کد خبر: 4024672
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۱

مقامات اندونزی از بازگرداندن قایق حامل ۱۲۰ پناهجوی مسلمان روهینگیا به آب‌های بین‌المللی با وجود درخواست کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل برای دادن اجازه ورود به آن‌ها خبر داد.

خودداری اندونزی از پذیرش قایق مهاجران روهینگیا

به گزارش ایکنا، به نقل از تی آر تی عربی، این قایق حامل پناه‌جویان مسلمان روهینگیا، چندین روز در آب‌های شمال استان آچه در اندونزی سرگردان بود.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان روز سه‌شنبه گفته بود: این قایق با مشکل نشت آب به داخل موتورخانه و خطر غرق شدن مواجه است.

این کمیسیاریا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: به شدت نگران ایمنی و جان افراد حاضر در قایق است. برای جلوگیری از مرگ پناه‌جویان، ما از دولت اندونزی می‌خواهیم تا به آن‌ها اجازه دهد که فوراً و به شکلی ایمن از  قایق خارج شوند.

بدرالدین یونس، یکی از مسئولان شهرکی در ساحل شمالی استان آچه گفته است: این قایق برای اولین بار روز یکشنبه در آب‌های 96 کیلومتری در سواحل استان آچه مشاهده شد و حامل 60 زن، 51 کودک و 9 مرد بوده است.

یکی دیگر از مسئولان محلی نیز تأکید کرده است: مقامات محلی با حمایت پلیس و نیروی دریایی، غذا، دارو، موتور جدید قایق و یک تکنسین برای کمک به تعمیر قایق پناهجویان روهینگیا تهیه کرده‌اند و قایق را پس از تعمیر به آب‌های بین‌المللی بازخواهند گرداند. او همچنین به ترس از ابتلای برخی از پناهجویان به کرونا اشاره کرد.

وی گفت: مقامات محلی هنوز منتظر دستورات دولت مرکزی در جاکارتا هستند، اما در عین حال آن‌ها در حال برنامه‌ریزی برای تعمیر قایق هستند تا این پناهجویان بتوانند به مالزی بروند.

سخنگوی پلیس آچه افزود: مقامات در حال برنامه‌ریزی برای خارج کردن قایق از آب‌های اندونزی هستند.

بیش از 700 هزار مسلمان روهینگیا بر اثر عملیات پاک‌سازی ارتش میانمار از این کشور گریخته و به اردوگاه‌های پناهندگان در بنگلادش گریختند.

نیروهای امنیتی میانمار متهم به تجاوز، کشتار و سوزاندن هزاران خانه متعلق به اقلیت مسلمان روهینگیا هستند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: