کد خبر: 4045607
تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۱

توسعه روابط فرهنگی تهران و جاکارتا

برگزاری نمایشگاه نوروزی فرش و صنایع دستی ایران در اندونزی امسال بازتاب گسترده‌ای در میان رسانه‌های دیداری، شنیداری، گفتاری و شبکه‌های اجتماعی این کشور داشته است.

به گزارش ایکنا به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در اندونزی، باآغاز سال جدید شمسی همزمان با فصل بهار و نو شدن طبیعت، دو کشور مسلمان از فرصت نوروز برای توسعه روابط دو ملت ایران و اندونزی و توسعه تعاملات میان مردم و مقامات دو کشور استفاده می کنند.

به نوعی می توان گفت رابطه میان مردمان اندونزی و ایران موضوع جدیدی نمی باشد بلکه رابطه میان مردمان اندونزی و ایران رابطه‌ای می باشد که ریشه در تاریخ دارد و پیش از پذیرش اسلام توسط ایرانیان نیز با حضور تجار ایرانی در خاک اندونزی برقرار بوده است.

برگزاری نمایشگاه نوروزی فرش و صنایع دستی ایران در اندونزی امسال بازتاب گسترده‌ای در میان رسانه‌های دیداری شنیداری گفتاری و شبکه‌های اجتماعی این کشور داشته است.

برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و فرش ایران که به مناسبت آغاز سال نوی شمسی و نوروز باستانی ایران توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در جاکارتا پایتخت اندونزی برگزار شد، روز دوشنبه در شبکه‌های اجتماعی و چندرسانه جمعی این کشور بازتات داشت.

به گزارش خبرگزاری آنتارای اندونزی، محمد آزاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در جاکارتا در آیین افتتاحیه این مراسم طی سخنانی با اشاره به جایگاه ویژه نوروز در فرهنگ و تمدن ایرانی، گفت: تمدن بسیار غنی ایران زمین از گذشته تاکنون نسل به نسل منتقل شده و از شرق تا غرب جهان گسترده شده است.

وی ادامه داد: در فرهنگ لغت فارسی نوروز به معنای "روز نو" است که هر سال در تاریخ ۲۱ مارس جشن گرفته می شود. نوروز آیینی است کهن و ماندگار با تاریخی شکوهمند که در گستره جغرافیایی جهان، از جیحون تا فرات، از غرب چین تا آناتولی، از شبه قاره هند و افغانستان در شرق تا بین النهرین در غرب و از آسیای مرکزی تا دامنه های شمالی قفقاز بزرگ در شمال و آسیای صغیر در شمال غربی ایران پاس داشته می شود. جشن نوروز هزاران سال است که در فلات ایران و در میان اقوام ملت های حوزه تمدنی مشترک جشن گرفته می شود و نیاکان ما چه خوش سلیقه بوده اند که در بهار، سال را نو کرده اند. نوروز در سال ۲۰۰۹ در فهرست یونسکو ثبت شد و در سازمان ملل به عنوان یک واقعه جهانی پذیرفته شده است".

در ادامه همچنین دکتر محمد رضا ابراهیمی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران نیز با اشاره به همکاری رایزنی فرهنگی ایران با کتابخانه ملی اندونزی برای برگزاری جشنواره نوروزی، گفت: در جشنواره نوروزی امسال نمایش فیلم (بمدت ۳ روز) و نمایشگاه صنایع دستی و فرش (بمدت ۵ روز) در محل کتابخانه ملی اندونزی دایر خواهد بود.

همچنین مطبوعات و رسانه های اندونزی علاوه بر توجه به مسائل داخلی کشورشان به توسعه مناسبات فرهنگی اشاره ومطلبی را درباره تاثیرات فرهنگی ایران بر اندونزی منتشر کردند.

در این باره هر ساله جمهوری اسلامی ایران در جشنواره اسلامی جاکارتا در آستانه ورود به ماه رمضان به صورت گسترده‌ای شرکت می‌کند. در این جشنواره نمایشگاه و فروشگاه اقلام فرهنگی و اقتصادی از برخی کشورهای اسلامی بنمایش گذاشته می‌شود که اساساً اسلامی است، مانند مسابقات قرائت قرآن، سمینارهایی در مورد بانکداری اسلامی، صنعت حلال، بررسی سیستم بهداشت تغذیه در ماه رمضان.

مرکز فرهنگی جاکارتا که توسط یک روحانی بنام حکیم الهی در سال ۲۰۰۰ تأسیس شده به عنوان یک مرکز غیردولتی توسط شیعیان این کشور اداره می‌شود. این مرکز اقدام به ترجمه کتاب‌های دینی شیعه و برگزاری جلسات مذهبی می‌کند. دفتر خامنه‌ای و مجمع جهانی اهل بیت از این مرکز حمایت و پشتیبانی می‌کنند. همچنین سازمان اهل بیت اندونزی در ژوئیه ۲۰۰۰ توسط فردی بنام جلال الدین رحمت در شهر یاندوگ تأسیس و فعالیت خود را در بیش از ۳۰ شعبه در شهرهای مختلف اندونزی گسترش داده‌است. سایر مؤسسات شیعه که در اندونزی فعالیت دارند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :