کد خبر: 4064487
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۲
از سوی خانواده شهدای شاخص کشور مطرح شد؛

پای وصیت شهدا در حوزه عفاف و حجاب ایستاده‌ایم

خانواده شهدای شاخص کشور در جلسه با دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر بر ایستادگی خود پای وصیت شهدا در حوزه عفاف و حجاب تأکید کردند.

امر به معروفبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی ستاد امر به معروف نهی از منکر، در دیدار هاشمی گلپایگانی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با برخی خانواده‌های شهدای شاخص کشور این‌گونه مطرح شد: دغدغه ما خانواده شهدا بحث حجاب است؛ چراکه وصیتنامه شهدا در مورد حجاب است. امیدواریم دولت مردمی شرایط جامعه و وضعیت حجاب را درست کند. دولت می‌تواند همانطور که برای کرونا قانون‌گذاری کرد و ماسک زدن را اجباری کرد، درباره مسئله حجاب نیز اراده حل مسئله داشته باشد.

همچنین، خانواده شهدا در این دیدار مطرح کردند: ما به عنوان وصی شهدایمان از مسئولان نظام اسلامی می‌خواهیم در مقابل خون شهدا و وصیت آن‌ها بی‌مسئولیتی نکنند و وضعیت حجاب را درست کنند. همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند درخواستی که شهدا در وصیت خود از مردم خواستند بحث عفاف و حجاب بوده است.

همچنین، هاشمی گلپایگانی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور نیز در این جلسه بیان کرد: طرح جامع حجاب و عفاف ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، طرحی جامع و مردمی برای حل مسئله بی‌حجابی است و مدعی است با این طرح معضل عفاف و حجاب را در زمان مشخص حل خواهد کرد.

هاشمی گلپایگانی در پاسخ مطالبه خانواده‌های شهدا در موضوع حجاب و عفاف گفت: درباره حجاب بسیار بحث شده است. برخی صرفا با اکتفا به ذکر مصیبت منکرات و نوحه‌سرایی از وضعیت، جامعه را به احساس ناامیدی می‌کشانند و ضعف را القا می‌کنند. ما باید برای بهبود وضعیت حجاب کار عملیاتی مبتنی بر برنامه انجام دهیم.

وی افزود: ستاد طرحی آماده کرده است که اگر در هرنقطه اجرایی شود طی یک سال وضعیت حجاب آن منطقه درست می‌شود. در این طرح 11 عرصه در نظر گرفته شده است که با استفاده از بازخورد نظریات محققان، دانشگاهیان، حوزویان و عموم مردم تنظیم شده است و مرتب ارتقا پیدا می‌کند.

هاشمی گلپایگانی بیان کرد: در این طرح برخورد فیزیکی وجود ندارد و نیروی انتطامی مستقیم با بدحجاب کاری ندارد و هیچ‌گونه ایجاد تنش و درگیری صورت نمی‌گیرد. این طرح کاملا مردمی است و پاسخ‌گوی مطالبات به حق مردم و خانواده‌های شهدا است.

دبیر ستاد امربه معروف و نهی از منکر اظهار کرد: هر کار فرهنگی، اجتماعی برای رسیدن به نتیجه حتما نیاز به ضمانت اجرایی دارد. به عنوان مثال اگر مغازه‌داری لباس با مدهای زننده همچون شلوارهای پاره ارایه کرد، جریمه می‌شود و در محاسبه سود و ضرر خود، دیگر چنین لباس‌‌هایی را نخواهد فروخت و خود او تبیین‌گر عدم ارایه آن محصول خواهد شد و جریمه‌های أخذ شده خرج اقناع فکری و کار فرهنگی برای فرهنگ‌سازی حجاب خواهد شد.

وی گفت: شهید مطهری وقتی شهید شد، در جیب ایشان کاغذی وجود داشت که در آن مسائل مهمی که قرار بود با حضرت امام(ره) مطرح کنند، یادداشت شده بود. از جمله برپایی نماز جمعه، آموزش جوانان برای دفاع از کشور و در آن شرایط بحرانی کشور برنامه حجاب بود که متأسفانه طرح این شهید از زمان شهادت تا امروز در جیب بی‌برنامگی مسئولان مانده است. شهید مطهری برای آن روز برنامه داشت تا گرفتار شرایط امروز نشویم و اگر امروز اقدام ما مبتنی بر طرح حساب شده و جامعی نباشد، گرفتاری های بدی را درپیش رو خواهیم داشت.

هاشمی گلپایگانی ادامه داد: طرح ستاد به تبیین در بین عامه مردم و توجیه مسئولان نیاز دارد. متأسفانه مسئولان در مواجهه با طرح عفاف و حجاب مسائل دیگری را پیش می‌کشند. به همین علت اجرا شدن این طرح با مطالبه‌گری هوشمندانه و مشارکت مردم ممکن است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر با بیان اینکه ستاد در اولین عرصه از 11عرصه طرح جامع عفاف و حجاب به سراغ مسئولان و مدیران رفته و شاخص‌های حجاب و عفاف را به همه دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی ابلاغ کرده است، تصریح کرد: در اجرای این شاخص‌ها اکثر مسئولان و وزرا لااقل در قدم اول همراهی کردند، ولی برخی مانند وزیر گردشگری که سال‌ها رئیس رسانه ملی بوده، حتی شورای امر به معروف دستگاه خود را معرفی نکرده است چه برسد به اینکه بخواهند شاخص‌ها را اجرا کنند. مسئله حجاب هزینه دارد و ما باید طبق وظیفه قانونی برای ترک فعل‌های مسئولان هزینه درست کنیم تا جلوی کوتاهی‌ها گرفته شود.

وی با بیان اینکه امروز مسئله حجاب جزو یکی از مطالبات اصلی و مهم خانواده‌های شهدا است، اظهار کرد: باید کار را از دولت شروع کرد لذا برای نظارت بر دستگاه‌های اجرایی قرارگاه 21 تیر در ستاد راه‌اندازی شده و ما دستگاه‌های دولتی را مکلف کردیم تا 21 تیر وضعیت حجاب کارکنان خودشان را درست کنند.

هاشمی گلپایگانی بیان کرد: در جایی که مردم مشاهده کنند قانون وجود دارد و برای اجرای آن جدیت وجود دارد، همراهی می‌کنند. به عنوان نمونه از زمانی که نیروی انتظامی سامانه ناظر یک را راه‌اندازی کرده است، کشف حجاب در خودروها به صورت محسوسی کم شده است؛ به‌طوریکه طبق آمار مسئولان فراجا حدود ۶۵ درصد افراد بعد از دریافت پیامک اول دیگر این موضوع را تکرار نمی‌کنند.

دبیر ستاد امربه معروف و نهی از منکر ادامه داد: متأسفانه طبق گزارشات فراجا 41 درصد افرادی که در بحث حجاب دستگیر می‌شوند، کارمندان دولت هستند.

وی تصریح کرد: گشت ارشاد مسئولان باید از خود دولت شروع شود. فیلم دینامیت و گشت ارشاد 3 را درست کردند و در همین دولت مردمی اکران شده و سه برابر بودجه سال گذشته ستاد درآمد و فروش داشته است که آمر به معروف را یک فرد ولنگار، بی‌سواد و کم‌عقل معرفی کنند. این همه هزینه شد که نتیجه آن این شد که یک واجب الهی را در ذهن مردم به طور بد جلوه کند در مقابل ما چقدر باید هزینه کنیم که ذهن مخاطب تغییر کند. اینجا و در مواجهه با سینمای خانگی، گشت ارشاد مسئولان باید از وزارت ارشاد شروع شود. گشت ارشاد مسئولان یعنی وزارت ارشاد به اندازه فروش این دو فیلم هزینه کند و فیلم‌هایی با مضمون درست امر به معروف و عفاف و حجاب بسازد، زیرا این موارد از مطالبات جدی مردم است. طنز می‌تواند بدی‌های جامعه را تخریب کرده و بدحجاب را زیر سؤال ببرد ولی متأسفانه برخی از ظرفیت طنز برای تخریب واجبات دینی و چهره‌های دینی و مذهبی استفاده می‌کنند.

وی در پایان گفت: درباره مسئله عفاف و حجاب فرزندان شهدا و نوجوانان دهه نودی مؤمن و انقلابی می‌توانند به عنوان همیار معروف ساماندهی شوند و ایفای نقش کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha