کد خبر: 4029224
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۴
مشاهير قرآنی ناشناخته جهان / 9

«مهندس محمدعلی میرزا» از پژوهشگران دینی و مبلغان اهل تسنن در پاکستان است که با تسلط بر علوم حدیث و قرآن برای اثبات حقانیت اهل بیت(ع) و طرز بیان خارق‌العاده‌ای که دارد، میلیون‌ها جوان پاکستانی را با خود همراه کرده و این باعث شهرت وی در این کشور و حتی در هندوستان و در میان اردو‌زبانان سراسر جهان شده است.

«محمد علی میرزا»؛ عالم پاکستانی ارادتمند اهل بیت(ع) و مورد خشم وهابیتبه گزارش ایکنا، محمد علی میرزا یکی از سه عالم دین اهل تسنن در پاکستان است که بیش از یک میلیون و هشتصد هزار نفر دنبال‌کننده در شبکه مجازی یوتیوب دارد. ویدئوهای مهندس محمد علی میرزا مشتمل بر سخنرانی‌های مختلف و متنوع تاکنون بیش از 372 میلیون‌بار در شبکه یوتیوب بازدید داشته است. ویدئوهای وی در دیگر شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی نیز بازدیدکنندگان بسیاری دارد.

 راه‌اندازی آکادمی قرآن و سنت

محمدعلی میرزا در 1977 میلادی در شهر جهلم ایالت پنجاب در خانواده‌ای سطح متوسط به دنیا آمد. او که فارغ‌التحصیل رشته مهندسی است شغل دولتی دارد اما در کنار آن فعالیت‌های مذهبی را سرلوحه زندگی خود قرار داده است. میرزا که مطالعات عمیق و ژرفی در حوزه علوم تاریخ صدر اسلام، حدیث و تفسیر قرآن دارد در گفت‌و‌گوها و سخنرانی‌های خود سعی می‌کند حقایق تاریخ اسلام را در راستای این سه حوزه بیان کند. 

مهندس محمد علی میرزا آکادمی قرآن و سنت را در همین راستا در 2012 راه‌اندازی کرد و هر هفته یک کلاس مشتمل بر تفسیر قرآن، تاریخ صدر اسلام و حدیث برگزار می‌کند که علاقه‌مندان از همه طبقات اجتماعی در آن شرکت می‌کنند.  زندگی بسیار ساده و بی‌پیرایه از دیگر نکات مهم و قابل توجه شخصیت وی است. محمد علی میرزا برای فعالیت‌های خود هیچ نوع کمک مالی از مردم دریافت نمی‌کند.

استقبال جوانان پاکستانی و اردوزبانان جهان

در پاکستان پیروان مذاهب اسلامی را می‌توان به پنج جریان مذهبی بریلوی، دیوبندی، اهل حدیث و مشایخ صوفی از اهل سنت و شیعیان تقسیم کرد که همه علمای این جریانات مذهبی در این کشور تنها در راستای عقاید خود سخنرانی می‌کنند و اکثراً خود را شیعه و یا سنی متعلق به جریانات مختلف فکری مذهبی می‌دانند. این علما بیشتر مواقع در فضای مجازی پاکستان به عقاید یکدیگر حمله لفظی کرده و سعی می‌کنند تنها مذهب خود را براساس احادیث و قرآن، صحیح جلوه دهند.

«مهندس میرزا»؛ زبان گویای حقانیت اهل بیت‌(ع) برای میلیون‌ها اردوزبان

بنا به اعلام خانه فرهنگ ایران در لاهور؛ مهندس محمد علی میرزا بر عکس دیگر علمای پاکستان، خود را تنها مسلمان می‌داند. «میں ہوں مسلم علمی کتابی» یعنی «من مسلمان هستم و دیدگاه من کتب علمی اسلام است»، شعار مشهور این عالم دینی است.

وی در سخنانش به اختلافات پیروان مذاهب بریلوی، دیوبندی و اهل حدیث از فرقه‌های اهل سنت اشاره می‌کند و می‌گوید که اهل سنت در پاکستان به همان اندازه که با شیعیان در عقیده اختلاف دارند با یکدیگر نیز اختلافات شدیدی دارند و این نشان می‌دهد که آنها سنی واقعی نیز نیستند و علمایی که این مذاهب را در شبه قاره هند به وجود آورده‌اند تنها به تکفیر یکدیگر پرداخته‌اند. وی از پیروان اهل تسنن می‌خواهد از پرداختن به مسائل اختلافی و فرقه‌گرایانه خودداری کنند و از بیان حقایق موجود در کتاب صحاح سته (از کتب حدیثی معتبر در نظر اهل سنت) که باعث تقویت شیعیان می‌شود، نهراسند و ضمن عمل به آن این تابو را بشکند.

مهندس محمدعلی میرزا به دلیل موضع‌گیری‌های خود نه تنها تکفیری‌های وهابی و پیروان اهل حدیث را به شدت به خشم آورده است بلکه علمای ارشد جریان‌های مذهبی بریلوی و دیوبندی نیز بارها از او اعلام برائت کرده‌اند. 

 همراهی با شیعیان در نماز جماعت

مهندس محمد علی میرزا ارتباط خوبی با برخی علمای شیعه در پاکستان دارد. وی در 2009 میلادی در کلاس‌هایی که از سوی سید ثاقب اکبر، رئیس مرکز تحقیقی البصیره متعلق به شیعیان برگزار می‌شد، شرکت می‌کرد. محمد علی میرزا همچنین در 2018 میلادی ضمن بازدید از حوزه «عروة الوثقی» با سیدجواد نقوی از علمای طراز اول شیعه پاکستان و رئیس این حوزه دیدار کرد.

این عالم دینی با شرکت در نماز جماعت در این حوزه نماز را با دستان باز همانند شیعیان به‌جا آورد. زمانی که منتقدانش از وی پرسیدند که آیا شیعه شده‌ای؟ وی در جواب گفت: پیامبر اسلام نیز بسیاری از نمازهایشان را با دستان باز همانند شیعیان می‌خواندند و پیروان مالکی و برخی از امامان اهل سنت نیز در کشورهای آفریقای شمالی نماز را با دستان باز می‌خوانند. وی همچنین از مسلمانان می‌خواهد نماز ظهر و عصر و نماز مغرب و عشاء را به صورت یکجا و به جماعت نیز بخوانند زیرا که به گفته وی این یکی دیگر از سنت‌های پیامبر گرامی اسلام است. 

مهندس محمد علی میرزا، بسیاری از افکار و سنت‌های رایج در میان شیعیان شبه قاره هند را از جمله زنجیرزنی و چاقوزنی در ایام عزاداری امام حسین(ع)، پرورش اسب منتسب به اسب امام حسین(ع) در حسینیه‌ها و ساختن شبیه مرقد امام حسین(ع) و حمل آن در ایام محرم را بدعت می‌نامد و از افکار وحدت‌آفرین حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران و علمای معتدل شیعه در پاکستان تمجید می‌کند.

«مهندس میرزا»؛ زبان گویای حقانیت اهل بیت‌(ع) برای میلیون‌ها اردوزبان

وی بارها با بیان اینکه ترویج مکتب اهل بیت(ع) از سوی اهل سنت از جمله وی، دلیل شیعه بودن نیست، می‌گوید: سلسله بنی‌امیه و در رأس آن معاویه نقش مهمی در جلوگیری از ترویج افکار اهل بیت(ع) در جهان اسلام داشتند و آنها با فحش و ناسزاگویی به امام علی(ع) به مدت ده‌ها سال در خطبه‌های نماز جمعه چهره واقعی خود را نشان دادند.

وی اکثرا در سخنرانی‌های خود با کلمه امیر شام، معاویه را مورد خطاب قرار می‌دهد و اکثرا از گفتن حضرت معاویه که در میان پیروان اهل تسنن متداول و رایج است، خودداری می‌کند.

مهندس محمد علی میرزا به تشریح جایگاه اهل بیت(ع) به ویژه حضرت فاطمه زهرا(س)، حضرت علی(ع)، حضرت امام حسین(ع) و امام حسن(ع) می‌پردازد و از اینکه در همه کتاب‌های اسلامی قرن دوم تا پنجم هجری به ویژه از سوی امامان اربعه اهل سنت به تکریم اهل بیت(ع) پرداخته شده است از اینکه برخی از علمای جهان اسلام در عصر حاضر به این موضوع توجه نمی‌کنند به سختی انتقاد می‌کند.

وی پیروی از مکتب اهل بیت(ع) را براساس عقاید مذاهب چهارگانه حنفی، حنبلی، مالکی و شافعی، لازمه دین اسلام می‌داند و با استفاده از احادیث کتب صحاح سته و تاریخ صدر اسلام از مسلمانان می‌خواهد از جایگاه اهل بیت(ع) تجلیل و تکریم کنند.

 تکفیری‌ها محمدعلی میرزا را رافضی می‌خوانند

مهندس محمد علی میرزا در سخنان خود همیشه سنت الهی حضرت محمد(ص) پیامبر گرامی اسلام را در پرتوی قرآن و احادیث صحاح سته به‌ویژه صحیح بخاری و صحیح مسلم بیان می‌کند. وی تسلط کامل بر احادیث صحاح سته و قرآن کریم دارد و دقت وی برای اثبات دیدگاه‌های خود با استفاده از همین منابع از جمله کتاب‌های تاریخی متعلق به قرن دوم تا پنجم هجری به قدری شگفت‌انگیز است که اکثر علمای وهابی اهل حدیث و همچنین بریلوی‌ها و دیوبندی‌ها چاره‌ای جز قبول آن ندارند و نمی‌توانند عدم صحت گفتارهایش را ثابت کنند. هر چند اهل سنت عقیده دارند که صحیحین( مسلم و بخاری) پس از قرآن کامل‌ترین و درست‌ترین منابع اسلام هستند اما در برخی از مواقع در واکنش به سخنرانی‌های مهندس محمدعلی میرزا دیده شده است که برخی علمای اهل حدیث و سلفی اذعان می‌کنند که همه احادیث صحیحین نمی‌تواند درست باشد. 

مهندس محمد علی میرزا که بر اساس تفاسیر مفسران قرون گذشته و محدثان مشهور اهل سنت از منتقدین سرسخت حکومت بنی‌امیه پس از صدر اسلام است خشم گروهک‌های تکفیری و اهل حدیث را در پی داشته است. همه علمای وهابی اردوزبان ساکن عربستان سعودی به صورت صریح و آشکار از منتقدان مهندس محمد علی میرزا هستند و در خطابه‌های خود در فضای مجازی از پاکستانی‌ها و مسلمانان اردوزبان می‌خواهند که سخنانش را تحریم کنند. به گفته آنها سخنان محمدعلی میرزا که خود را اهل سنت می‌خواند در واقع عقاید رافضی‌ها(شیعه) را ترویج می‌کند. انتقاد مهندس محمد علی میرزا از معاویه و حاکمان بنی‌امیه با استفاده از احادیث صحاح سته و قرآن دلیل اصلی خشم وهابیون است.

اقدام متقابل وهابیت

در چند سال اخیر شیوخ اردوزبان وهابی ساکن عربستان سعودی و پاکستان در یک کار گروهی در فضای مجازی پیکان حملات خود را علیه مهندس محمد علی میرزا نشانه رفته‌اند.

هشام الهی ظهیر، حفیظ محمد زبیر، حافظ ابویحیی نورپوری، شیخ توصیف رحمان، مفتی عتیق الرحمن علوی، مفتی طارق مسعود و مفتی عبدالوحید از علمای طراز اول اهل حدیث و همچنین دیوبندی متعلق به گروهک‌های تکفیری در پاکستان، همگی از طریق فضای مجازی و حقیقی، مهندس محمد علی میرزا را آماج حملات لفظی قرار داده‌ و سعی کرده‌اند به نحوی از طریق احادیث و روایات کتب صحاح سته و دیگر کتب حدیث متعلق به  اهل سنت، اشتباه‌بودن سخنان مهندس محمد علی میرزا را ثابت کنند این جنگ روانی همچنان ادامه دارد.

از سوی دیگر هر چند مهندس محمد علی میرزا بارها آمادگی خود را برای مناظره با علمای وهابی و دیوبندی اعلام کرده است اما علمای وهابی تاکنون از مباحثه و مناظره با وی طفره رفته‌اند.

سوء قصد به جان محمد علی میرزا

تاکنون یک بار به جان محمد علی میرزا سوء قصد شده است. یک فرد که به چاقو مسلح بود پس از پایان درس به مهندس محمد علی میرزا حمله کرد که این حمله با مداخله دیگر شرکت‌کنندگان با ناکامی روبه‌رو شد.

فرد حمله کننده سپس توسط پلیس دستگیر و زندانی شد. محمد علی میرزا نیز در این حمله زخم سطحی برداشت.

این طور به نظر می‌رسد که علمای اهل حدیث در پاکستان که تنها به حدیث نبوی برای حقانیت اعتقادات خود استناد می‌کنند از اقدام دقیق و به جای مهندس محمد علی میرزا در پرداختن به علوم حدیث برای بیان برخی واقعیت‌ها و حوادث تاریخی و تلاش وی برای اثبات عقاید اشتباه وهابیت به شدت خشمگین هستند.

تسلط مهندس محمد علی میرزا بر علوم حدیث و قرآن و طرز بیان خارق‌العاده وی میلیون‌ها جوان پاکستانی را به سوی خوب جلب کرده و این باعث شهرت وی در این کشور و حتی در هندوستان و در میان اردو‌زبانان در سراسر جهان شده است.

انتهای پیام
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: