کد خبر: 4060271
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۱

وزیر امور خارجه عمان، امروز شنبه با اعلام عدم تمایل این کشور به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی خواستار حل‌وفصل عادلانه موضوع فلسطین شد.

به گزارش ایکنا به نقل از اسپوتنیک عربی، بدر البوسعیدی، وزیر امور خارجه عمان در گفت‌وگویی با روزنامه فرانسوی فیگارو تصریح کرد: کشورش اولین کشور عربی حاشیه خلیج فارس است که از زمان توافق کمپ دیوید در سال 1979 از صلح در فلسطین حمایت می‌کند.

وی تأکید کرد: مسقط به توافق ابراهیم برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی نخواهد پیوست زیرا ابتکاراتی را که از مردم فلسطین حمایت می‌کند، ترجیح می‌دهد.

وزیر خارجه عمان تصریح کرد: هر موفقیتی در توافقات ابراهیم باید به حل‌وفصل نهایی، پایدار و عادلانه موضوع فلسطین بر اساس راه‌حل دو کشوری منجر شود.

الیو بنیامین، رئیس اداره امور خاورمیانه و روند صلح در وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی، اخیراً گفته بود عمان ممکن است کشور بعدی باشد که روابط خود را با این رژیم عادی می‌کند.

وب‌سایت عبری آی 24 نیز به نقل از الیاو نوشت: رژیم صهیونیستی پس از استقبال از توافق ابراهیم، همواره عمان را یکی از کشورهایی توصیف کرده است که احتمالاً مایل به برقراری روابط دیپلماتیک با تل‌آویو است.

بنیامین افزود: این رژیم با همه کشورهای منطقه، خاورمیانه و شمال آفریقا گفت‌وگو می‌کند، ما به همکاری خود با سلطان‌نشین عمان ادامه می‌دهیم.

وی مدعی شد: یک پروژه همکاری هیدرولیک بین دو کشور و اردن وجود دارد.

امارات و بحرین در 15 سپتامبر 2020 با رژیم صهیونیستی توافقنامه صلحی را امضا کردند و پس از آن سودان نیز در 23 اکتبر همان سال توافقنامه عادی‌سازی را با این رژیم را امضا کرد، سپس مراکش نیز در 10 دسامبر 2020، تحت حمایت آمریکا و رئیس‌جمهور سابق، دونالد ترامپ این موافقت‌نامه را به امضا رساند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: