کد خبر: 4053829
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۶

وبينار «فلسطین؛ سرزمین زنده» به مناسبت روز قدس به همت رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا در رم برگزار شد.

وبينار «فلسطین؛ سرزمین زنده» در ایتالیا برگزار شدبه گزارش ایکنا از ایتالیا؛ این وبینار روز پنج‌شنبه، هشتم اردیبهشت‌ماه با مشارکت مرکز مطالعات بین المللی خانه دانایی شهر رم برگزار شد و عدی رمضان، روزنامه‌نگار و تحلیلگر جغرافیای سیاسی و هانیه ترکیان، مدیر دپارتمان مطالعات اسلامی مرکز مطالعات بین‌المللی خانه دانایی شهر رم سخنرانان وبینار بودند و «فابیو دِمایو» از انجمن فرهنگی سرزمین پدران دبیری وبینار را بر عهده داشت.

در آغاز این وبینار، پس از معرفی موضوع و سخنرانان توسط «فابیو دِمایو» تصاویر بیت‌المقدس ارسالی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و در ادامه گفت‌و‌گو با خلیل الحیه، ... پخش شد.

خلیل الحیه با محکومیت اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی، بر محدودنبودن این اشغالگری به بیت المقدس و گسترش آن به اماکن فرهنگی فلسطینیان و مسیحیان منطقه و ضرورت توقف زیاده‌خواهی رژیم صهیونیستی در خصوص تصرف بیت‌المقدس به عنوان مکان مقدس انحصاری یهودیان و عدم پذیرش تقدس این مکان برای مسلمان و مسیحیان تأکید کرد.

وی همچنین، با ارائه گزارشی اجمالی از تاریخچه اشغال اراضی فلسطینیان و شکل‌گیری جنبش انتفاضه و تشکل‌های مقاومت در مقابل اشغالگران؛ جنایات رژیم اشغالگر قدس در جریان اشغال اراضی را به اجمال برشمرد و محکومیت بین‌المللی این جنایات به رسمیت‌نشناختن رژیم صهیونیستی و احقاق حقوق ملت مظلوم فلسطین و به رسمیت شناختن حق مالکیت این ملت بر سرنوشت و سرزمین‌شان به عنوان یک ملت و دولت مستقل را خواستار شد.

وبينار «فلسطین؛ سرزمین زنده» در ایتالیا برگزار شد

سخنران بعدی این وبینار عدی رمضان بود که طی سخنانی مسئله فلسطین را فراسوی جناح بندی‌های سیاسی، مسئله‌ای انسانی معرفی کرد و عدم بی‌تفاوتی جامعه جهانی در خصوص این مسئله انسانی را خواستار شد.

این سخنران در ادامه، با واکاوی تطبیقی مسئله فلسطین در مقایسه با بحران‌های معاصر جغرافیای سیاسی نظیر منازعات اوکراین؛ این منازعات را واکنش به جهانی‌سازی آمریکایی؛ جنگ افروزی‌ها در کشورهای افغانستان؛ عراق و... دانست و طرح‌های ایالات متحده مانند طرح خاورمیانه بزرگ و تقویت رژیم صهیونیستی در منطقه بر مبنای این طرح، تصرف و اشغال اراضی دیگر کشورها و نادیده گرفتن حقوق ملت‌ها را محکوم کرد و با مقایسه میان جنگ‌افروزان معاصر، صهیونیست‌ها را از حیث عدم رعایت اصول اخلاقی در جنگ، حائز بدترین رتبه دانست.

در ادامه پس از پخش کلیپی با موضوع جنبش انتفاضه ارسالی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، هانیه ترکیان سخنران پایانی این وبینار، ابعاد تجاوز صهیونیست‌ها به اراضی اشغالی را فراتر از اشغال نظامی، فرهنگی و هویتی ارزیابی و فرازهایی از پیام مقام معظم رهبری به مناسبت روز جهانی قدس را قرائت کرد.

 مدیر دپارتمان مطالعات اسلامی مرکز مطالعات بین‌المللی خانه دانایی شهر رم در ادامه، با اشاره به پیام‌های رهبران دینی جهان به مناسبت روز جهانی قدس، گزارشی از فعالیت‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی؛ حماس و حزب‌الله در مقابله با سلطه‌طلبی ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه و دیگر منازعات در مقابله با سیاست‌های ایالات متحده آمریکا، نظیر منازعات اوکراین را ارائه کرد و پرسش و پاسخ پایان‌بخش این وبینار بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: