مسلمین بسیار زیاد است برخلاف اینکه برخی تصور می‌کنند مسائل اختلافی بین مسلمانان بیش‌تر است.

قره‌داغی درباره خطرناک‌ترین چالش‌هایی که وحدت اسلامی را تهدید می‌کند، گفت: خطرناک‌ترین چالش‌ها به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می‌شود، بی‌تردید چالش‌های خارجی پروژه صهیونیستی ـ‌ آمریکایی و پروژه دشمنان اسلام یعنی مشرکان و کافران است. هیچ کدام از این‌ها خیر و صلاح اسلام را نمی‌خواهند؛ بلکه به هر طریقی درصدد ایجاد تفرقه بین مسلمانان هستند.

قره‌داغی با اشاره به مشکلاتی که مشرکان برای مسلمانان ایجاد می‌کنند، گفت: متأسفانه هند نمونه آن است و در واقع همه کمونیست‌ها، مشرکان و لائیک‌ها علیه پروژه اسلامی و به خصوص پروژه وحدت اسلام می‌ایستند.

وی درباره چالش‌های داخلی در بین امت اسلامی نیز گفت: این چالش‌ها از ظلم، استبداد و جهل تا کشتار یکدیگر را شامل می‌شود. این مهم است که اگر می‌خواهیم با یکدیگر متحد شویم، باید عوامل اختلافات بین خودمان را از بین ببریم.

دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مسلمان درباره اینکه دشمنان وحدت مسلمانان چه کسانی هستند، گفت: بی‌تردید کسانی که راضی به وحدت مسلمانان نیستند، صاحبان پروژه صهیونیستی هستند.

وی افزود: خداوند در آیه 100 سوره آل عمران می‌فرماید: «یا ایها الذین امنوا ان تطیعوا فریقا من الذین اتوا الکتاب یردوکم بعد ایمانکم کافرین: ای کسانی که ایمان آورده‌اید، اگر طایفه‌ای از اهل کتاب را اطاعت کنید، شما را بعد از آنکه ایمان آوردید، از دینتان بر می‌گردانند و کافر می‌سازند». مراد از این طایفه، کسانی هستند که هم گمراهند و هم گمراه کننده‌اند، و به جهت کینه و حسادت نسبت به شما و همچنین کراهتی که نسبت به دین دارند می‌خواهند شما را از دین برگردانند.

قر‌ه‌داغی گفت: روایت شده که این آیه در خصوص «شاش بن قیس» نازل شده که مردى یهودى بوده و به چند نفر از قبیله اوس و خزرج برخورد کرد و دید این دو قبیله که سال‌ها با هم جنگ داشتند، با یکدیگر صحبت مى‌کنند، گُل مى‌گویند و گُل مى‌شنوند، بسیار ناراحت شد و درصدد ایجاد تفرقه میان آنها برآمد؛ اما در این میان خبر به رسول خدا(ص) رسید، خودش برخاست و به میان این دو قبیله آمده موعظه‌شان کرد و بینشان صلح برقرار ساخت، هر دو طایفه شنیدند و اطاعت کردند.

وی تصریح کرد: بنابراین پروژه صهیونیستی، بزرگ‌ترین چالش امروز جهان اسلام و مسلمانان است که می‌خواهد مسلمانان به غیر خدا و به دشمنان اسلام وفادار باشند. فرقه‌گرایی نفرت‌انگیز نیز که خواهان حذف سایرین است، خود عامل تفرقه میان مسلمانان و مورد حمایت رژیم صهیونیستی است.

قره‌داغی درباره نقش رسانه‌ها در وحدت اسلامی گفت: رسانه نقش خطیری در این زمینه دارد، می‌تواند نقش مثبت یا منفی ایفا کند؛ از همین رو شمشیر دولبه است، می‌تواند برای خیر یا شر از آن استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه اغلب رسانه‌های دنیا و بسیاری از رسانه‌ها در منطقه غرب آسیا متأسفانه علیه اسلام و مسلمین و وحدت مسلمانان هستند، گفت: این رسانه‌ها برای فتنه‌انگیزی و مشکل‌تراشی میان مسلمانان برنامه‌ریزی می‌کنند تا آنها با یکدیگر متحد نشوند؛ اما خدا را شکر می‌کنیم که رسانه‌هایی هم هستند که تمام ظرفیت‌های خود را در خدمت وحدت اسلام و مسلمین قرار داده‌اند.

قره‌داغی در ادامه بر ضرورت ایجاد وحدت میان رسانه‌های اسلامی وحدت‌گرا تأکید کرد و گفت: این رسانه‌ها که خیر اسلام و مسلمین را می‌خواهند، باید بر سر یک میثاق شرافت در راستای خدمت به اسلام و مسلمین اتفاق نظر داشته باشند.

دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مسلمان در پایان از خبرگزاری ایکنا به دلیل تلاش برای ایجاد وحدت اسلامی و گسترش خیر و خدمت به قرآن کریم و انتشار اخبار مسلمانان در هر نقطه‌ای از دنیا قدردانی و برای این رسانه آرزوی توفیق کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: