کد خبر: 4008526
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۰
«فرهنگ و امپریالیسم»؛ شاکله‌ اصلی مجموعه مستند «آفتابی که غروب کرد» تولید موسسه فرهنگی ـ هنری اندیشه‌ شهید آوینی است.

به گزارش ایکنا، احسان امی، کارگردان و تهیه‌کننده‌ مجموعه مستند «آفتابی که غروب کرد» درباره این مجموعه گفت: ما در قالب پنج موضوع متفاوت، ابعاد مختلف سلطه‌ امپریالیسم در عرصه‌ فرهنگ را مورد بررسی قرار می‌دهیم. مثلاً در بحث سلطه‌ای که از طریق زبان بر جهان گذاشته‌اند، می‌توان به تاثیر زبان انگلیسی بر روی علم اشاره کرد. منشاء شکل‌گیری ایده این مستند هم، زمانی بود که حضرت‌آقا درباره‌ تاثیر زبان صحبت کردند و بارها هم به این موضوع اشاره داشتند. این نگاه در واقع شروع شکل‌گیری این مجموعه بود تا وارد ابعاد دیگر سلطه امپریالیسم در زمینه‌ فرهنگ شویم.

کارگردان مجموعه مستند «آفتابی که غروب کرد» درباره‌ چارچوب ساختاری اثرش، گفت: ما در عین این که بر روی محورهای مختلف سلطه‌گری امپریالیسم حرکت می‌کنیم، سعی کردیم یک نوع وحدت شکلی و محتوایی هم به مستند بدهیم. ما در هر قسمت از این مجموعه مستند پنج قسمتی، سعی کردیم ابعادی از ماجرای سلطه‌ امپریالیسم را نشان دهیم. هر قسمت این مجموعه در حدود 50 دقیقه است که فعلا قسمت اول این مجموعه که درباره‌ زبان است، تولید شده است.

احسان امی در پاسخ به منابع مورد استفاده در مستند، عنوان کرد: از منابع متعددی استفاده کردیم. مثلا می‌توانم به کتاب‌های «شرق‌شناسی» و «فرهنگ و امپریالسم» از «ادوارد سعید» اشاره کنم. کتاب دیگری که در روند تحقیقات موثر واقع شد، «دیالکتیک روشنگری» نوشته‌ «تئودور آدورنو» بود. کتاب‌های «گرامشی» هم در کسب اطلاعات این مستند تاثیر گذاشت.

کارگردان مجموعه مستند «آفتابی که غروب کرد» با اشاره به حجم بالای تصاویر آرشیوی اعم از فیلم‌های هالیوودی و کلیپ‌ها در این مجموعه مستند، بیان کرد: ما براساس اطلاعاتی که به مخاطب می‌دهیم، سعی کردیم مابه ازای تصویری مناسبی را برای کار انتخاب کنیم و با توجه به این که خودم نسبت به این موضوع احاطه دارم، فیلم‌های زیادی را انتخاب کردم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: