کد خبر: 4057638
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۶

اتمام معاینات پزشکی زائران ایرانی حج تمتع تا 10 روز آینده

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر ضمن تشریح شرایط تزریق واکسن کرونا به زائران حج تمتع، اعلام کرد: معاینات پیش از اعزام زائران به حج تا 10 روز آینده به اتمام می‌رسد.

اتمام معاینات پزشکی زائران ایرانی حج تمتع تا 10 روز آینده

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، پس از دو سال ممنوعیت تشرف حجاج خارجی به سرزمین وحی، با اعلام کشور عربستان 850 هزار زائر خارجی در حج تمتع سال جاری می‌توانند به سرزمین وحی مشرف شوند که از این تعداد، سهمیه ایرانی‌ها حدود 40 هزار زائر است. در این بین ارائه خدمات بهداشت و درمان زائران ایرانی، موضوع بسیار مهمی است که مسئولیت آن بر عهده مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر است.

طاهر درودی، ‏معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر و تیمش این روزها در حال فراهم کردن مقدمات سفر ایمن زائران ایرانی به حج تمتع هستند.

درودی طی گفت‌وگویی به سؤال‌های مطرح در خصوص مباحث پزشکی این دوره از اعزام زائران ایرانی به حج پاسخ داد و گفت: دستورالعمل‌های حج تمتع امسال از سوی سعودی‌ها دیر اعلام شد اما با توجه به پیش‌بینی‌هایی که از قبل شده بود کارهای اولیه انجام و طبق هماهنگی با سازمان حج و زیارت همچون سال‌های گذشته آمادگی کامل برای ارائه خدمات به زائران را داریم.

وی افزود: براساس اعلام عربستان افراد صرفا با حداکثر 65 سال سن و در دست داشتن جواب PCRمنفی(هنگام ورود به عربستان) اجازه تشرف به سرزمین وحی را دارند. تزریق واکسن کرونا یکی دیگر از شرایط الزامی زائران برای ورود به عربستان است و مسئولان ایرانی تاکید جدی به زائران دارند که این موضوع را جدی بگیرند و با توجه به زمان باقیمانده حتما وضعیت واکسن خود را بررسی کنند.

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر درخصوص واکسن‌های مورد تأیید کشور عربستان گفت: براساس اعلام سعودی‌ها و براساس واکسن‌های موجود در ایران، واکسن‌های سینوفارم، آسترازنکا و اسپوتنیک مورد تایید است و همه زائران ایرانی باید قبل از ورود به عربستان حداقل دو دز از یک نوع از واکسن‌های مورد تایید را تزریق کنند.

سریعتر سینوفارم بزنید

وی افزود: به افرادی که به هر دلیلی واکسن دیگری غیر از این سه نوع واکسن را تزریق کرده‌اند توصیه اکید می‌کنیم با توجه به هماهنگی‌هایی که با وزارت بهداشت انجام شده در زمان باقیمانده از واکسن سینوفارم استفاده کنند.

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر تاکید کرد: این افراد اگر در  هفته‌ جاری دز اول واکسن سینوفارم را تزریق کنند قاعدتا با توجه شروع اعزام‌ها از یک ماه آینده برای تزریق دوم زمان کافی خواهند داشت و به صورت استاندارد و بدون  مشکل می‌توانند وارد عربستان شوند.

وی در خصوص کسانی که واکسن‌های دیگری (دو دز و بالاتر) تزریق کرده‌اند گفت: با هماهنگی انجام شده، وزارت بهداشت این اجازه را صادر کرده که افراد در دز چهارم و یا پنجم هم بتوانند سینوفارم دریافت کنند. براین اساس افرادی که دو دز واکسن‌های سینوفارم، آسترازنکا و اسپوتنیک زده‌اند مورد تایید عربستان است و نیاز به تزریق واکسن دیگری نیست و ‌قاعدتا مشکلی برای ورود به عربستان ندارند.

زمان کافی برای تزریق و اثربخشی واکسن مننژیت داریم

وی اضافه کرد: علاوه بر موضوع واکسن کرونا، زائران سرزمین وحی قبل ورود به کشور عربستان باید واکسن مننژیت را دریافت کنند و طبق روال سال‌های قبل، وظیفه تامین و تزریق این واکسن بر عهده جمعیت هلال احمر ایران است.

درودی با اشاره به اینکه بخش‌های مختلف جمعیت هلال احمر هماهنگی‌های لازم را برای ‌تامین و توزیع واکسن مننژیت انجام داده‌اند و پیش‌بینی می‌شود تا پایان هفته آینده واکسن مننژیت تامین و در استان‌ها توزیع شود، گفت: به محض فراهم شدن شرایط تزریق واکسن مننژیت اطلاع‌رسانی‌های لازم در این خصوص انجام می‌شود و خوشبختانه زمان کافی برای توزیع، تزریق و اثربخشی واکسن مننژیت را داریم.

 اولویت ما تأمین و ارسال داروی ایرانی است

وی در خصوص تأمین داروهای مورد نیاز زائران در عربستان، گفت: با نزدیک شدن به موسم حج و اعزام کاروان‌های حجاج ایرانی یکی دیگر از موضوعات و دغدغه‌های مسئولان جمعیت هلال احمر تامین و ارسال دارو و تجهیزات مورد نیاز است و رایزنی‌ها با طرف سعودی برای انجام این مسئله در حال انجام است.

درودی افزود: هر ساله سعودی‌ها دستورالعمل‌هایی برای ارسال دارو، تجهیزات و روال پشتیبانی خدمات درمانی و بهداشتی ارسال می‌کنند اما امسال در دستورالعمل ارسالی عربستان به طور خاص به ارسال دارو اشاره ویژه‌ای نشده بود. بنابراین مکاتباتی با وزارت بهداشت عربستان انجام دادیم و منتظر پاسخ و تعیین تکلیف اداره غذا و دارو عربستان هستیم.

‏معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر افزود: اگر این اجازه مثل سال‌های قبل صادر بشود با توجه به زمان محدود تا شروع عملیات حج، تا جایی که زمان و ظرفیت اجازه بدهد دارو و تجهیزات تامین و به عربستان ارسال می‌شود و مابقی در عربستان تهیه خواهدشد و اگر آمادگی از سمت طرف سعودی اعلام نشود ما ناچارا تمامی داروهای مورد نظر را در عربستان تهیه خواهیم کرد.  

درودی تاکید کرد: با توجه به تاکیدات و فرمایشات مقام معظم رهبری برای استفاده از محصولات ایرانی و با توجه به تجارب سال‌های قبل؛ اولویت مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر تهیه و ارسال داروی ایرانی برای پوشش عملیات درمانی حج تمتع است مگر اینکه این امکان از سوی سعودی ها فراهم نشود و مجبور به تهیه دارو در عربستان شویم.

اتمام معاینات پزشکی زائران ایرانی تا 10 روز آینده

وی در خصوص معاینات پیش از اعزام زائران نیز گفت: زائران ایرانی قبل از اعزام به حج تمتع باید معاینات پزشکی انجام بدهد و در صورت احراز شرایط مناسب جسمانی توسط پزشک سایر کارهای آنها برای اعزام انجام خواهدشد. امسال به دلیل شرایط خاص کرونا به نسبت سال‌های قبل در بحث معاینات محدودیت‌هایی برای استطاعت جسمی زائران هم وجود دارد.

درودی افزود: با اتمام ثبت نام واجدین شرایط، سازمان حج و زیارت اطلاعات مجموعه‌ها را در اختیار ما قرار می‌دهد. تاکنون بخشی از این اطلاعات آماده شده و براساس همین اطلاعات از روز یکشنبه معاینات پزشکی در برخی از استان‌ها آغاز شده است و با توجه به تکمیل شدن وضعیت مجموعه‌ها در مکه مکرمه و اطلاعات کاملی که سازمان حج و زیارت خواهدداد از یکی دو روز آینده در همه استان‌ها معاینات پزشکی زائران آغاز شود و با توجه به اینکه بعد از تایید پزشک و احراز استطاعت زائران سایر مراحل اعزام انجام خواهدشد، پیش بینی می‌شود یک هفته تا 10 روز آینده معاینات پزشکی به اتمام رسیده و وضعیت سلامت زائران برای اعزام مشخص شود .

وی اظهار کرد: مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر پیش بینی کرده است بعد شروع معاینات با توجه به نوع بیماری‌های شایعی که در معاینات ثبت می‌شود پیشنهادات و مشاوره‌های بهداشتی درمانی به زائران ارائه دهد.  

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر در پایان گفت: پیش‌بینی می‌شود جمعیت هلال احمر در قالب کاروانی 220 تا 230 نفره شامل پزشک، پرستار، تیم های درمانی، پشتیبانی و ... عملیات حج تمتع امسال را پوشش دهد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :