کد خبر: 4007073
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۲
حجت‌الاسلام نظری‌منفرد:
استاد و خطیب حوزه‌ علمیه گفت: زمانی که انسان به مرگ و معاد اعتقاد داشته باشد، نوع نگرش، تفکر و عملکردش در دنیا متفاوت است و زندگی‌اش متحول می‌شود.

ارسال/ سیدنیاز نقوی، پیشگام تقریب مذاهب اسلامی بودبه گزارش ایکنا، مراسم بزرگداشت اولین سالگرد حجت‌الاسلام والمسلمین سیدنیاز حسین نقوی، نائب رئیس وفاق المدارس الشیعه پاکستان و ریاست اسبق دادگاه‌های انقلاب استان قم، خوزستان، لرستان و مرکزی، 29 مهر در قم برگزار شد.

در این مراسم حضرات آیات و حجج اسلام حسینی بوشهری، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه، علوی بروجردی، سیدباقر گلپایگانی، محمدی عراقی، هادوی تهرانی، ذوالنور، خطیب (وزیراطلاعات) و جمعی از مسئولین و کارکنان قوه قضائیه و دادگستری استان قم، فیاض از پاکستان و نمایندگان بیوت مراجع معظم تقلید، صافی گلپایگانی، میرزاجواد تبریزی حضور داشتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی نظری منفرد در این مراسم که در مسجدامام حسن عسکری(ع) قم اظهار کرد: مرگ یک حقیقت اجتناب ناپدیر در زندگی ما انسانها است همان طور که خداوند متعال در آیه 57 سوره عنکبوت می فرمایند؛ «كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ ۖ ثُمَّ إِلَيْنَا تُرْجَعُونَ،هر انسانی مرگ را می‌چشد، سپس شما را بسوی ما بازمی‌گردانند».

خطیب پیشکسوت حوزه علمیه ادامه داد: یکی از دستورات الهی و دین مبین اسلام توجه به مرگ است همان طور که امام حسن عسکری(ع) فرمودند؛ «...وذِکرَ المَوتِ وتِلاوَةَ القُرآنِ وَالصَّلاةَ عَلَی النَّبِیِّ صلی الله علیه و آله، فَإِنَّ الصَّلاةَ عَلی رَسولِ اللّه ِ عَشرُ حَسَناتٍ، خدا و مرگ را، فراوان یاد کنید و بسیار قرآن بخوانید و فراوان بر پیامبر صلی الله علیه و آله صلوات فرستید؛ زیرا صلوات بر رسول خدا صلی الله علیه و آله ده ثواب دارد».

نظری منفرد افزود: در طول تاریخ بشیریت بودند انسان‌هایی که از مرگ می‌ترسیدند و عده‌ای با آغوش باز به استقبال مرگ می‌رفتند. از ابوذر سوال کردند که چرا عده‌ای از مرگ می‌ترسند؟ وی پاسخ داد؛ عده‌ای که به بهانه آباد کردن دنیای‌شان دست به هرکاری زدند نمی‌توانند تحمل کنند آخرتی خراب را و دوست ندارند از جای آباد به جایی خراب بروند.

وی گفت: علت اینکه عده‌ای از مرگ می‌هراسند، آن است که اعتقادی به مرگ و معاد ندارند، به جهان ماورای مرگ باور ندارند حیات و زندگی‌شان را فقط در این جهان می‌بینند. اما اگر کسی پاک زیست، پاک طی طریق کرد و پاکیزه مرگ را پذیرفت هیچ وحشتی از مرگ ندارد و همچون کودک شیرخواری که وابسته به سینه مادرش است، این فرد مشتاق سرای باقی است.

استاد سطوح عالی حوزه‌های علمیه ادامه داد: در جنگ صفین حضرت امیرالمؤمنین امام علی(ع) در مقابل آماج تیرباران دشمن ایستاده بود و حرکت می‌کرد، محمدحنفیه فرمود پدر جان شما در مقابل آماج تیر دشمن قرار دارید، مراقب باشید و حضرت پاسخ دادند؛ پدر تو را روزی است (روز مرگ) و بدون تردید از آن روز تجاوز نخواهد کرد، حالا هر روز و هر وقت که باشد، لذا من باکی ندارم.

نظری منفرد که در جمع کثیری از اساتید، طلاب و فضلای پاکستانی و طلاب غیرایرانی مقیم قم سخنرانی می‌کرد، افزود: آنانی که دنیا را مزرعه برای آخرت خود در نظر گرفته‌اند، تلاش، کوشش، خدمت به خلق، علم و علم‌آموزی را سرلوحه امور خود قرار داده‌اند، نیازهای آخرتی خود را آماده می‌کنند و از مرگ نمی‌هراسند. همان طور که از میرزای بزرگ شیرازی که عالمی بی‌نظیر بود سوال کردند برای آخرت خود چه کار ویژه‌ای انجام می‌دهید، با آرامش تمام فرمودند همین کارهای روزانه خودم را انجام می‌دهم، این یعنی روی صراط مستقیم حرکت کردند.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در مقابل هستند کسانی که که در دنیا منقلب هستند، همان طور که خداوند متعال آیه 108 سوره مؤمنون را خطاب به این افراد، نازل کرده‌اند؛ «قَالَ اخْسَئُوا فِيهَا وَلَا تُكَلِّمُونِ، دور شوید در دوزخ، و با من سخن مگویید!» این شرح حال کسانی است که هیچ باور و اعتقادی به مرگ و معاد ندارند و همه چیز را در این دنیا می‌بینند.

نظری منفرد به روایتی از حضرت موسی بن جعفر(ع) اشاره کرد و افزود: حضرت می‌فرمایند که زیاد به قبرستان بروید، اموات را ببینید، پایان کار انسان را درک کنید چرا که این اقدام باعث عبرت است.

استاد حوزه علمیه قم در بخش دیگری از مطالب خود به شخصیت عالمانه و ربانی علامه قاضی نیازحسین نقوی اشاره کرد و افزود: این عالم شهیر و فرهیخته در شرایط حساس کشورپاکستان و منطقه شبه قاره، از مروجان معارف و آموزه‌های ناب اسلام ناب محمدی(ص) بودند و در این مسیر از هیچ تلاش فروگذار نبودند.

وی اظهار کرد: حجت‌الاسلام سیدنیاز نقوی از پیشگامان وحدت وتقریب بین مذاهب بود و حتی در میان علمای اهل سنت و تشیع کشور پاکستان به عنوان چهره‌ای موجه و مورد قبول به شمار می‌رفت. ایشان دارای مراتب ارزشمندی از دانش، معرفت و فضیلت بود که در طول عمر با برکت خود، در صراط مستقیم گام برداشت.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: