کد خبر: 4018317
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۹

پاسخ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به استفتائی درباره ملاک محاسبه خمس موجودی مغازه منتشر شده است.

پاسخ رهبر انقلاب به استفتائی درباره ملاک محاسبه خمس موجودی مغازه

به گزارش ایکنا، پاسخ‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به تعداد از استفتائات در ماه آذر، در پایگاه ‌ اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری منتشر شده که به شرح ذیل است:

قضای نماز آیات بانوان هنگام عذر شرعی
سؤال۱: اگر هنگام عادت ماهانه، یکی از موجبات نماز آیات اتفاق بیفتد، وظیفه زن چیست؟
جواب: در نمازهای آیاتی که وقت معین و محدود ندارد مانند نماز زلزله، ادا و قضای نمازآیات بر حائض و نفسا واجب نیست و نیز در نمازهایی که وقت معین و محدود دارد مانند نماز خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی اگر در تمام وقت خورشید گرفتگی، حائض بوده، ادا و قضای نماز آیات واجب نیست.

جایگزین کردن نماز جعفر طیار با نافله
سؤال۲: آیا می‌‎شود نماز جعفر طیار را به جای نوافل خواند، این نماز جای چند رکعت حساب می‌شود؟
جواب: نماز مذکور که چهار رکعت است (دوتا دو رکعتی )، می‌تواند جایگزین چهار رکعت از نوافل شود.

تغییر نذر
سؤال۳: نذر کردم در صورت قبولی در دانشگاه در روز اربعین امام حسین(ع) غذای نذری بدهم. آیا می‌توانم به‌جای غذا معادل هزینه آن را به نیازمندان کمک کنم؟
جواب: اگر صیغه مخصوص نذر را که در رساله‌های عملیه ذکر شده است نخوانده‌اید، عمل به آن لازم نیست و می‌توانید تغییر دهید ولی چنانچه صیغه نذر را خوانده باشید، باید بر طبق آن عمل کنید.

کیفیت ادای الفاظ نماز
سؤال۴: ادای الفاظ نماز چگونه باید باشد؟ اگر هنگام ذکر فقط لب‌ها تکان بخورد، کفایت می‌کند؟
جواب: در نماز، واجب است کلمات به‌گونه‌ای ادا شوند که قرائت بر آن صدق کند، از این رو قرائت قلبی، یعنی گذراندن کلمات در قلب و یا صرف حرکت لب بدون تلفظ آنها، کافی نیست؛ نشانه صدق قرائت این است که نمازگزار (در صورتی که دچار سنگینی گوش یا سر و صدای محیط نباشد)، بتواند آنچه را که می‌خواند و بر زبان جاری می‌کند، بشنود.

خمس سرمایه
سؤال۵: با توجه به اینکه قیمت خرید اجناس مغازه با قیمت فروش به مشتری تفاوت دارد، ملاک برای محاسبه خمس موجودی مغازه، قیمت خرید است یا قیمت فروش؟
جواب: اجناس را به قیمتی که در سررسید سال خمسی قابل نقد شدن است، محاسبه کنید.

وطن اتخاذی
سؤال۶: قصد دارم تا یکی دو ماه آینده برای زندگی به شهر دیگری منتقل شوم و آنجا را به‌عنوان وطن انتخاب کنم؛ آیا از اکنون که هنوز در آن شهر مستقر نشده‌ام در سفرهای کمتر از ۱۰ روز، می‌توانم در آنجا نماز را کامل بخوانم؟
جواب: تا زمانی که به‌عنوان زندگی در آنجا مستقر نشده‌اید، نماز شکسته است.

وظیفۀ وسواس
سوال۷: چند سالی است که به بیماری وسواس مبتلا شده‌ام و این موضوع مرا بسیار عذاب می‌دهد، و روزبه‌روز این حالت در من تشدید می‌شود تا جایی‌که در همه چیز شک می‌کنم و همه زندگی‌ام بر پایه شک استوار گشته است و این باعث شده که در زندگی با سختی‌های زیادی روبه‌رو شوم، وظیفه شرعی من نسبت به مواردی که دچار شک می‌شوم چیست؟
جواب: وظیفه شما عدم اعتنا به شک است، تا زمانی‌که یقین به چیزی پیدا نکرده‌اید، تکلیفی ندارید. مکلف باید از دخالت دادن ذوق و سلیقه شخصی در احکام شرعی، اجتناب کند و متعبد و مؤمن به دستورات شرع مقدس باشد.

خمس کالایی که نسیه فروخته شده
سؤال۸: اگر کالایی را که از درآمد بین سال تهیه کرده‌ام نسیه بفروشم و موعد دریافت قیمت آن بعد از سال خمسی باشد، حکم خمس درآمد آن چیست؟
جواب: قیمت نقدی کالا در زمان معامله جزو درآمد سال معامله و سود فروش نسیه جزء درآمد سال دریافت است.

نماز و روزه در محل سکونت موقت
سؤال۹: به‌دلیل عمل قلب و شرایط خاص تنفسی بعد از آن، به مدت یک‌سال به شهری خوش آب‌وهوا، انتقالی موقت گرفتم و در صورت بهبود شرایط قصد دارم که به وطن برگردم، آیا در حال حاضر، نماز من و همسرم در محل سکونت موقت کامل است یا شکسته؟
جواب: هر چند آنجا حکم وطن را ندارد اما اگر حداقل یک سال، قصد سکونت داشته باشید، مسافر محسوب نمی‌شوید و حتی بدون قصد اقامت 10 روزه نیز نماز، تمام بوده و روزه صحیح است.

اطاعت از والدین
سؤال۱۰: اطاعت از والدین تا چه حدی شرعاً واجب است؟ آیا در همه امور حتی در زندگی شخصی مثل انتخاب رشته تحصیلی و... هم باید از آنان اطاعت کرد؟
جواب: اطاعت از والدین به خودی خود واجب نیست ولی نباید مخالفت با پدر و مادر، ناراحتی و اذیت قابل توجه آنان را موجب شود مثلاً با اظهار انزجار، راندن و طرد کردن از طرف آنها همراه شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: