کد خبر: 4058356
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۹

نابودی همه بناهای اسلامی هند، هدف هندوهای افراطی

سه دهه پس از تخریب مسجد بابری در آیودهیا، گروه‌های بنیادگرای هندو قصد تخریب یا آسیب رساندن به دیگر اماکن مذهبی و مقدس مسلمانان حتی بنای مشهور تاج محل را دارند.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از فرانس 24، گروه‌ه‌ی افراطی هندو، با روی کار آمدن دولت نارندرا مودی جرات و جسارت بیشتری یافته‌اند و با حمایت دولت‌های محلی و رای دادگاه‌ها علیه مساجد مسلمانان، بلندگوی مساجد و حجاب اسلامی به تخریب و نابودی مظاهر اسلامی حتی بنای زیبا و تاریخی تاج محل چشم دارند. آنها مدعی هستند همه مساجد هند، روی معابد ساخته شده و باید تخریب شوند.

در حال حاضر بیشترین خطر متوجه مسجد گیانواپی با قدمت چند صد ساله در بنارس است. این شهر برای هندوها بسیار مقدس است. در همین حال هفته گذشته هندوها مدعی شدند که بررسی‌های محرمانه‌ای از مسجد نشان می‌دهد که بقایایی از شیوالینگا، نمادی از خدای هندو -شیوا- را در این مکان کشف کرده است.

کاوشال کیشور، یکی از اعضای حزب نخست وزیر مودی، به رسانه‌های محلی گفت: این بدان معناست که اینجا محل یک معبد است. مسلمانان قبلاً از وضو گرفتن در مخزن آب این مسجد منع شده‌ بودند و این خطر وجود دارد که این مسجد نیز به سرنوشت مسجد بابری دچار شود.

هندوها معتقدند مذهب اصلی کشورشان هندوییسم است و هر چیزی – از مغول‌ها و گورکانیان مسلمان گرفته تا انگلیسی‌ها- بیگانه هستند و باید تمام مظاهر آنها از سرتاسر هند پاک شود.

برخی از گروه‌ها حتی به تاج محل که در فهرست میراث جهانی یونسکو و معروف‌ترین بنای تاریخی هند است که هر ساله میلیون‌ها بازدیدکننده را به خود جذب می‌کند، چشم دارند. علیرغم اینکه هیچ مدرک معتبری وجود ندارد، آنها بر این باورند که این بنای قرن هفدهمی توسط امپراتور مغول شاه جهان در محل زیارتگاه شیوا ساخته شده است.

آدری تروشکه دانشیار تاریخ آسیای جنوبی در دانشگاه راتگرز در مورد ادعای هندوها در مورد تاج محل می‌گوید: اگر باور کردیم که زمین مسطح است، ادعای ساخته شدن تاج محل بر بنای یک معبد شیوایی هم درست خواهد بود.

در حالی که تخریب تاج محل حداقل در حال حاضر تنها در حد یک آرزو برای افراط‌گرایان هندو  باقی مانده است، مساجد و بناهای دیگر اسلامی در خطر تخریب و نابودی قرار دارند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha