کد خبر: 4009889
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۵
قالیباف در نطق پیش از دستور:

مجلس یازدهم به‌دنبال ترغیب جامعه به تشکیل خانواده و فرزندآوری است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت گفت: تلاش مجلس یازدهم بر آن است که سیاستگذاری‌ و قانون‌گذاری‌ طوری انجام شود که جامعه بیش از دهه‌های اخیر دوستدار فرزندآوری و تشکیل خانواده باشد.

محمدباقر قالیباف

به گزارش ایکنا، محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز، سه‌شنبه 11 آبان، مجلس شورای اسلامی گفت: امروز مفتخریم قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت پس از گذشت حدود یک دهه از تصویب طرح تعالی جمعیت و خانواده در شورای عالی انقلاب فرهنگی، در مجلس یازدهم به سرانجام رسیده است.

وی افزود: رهبری در تیرماه سال گذشته یکبار دیگر تذکر دادند اقدامات یک دهه گذشته در حوزه جمعیت و حمایت از خانواده علیرغم تأکیدات فراوان ایشان عملا نتایج چشمگیر و مؤثری نداشته است. به همین دلیل حمایت از خانواده و رسیدگی به دغدغه‌های آنها در تمامی حوزه‌ها از مهمترین اهداف و اولویت‌های مجلس یازدهم بوده است که با اجرای کامل این قانون توسط دولت به بخشی از این اهداف دست پیدا خواهیم کرد.

قالیباف اظهار کرد: در فرهنگ ایرانی ـ اسلامی، خانواده و منافع آن در اولویت است و سیاستگذار موظف است منابع خود را برای حمایت از خانواده‌‌ها به کار گیرد. با تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، منافع خانواده‌ها در اولویت قرار گرفته است. در این قانون خانواده‌ها در اولویت تسهیلات مسکن، مشوق‌های اقتصادی، تسهیلات آموزشی و تسهیلات شغلی قرار می‌گیرند و در یک جمع بندی می‌توان گفت حمایت از خانواده و مادران در سیاستگذاری‌های فرهنگی و اجتماعی کشور در اولویت خواهد بود.

رئیس مجلس بیان کرد: در این قانون احکام روشنی صادر شده است که با اجرایی شدن آنها توسط دولت مردم عزیزمان تأثیرات آنها را به طور ملموسی در زندگی خود مشاهده خواهند کرد. تلاش مجلس بر آن است که سیاستگذاری و قانونگذاری طوری انجام شود که جامعه بیش از دهه‌های اخیر دوستدار فرزندآوری و تشکیل خانواده باشد و خانواده کماکان محوریت خود را به عنوان مهم‌ترین جزء تشکیل‌دهنده جامعه ایرانی و اسلامی حفظ کند.

وی یادآور شد: مجلس یازدهم براین باور است مسائل مربوط به خانواده و جمعیت مسئله‌ای چند بعدی و وابسته به زیرساخت‌های اجتماعی و اقتصادی کشور است. عزم این مجلس بر آن است که از پنجره جمعیتی باز کنونی در کشور علیرغم فرصت‌سوزی‌های گذشته بهره لازم را ببرد.

قالیباف ابراز کرد: امید است که در کنار تلاش برای حل مشکلات اقتصادی مردم به عنوان مؤثرترین راهبرد دولت، طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت یکی از بازوهای حمایتی حل این بحران در کشور باشد که با برطرف کردن حداقل بخشی از موانع فرزندآوری جوانان اولا به تشکیل خانواده و ثانیا به پایداری بیشتر خانواده‌ها کمک کند.

رئیس مجلس اظهار کرد: مجلس به طور شفاف به دنبال آن است که حمایت لازم را از خانواده‌هایی که عدم وجود تسهیلات و حمایت‌های کافی مانع تحقق خواست آنها برای فرزندآوری شده است پیش‌بینی نماید. براساس یکی از گزارش‌های پژوهشکده‌های آمار، تعداد فرزندان دلخواه زنان متأهل در بازه سنی 15 تا 49 سال حدود 3 فرزند بوده است و این بدان معناست که در شرایط فعلی میان تعداد فرزندان دلخواه و نرخ باروری فاصله معنی‌دار حتی تا دو برابر وجود دارد و مادران علیرغم میل به فرزندآوری به دلیل حمایت‌های ناکافی، بی‌توجهی سیاستگذاران و فشارهای اجتماعی و اقتصادی از آوردن فرزند بیشتر پرهیز می‌کنند.

وی تصریح کرد: در نظر گرفتن مشوق‌های لازم برای رساندن تعداد فرزندان موجود به تعداد دلخواه مادران اقدامی ضروری و در جهت کمک به تحقق خواسته‌های خانواده‌هاست نه تحمیل خواسته‌های دیگران بر آنها.

قالیباف تأکید کرد: در این طرح تلاش شده با پیش‌بینی حمایت‌های لازم خواسته‌های خانواده‌ها و مادران را در اولویت قرار دهیم. قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت که روز گذشته توسط شورای نگهبان به تأیید نهایی رسید، در زمانی طولانی و با حضور کارشناسان متعدد در حوزه‌های کاری گوناگون به سرانجام رسیده است.

رئیس قوه مقننه کشور یادآور شد: با تصویب این قانون گام مؤثری در راستای ریل‌گذاری قانونی در جهت حمایت از خانواده و در اولویت قرار گرفتن نیازهای آنها برداشته شده است و با اجرای مؤثر آن توسط دولت گام عملی در راستای حمایت از منافع خانواده‌ها برداشته خواهد شد.

قالیباف با تشکر از دولت و به خصوص رئیس‌جمهور به خاطر حضور میدانی و پیگیری مشکلات مردم در منطقه زلزله‌زده و محروم اندیکا در استان خوزستان گفت: این منطقه و منطقه محروم بازفت در استان چهار محال و بختیاری و منطقه محروم بجنورد در استان خراسان شمالی همانگونه که بلافاصله پس از وقوع زلزله در این مناطق تأکید کردم نیازمند حمایت‌های فوری هستند. از دولت انتظار می‌رود هر چه سریع‌تر حمایت‌های لازم به خصوص جهت بازسازی منازل مسکونی و مسیرهای مواصلاتی به این مناطق به انجام برسد و دغدغه‌های مردم دراین خصوص رفع شود.

وی تأکید کرد: کمیسیون‌های عمران و کشاورزی مجلس با پیگیری شبانه‌روزی و حضور میدانی در مناطق زلزله‌زده گزارش‌های تخصصی و مصوبات خود را برای رفع مشکلات مردم تدوین کرده‌اند و نتیجه این نظارت‌های میدانی روز گذشته با حضور وزرا و مسئولان مربوطه پیگیری شده است.

رئیس مجلس در پایان از اعضای کمیسیون اصل 85 در رسیدگی به طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت قدردانی کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha