کد خبر: 4016901
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۱

قوه قضاییه آرژانتین با باز کردن پرونده نسل‌کشی اقلیت روهینگیا توسط ارتش میانمار موافقت کرده است. اقدامی که قربانیان از آن به عنوان گامی تاریخی در جهت سپردن ژنرال‌های میانماری به دست عدالت یاد می‌کنند.

به گزارش ایکنا به نقل از Financial Times، این پرونده توسط یک گروه روهینگیا مستقر در بریتانیا و شش زن بازمانده از سرکوب ارتش در سال 2017 در ایالت راخین میانمار در بوئنوس آیرس مطرح شد.

در حمله ارتش میانمار به اقلیت روهینگیا، نیروهای امنیتی هزاران نفر را کشتند، مرتکب تجاوز جنسی و باعث آوارگی حدود 750 هزار نفر شدند.

توماس اوخیئا کوینتانا (Tomás Ojea Quintana) وکیل شاکیان، به Financial Times گفت: ما به دنبال نتایج ملموس در زمینه پاسخگویی و مجازات کسانی هستیم که به طور مستقیم و غیرمستقیم در این نسل‌کشی شرکت کردند. می‌خواهیم عاملان این جنایت را شناسایی و سعی کنیم این افراد را در آرژانتین به دست عدالت بسپاریم.

کوئینتانا گفت که قربانیان خواهان اجرای عدالت در مورد رهبران ارتش میانمار به خصوص مین آنگ هلاینگ (Min Aung Hlaing) هستند که بر سرکوب سال 2017 در راخین نظارت داشت و دولت آنگ سان سوچی را با کودتا سرنگون کرد.

این پرونده تحت صلاحیت جهانی قرار گرفته است که براساس آن، عاملان جرایم فوق‌العاده سنگین (مانند نسل‌کشی و جنایات جنگی) را می‌توان در همه جا محاکمه کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: