کد خبر: 4022413
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۳

در پی تعطیلی مدارس منطقه کوکس بازار از سوی دولت بنگلادش، هزاران پناهجوی روهینگیا در خطر محرومیت از تحصیل قرار دارند.

به گزارش ایکنا به نقل از الوفد، شرایط رو به وخامت زندگی مسلمانان روهینگیا با وجود درخواست‌های بین‌المللی برای پایان دادن به رنج این پناهجویان همچنان ادامه دارد.

نهادهای بین‌المللی از تصمیم اخیر دولت بنگلادش که میزبان اردوگاه‌های پناه‌جویان مسلمان روهینگیاست، انتقاد کرده‌اند.

بنگلادش تصمیم گرفته است تا مدارس اردوگاه‌های منطقه کوکس بازار را تعطیل کند، اقدامی که منجر به محرومیت هزاران نفر از این پناه‌جویان از ادامه تحصیل خواهد بود. نهادهای بین‌المللی نسبت به عواقب چنین تصمیماتی هشدار داده‌اند.

اگرچه پس از جنایات وحشیانه‌ای که علیه مسلمانان روهینگیا در سال 2017 در میانمار صورت گرفت، بنگلادش نقش مهمی در نجات آوارگان روهینگیا ایفا کرد، اما دولت این کشور اقدامات متعددی را با هدف جلوگیری از ادغام این پناه‌جویان در این کشور آغاز کرده است. از جمله مهم‌ترین این اقدامات نیز می‌توان به جلوگیری از ثبت‌نام کودکان روهینگیا در مدارس دولتی و آموزش خصوصی و همچنین محدود کردن برنامه‌های آموزشی ارائه شده توسط سازمان‌های غیردولتی اشاره کرد.

با این حال بسیاری از نهادهای بین‌المللی به ویژه سازمان‌های اسلامی، بر لزوم فراهم کردن یک زندگی امن و با عزت برای مسلمانان روهینگیا تأکید کرده و دسترسی فرزندان آن‌ها به آموزش کافی و مناسب را حقی دانسته‌اند که با توجه به وجدان دینی و همچنین تعهدات بین‌المللی در زمینه حقوق بشر انکارناپذیر است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: