کد خبر: 4031980
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۳

آیت‌الله غلامعلی صفایی‌بوشهری بیان کرد: عفاف یک روحیه و رویه انسانی است که شخص را از گناه باز می‌دارد؛ به همین خاطر است که در متون فاخر دین، چه قرآن و چه روایات بر لزوم داشتن عفاف برای یک انسان تأکید شده است.

آیت‌الله غلامعلی صفایی‌بوشهری امام‌جمعه بوشهربه گزارش خبرنگار افتخاری ایکنا، آیت‌الله غلامعلی صفایی‌بوشهری، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بوشهر، هشتم بهمن‌ماه، در خطبه‌های نمازجمعه این استان، با تأکید بر اینکه تقوا بهترین زاد و توشه برای سعادت دنیوی و رستگاری اخروی و برترین راه برای جلب محبت‌های عرشی الهی است، اظهار کرد: عفاف یک روحیه و رویه انسانی است که شخص را از دو نوع گناه عمده؛ یکی گناه اقتصادی و حرام‌خواری و دیگری گناه اخلاقی و جنسی و ارتکاب فساد جنسی باز می‌دارد. به همین خاطر است که در متون فاخر دین، چه قرآن و چه روایات بر لزوم داشتن عفاف برای یک انسان تأکید شده است.

امام‌جمعه بوشهر بیان کرد: حضرت امیر‌مؤمنان(ع) می‌فرماید: «اَلا وَ اِنَّکُم لا تَقدِرونَ عَلی ذلِک وَ لکِن اَعینونی بِوَرَعٍ وَ اجتِهادٍ وَ عِفَّهٍ وَ سُدادٍ» شما نمی‌توانید مثل علی بن ابیطالب باشید، علی بن ابی طالب کجا و دیگران کجا؛ لیکن اگر می خواهید راه علی را دنبال کنید این طور مرا یاری کنید، پرهیزگار باشید، گناه نکنید، تلاش کنید در راه خدا و عفیف باشید، در زندگی راست و درست زندگی کنید، یعنی این راه علی بن ابیطالب(ع) است.

وی گفت: عفاف همان‎طور که عرض شد داشتن یک روحیه است در باطن، یک شخصیتی است در نهاد انسان که انسان را از گناه اقتصادی و جنسی باز می‌دارد، یعنی یک روحیه باطنی است، یک شاکله شخصیتی درونی است که انسانی که دارای این روحیه است رویه‌ای پیدا می‌کند و آن دوری از گناه اقتصادی، مثلاً رباخواری، گران‌فروشی، کم‌فروشی، بدفروشی و از آن طرف گناهان جنسی او را باز می‌دارد.

صفایی بوشهری ادامه داد: حضرت امیرالمؤمنین امام علی(ع) می‌فرماید: «لَکادَ العَفیفُ أن یَکونَ مَلَکا مِنَ المَلائکَهِ» اگر کسی دارای همچنین روحیه و رویه‌ای باشد در رتبه ملائکه قرار می‌گیرد، این قدر مهم است. بنابراین، عفیف بودن یکی از ابعاد شخصیت انسان است چه برسد به انسان دینی. انسانیت انسان حکم می‌کند مال دیگران را نخورد، عفت اقتصادی داشته باشد، وجدان انسان حکم می‌کند که عفت اخلاقی و جنسی داشته باشد و مبتلا به این حرام نشود.

امام‌جمعه بوشهر بیان کرد: بنابراین عفاف و عفت در دو موضوع اقتصادی و جنسی است. همچنین نیز عفت جنسی در چند بعد است. یک، عفت در نگاه است. انسان در نگاه به نامحرم عفیف باشد. در روایات زیادی داریم که «النَّظَرُ سَهمٌ مِن سِهامِ إبلیسَ» یک تیری است که شیطان نشانه گرفته، این نگاه به نامحرم آغازی است برای سقوط انسان «مَسمومٌ» این تیر شیطان مسموم است. «کَم مِن نَظرَهٍ أورَثَت حَسرَهً طَویلَهً» این را امیرمؤمنان علی(ع) می‌گوید، چه بسیار این نگاه‌ها که عواقبش پشیمانی‌ها و مشکلات بسیار ایجاد کرده است. شما اگر بررسی کنید بسیاری از مشکلاتی که در امور اخلاق جنسی ایجاد می‌شود و فساد تولید می‌کند از نگاه آغاز می‌شود؛ پس اولین بُعد و قسم عفت اخلاقی و جنسی، عفت در نگاه است.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر گفت: اگر انسان عفت نداشته باشد نشان می‌دهد که قدرت عقلانیت او ضعیف است. امیرمؤمنان(ع) می‌فرماید: «مَن عَقَلَ عَفَّ» اگر انسان در محیط زندگی خود عفت نداشته باشد این موجب می‌شود که فرهنگ بی‌عفتی در جامعه زیاد شود. انسان عاقل کسی است که در محاسباتش این نکته را لحاظ می‌کند که هم در عرصه اقتصادی و هم در عرصه اخلاقی عفیف باشد چون اگر عفیف نباشد هم آخرت خراب می‌شود و هم دنیای او دچار بحران می‌شود.

آیت‌الله صفایی‌بوشهری در ادامه با بیان  اینکه مقام معظم رهبری در دیدار با مداحان نکات مهمی را بیان فرمودند که به برخی از آن فرازها اشاره تحلیلی می‌کنم، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند که هیئت‌های مذهبی یک واحد اجتماعی است که بر محور اهل‌ بیت(ع) با هدف هدایت جامعه به‌سوی ایمان و عمل به مکتب خاندان پیامبر گرامی اسلام حضرت خاتم الانبیاء محمد‌ مصطفی(ص) شکل می‌گیرد و به همین خاطر هیئت‌های مذهبی یک پدیده بسیار مقدس و ارزشمند است که فعالیت‌شان باید بر اساس مکتب اهل‌ بیت(ع) باشد.

وی افزود: مقام معظم رهبری فرمودند، مداحی‌ها باید چنان باشد که مؤثر در این امر باشد. فرمودند ابتکار بسیار لازم است اما نباید به هنجارشکنی تبدیل شود و خدایی ناکرده حرامی در این کار صورت گیرد و به همین جهت است که ایشان توجه به هیئت‌های مذهبی و فعالیت هیئت‌ها بسیار تأکید کردند و در رابطه با جهاد هدایت به ویژه برای جوانان و جهاد تبیین حقایق اسلام به شرایط روز بسیار تأکید کردند.

امام‌جمعه بوشهر جنایات ضد انسانی، ضد بشری و خیانت‌های تاریخی جبهه ائتلاف آمریکایی - عربی ضد مردم عزیز یمن را محکوم کرد و گفت: مردم متدین ایران و ولایتمدار استان بوشهر شما می‌دانید در این چند سال اخیر به خاطر تسلط بر جغرافیای بسیار مهم و استراتژیک یمن، عربستان سعودی به کمک چند کشور دیگر عربی با حمایت‌ها و پشتیبانی‌های آمریکا چه جنایاتی بر سر مردم مظلوم و مسلمان یمن نیاورده‌اند. گرسنگی، بی‌دارویی، بمباران‌های پیاپی، شهید شدن این مردم در دستور کار این‌هاست برای تسلیم، اما مردم یمن با تمام وجود بر همان اساسی که در صدر اسلام پیمان با پیامبر گرامی اسلام(ص) و امیرمؤمنان امام علی بن ابیطالب(ع) بسته‌اند، ایستاده‌اند و با تمام وجود از هویت دینی و ملی خود دفاع می‌کنند. به زودی وهابیت، کشورهای مرتجع عرب و آمریکا خواهند دید پیروزی مردم مسلمان یمن با عنایات ذات اقدس باریتعالی و توجهات حضرت بقیه الله الاعظم مهدی آل‌محمد(عج) محقق خواهد شد.

استاد حوزه و دانشگاه آغاز دهه فجر پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران را گرامی داشت و بیان کرد: انقلاب اسلامی مایه احیای اسلام ناب محمدی(ص) در جهان شد و در اندیشه ایجاد تمدن اسلامی براساس پیشرفت، تمدن‌آفرینی و عدالت است. چقدر خون‌ها ریخته شد، زندان‌ها رفته شد، مشکلات ایجاد کردند این رژیم‌های منحوس شاهنشاهی اما با هدایت‌ها و رهبری امام راحل عظیم‌الشأن، علما، بزرگان و مردم عزیز ایران این انقلاب ایجاد شد و با ایجاد آن آمریکا در منطقه و جهان و تمام کشورهای استعمارگر دچار بحران شدند، منافع آنها به خطر افتاد چون ایران جغرافیای سود آنها بود، ژاندارم منطقه سود آنها بود و به همین خاطر از همین ابتدای انقلاب با تهاجم‌های نظامی، امنیتی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، علم و فن‌آوری در داخل و خارج علیه مملکت فعال شدند، اما این مردم عزیز پای انقلابشان ایستاده‌اند و هیچ‌گاه انقلاب خود را تنها نمی‌گذارند و به فرمان مقام معظم رهبری با تمام وجود از این انقلاب دفاع خواهند کرد. ان‌شاءالله این دهه فجر را با شکوه برگزار کنیم و به همه مسئولان گرامی سفارش می‌کنم تا می‌توانند خدمت به مردم کنند.

امام‌جمعه بوشهر تأکید کرد: یکی در رابطه با عرصه اشتغال در مراکز صنعتی است. بارها از این تریبون بنده عرض کرده‌ام، سفارش و تذکر دادیم که جوانان عزیز این استان لیاقت این دارند که در بالاترین مراکز نظام در خدمت این مملکت باشند و در عرصه اشتغال توجه ویژه‌ای به آنها شود. در عرصه صنعت نفت حداقل ۵۰ درصد از نیروهای مشغول به کار در استان باید بومی استان باشند. اخیراً آماری که بیان شده از مراکز رسمی ۱۴.۹ درصد است، یعنی ۱۵ درصد اگر بخواهیم خیلی مسئله را رند بیان کنیم. یعنی باید ۵۰ درصد حداقل باشد اما الآن ۱۵ درصد از جوانان بومی استان مشغول به کار هستند در آن مراکز، یعنی ۳۵ درصد ایجاد محرومیت شده برای مردم استان و این را باید کی جواب بدهد، وزارت نفت باید پاسخ دهد که چرا مصوبه دولت که حداقل ۵۰ درصد باید جوانان و مردم بومی استان در آن مراکز باید مشغول به کار باشند الآن ۱۵ درصد است. این همه جوان بیکار هم در استان بوشهر داشته باشیم. شاید بگویند این‌ها مدرک تحصیلی‌شان موافق نیست، خیر، بسیاری از این جوانان عزیز با مدرک بالا الآن بیکار هستند، شاید بگویند کارگرها مهارت ندارند، هشت الی هفت سال قبل، اینجانب به عنوان نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بوشهر به وزیر نفت گفتم با فنی و حرفه‌ای صحبت شده و آموزش می‌بینند و الآن هم آماده آموزش دیدن هستند. همچنین نیز من از مسئولان وزارت نفت تقاضا دارم نگاه ویژه به این استان داشته باشند و اگر بخواهند این‌گونه عمل کنند و این‌طور مردم استان بوشهر را محروم بکنند باید تکلیف دیگری صورت بگیرد. نباید یک جوان در این استان بیکار باشد، چرا باید نانی که آنجا استفاده می‌شود از خارج از استان و با هواپیما آورده شود و نانواهای ما اینجا و مردم ما اینجا دچار بحران ورشکستگی و بیکاری باشند.

وی اضافه کرد: اول در این رابطه، مردم استان بوشهر شدیداً اعتراض دارند و بنده هم عرض می‌کنم این را باید هر چه سریع‌تر شخص وزیر نفت، نماینده ویژه بفرستد، مسئله را بررسی کند و این را اصلاح کنند، صحیح نیست جوانان استان، آلاینده‌ها این استان را از بین ببرند، مشکلات ایجاد کنند که همه شما می‌دانید و بعد بیکاری هم ایجاد شود. این را هر چه سریع‌تر باید انجام دهند و اگر انجام ندهند ما وظیفه دیگری داریم که باید آن را انجام دهیم. بنده از قدیم که یاد دارم تمام رؤسای جمهور تأکید کرده‌اند، مسئولین تأکید داشته‌اند ولی انجام نمی‌شود چیز عجیبی است که باید اصلاح شود.

آیت‌الله صفایی‌بوشهری بیان کرد: نکته دوم در رابطه با بیماری کرونا و اُمیکرون است که در استان‌های همجوار شدت گرفته. من از همه مردم عزیز استان تقاضا دارم شیوه‌نامه‌های بهداشتی را دقیقاً ملاحظه و مراعات کنند تا خدایی نکرده در استان بوشهر، بحرانی دیگر پیش نیاید که غیر قابل جبران باشد. پیشگیری مقدم است بر درمان. از همه مسئولان و مردم تقاضا دارم در این رابطه عنایت ویژه‌ای داشته باشند.

امیرحسین مؤمنی

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: