کد خبر: 4052706
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۸

ورود کارشناسان سازمان ملل به چین برای بازدید از استان مسلمان‌نشین

در آستانه سفر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل به چین، یک تیم از کارشناسان این سازمان راهی این کشور شده و قصد دارد از استان مسلمان‌نشین سین‌کیانگ دیدار کند.

به گزارش ایکنا به نقل از گاردین، سازمان ملل متحد تأیید کرد که یک تیم کارشناسی از این نهاد جهانی به استان سین کیانگ چین سفر خواهد کرد.

یک روزنامه انگلیسی‌زبان چین تأیید کرده که هیئت کارشناسی پنج نفره سازمان ملل درگوانژو قرنطینه شده تا به‌زودی به سین کیانگ سفر کند. با این حال مقامات چینی تأکید دارند که این یک سفر در چارچوب همکاری‌های دوجانبه و نه سیاسی و تحقیقاتی است.

 درحالی که قرار است در ماه مه، میشل باشله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد برای بررسی وضعیت مسلمانان اویغور به استان سین‌کیانگ سفر کند، یک تیم کارشناسی و ارزیابی به زودی و در آستانه سفر باشله به این منطقه سفر خواهد کرد. پیش از این و پس از سالها مقاومت، دولت کمونیستی چین اجازه داده خانم باشله بعنوان بالاترین مقام حقوق بشری سازمان ملل به استان سین کیانگ سفر کند؛ چین گفته بود این سفر باید بعد از المپیک زمستانی پکن صورت گیرد.

دفتر کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل (OHRC) از سال 2018 با دولت چین مذاکره کرده است تا امکان بازدید از سین کیانگ با دسترسی نامحدود و موثر و آزادی مصاحبه با گروه‌های جامعه مدنی، به دور از نظارت دولت را داشته باشد.

چین از سوی سازمان ملل و گروه‌های حقوق بشری به زندانی کردن یک میلیون مسلمان اویغور و دیگر اقلیت‌های نژادی در این استان متهم است. گزارش‌های متعددی در مورد شکنجه، هتک حرمت و کار اجباری در این اردوگاه‌ها مخابره شده که پکن همه آنها را رد می‌کند. از سوی دیگر چین به بدرفتاری، تلاش برای نابودی سنت و فرهنگ و نیز کنترل اجباری جمعیت مسلمانان اویغور متهم است اما حزب کمونیست چین همه این اقدامات را با دلیل مقابله با تروریسم، افراطی‌گری و تجزیه‌طلبی توجیه می‌کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :