کد خبر: 4031694
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۶
صنعا:

رئیس هیئت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن تصریح کرد: امارات با گدایی حمایت آمریکا هم به امنیت نمی‌رسد و تنها راه نجاتش، خروج از باتلاق جنگ یمن است.

به گزارش ایکنا به نقل از المسیره، محمد عبدالسلام، رئیس هیئت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن گفت: کشورهای کوچک عضو ائتلاف متجاوز علیه یمن از جمله امارات از بحران خودامنیتی رنج می‌برند.

وی افزود: امارات تنها با عصاهای آمریکایی می‌تواند روی پاهای خود بایستد و برای دریافت حمایت آمریکا التماس می‌کند.

عبدالسلام تصریح کرد: امارات با خروج از باتلاق یمن نیازی به  گدایی حمایت آمریکا ندارد.

این مقام یمنی افزود: امارات در صورت ادامه تجاوزات خود به یمن هیچ حمایتی به دردش نمی‌خورد و به هیچ امنیتی دست نخواهد یافت.

ارتش یمن هفته گذشته در عملیاتی موفق تحت عنوان «اعصار الیمن ۱» (طوفان یمن ۱) پالایشگاه نفت منطقه «المصفح» و فرودگاه ابوظبی را با موشک‌های بالستیک و پهپاد هدف قرار داد.

«یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن روز دوشنبه هفته جاری از مرحله دوم این عملیات در عمق خاک عربستان سعودی و امارات با عنوان «اعصار الیمن ۲» خبر داد.

ارتش یمن اعلام کرد که نیروهای این کشور توانسته‌اند پایگاه هوایی «الظفره» و اهداف حساس دیگری را در ابوظبی با تعداد زیادی موشک بالستیک «ذوالفقار» هدف قرار دهند.

سریع اضافه کرد: ارتش یمن اهداف حیاتی و مهم دیگری در دبی را با پهپاد «صماد ۳» و چند پایگاه‌ نظامی در عمق خاک عربستان سعودی در منطقه «شروره» و مناطق دیگر را با پهپادهای «صماد ۱» و «قاصف ۲» در هم کوبیده است.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن همچنین خبر داد که مراکز حساس و حیاتی در «جازان» و «عسیر» در جنوب عربستان سعودی با تعداد زیادی موشک‌های بالستیک هدف گرفته شده و موشک‌ها دقیقاً با اهداف برخورد داشته‌اند.

حملات ارتش یمن پس از آن علیه امارات عربی متحده از سر گرفته شد که «محمد البخیتی» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن پیش از انجام این حملات در گفت‌و‌گو با شبکه «العربی» خبر داد: «معامله‌ای میان عربستان سعودی و امارات وجود دارد که به موجب آن، عربستان سعودی تمام استان‌های جنوبی یمن از جمله شبوه را به امارات تحویل می‌دهد و به ازای آن، امارات تمام ظرفیت‌های نظامی خود را همچون گذشته [در یمن] به کار خواهد گرفت».

البخیتی هشدار داده بود: «ما از اینجا به امارات توصیه می‌کنیم که به اقدامات تنش‌زای خود ادامه ندهد چراکه اگر این تنش ادامه پیدا کند، یمن مجبور به حمله به عمق خاک این کشور خواهد شد. ما در وضعیت جنگی قرار داریم».

عربستان سعودی در رأس یک ائتلاف عربی و تحت حمایت آمریکا، از ششم فروردین ۱۳۹۴ با ادعای تلاش برای بازگرداندن رئیس‌جمهور مستعفی یمن به قدرت، اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرد.

این تجاوز نظامی هیچ کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرد و فقط با کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون‌ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت‌های این کشور و گسترش قحطی و گرسنگی و بیماری‌های واگیردار همراه شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: