کد خبر: 4066452
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۸

حکایت بانوی سیاستمداری که کلیشه‌های اروپایی علیه حجاب را از بین برد

آسیه بلحاج یک بانوی مهاجر الجزائری مقیم ایتالیا است که با اقدامات خودجوش و ورود به عرصه انتخابات و فعالیت‌های بشردوستانه برای دفاع از حجاب زنان مسلمان در ایتالیا تلاش می‌کند.

به گزارش ایکنا به نقل از آناتولی آسیه بلحاج، بانوی مهاجر الجزایری در ایتالیاست که در مبارزه خود به نفع زنان مسلمان و مقابله با نژادپرستان تسلیم هیچ فشاری نشده و به‌تازگی هم اولین و بزرگترین مسابقه ملکه محجبه در اروپا را با شعار «با حجاب ملکه باش... الگو باش» را برگزار کرده است.

این بانوی مسلمان در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی مبارزات خود را برای زنان مسلمان در یک کشور اروپایی با جمعیت دارای اکثریت مسیحی کاتولیک روایت می‌کند. او حدود 16 سال پیش پس از ازدواج با یک الجزایری مقیم ایتالیا از منطقه بجایه در منطقه قبیله‌نشین در مرکز الجزایر به ایتالیا نقل مکان کرد.

آغاز مبارزه با اسلام‌هراسی 

به گفته بلحاج، او پس از مهاجرت به ایتالیا به دلیل روبه‌رو شدن با چالش‌های زیادی مانند زبان، فرهنگ و مذهب متفاوت دچار شوک شده بود.

وی افزود: سعی کردم زبان ایتالیایی را بیاموزم و با فرهنگ جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنم، آشنا شوم و کم کم متوجه شدم که جامعه ایتالیا برای پذیرش زن محجبه مشکل دارد؛ درحالی که تصورم این بود که جامعه اروپایی باز است و مشکلی با حجاب پیدا نخواهم کرد.

بلحاج گفت: اما از اینکه جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنم، اطلاعات زیادی درباره اسلام و زنان محجبه ندارد متعجب شدم و البته که دلیل آن هم هجمه رسانه‌ها به اسلام و به‌خصوص زنان محجبه بود.

مسجد لندن

او ادامه داد: اینجا بود که مبارزات خود را به نفع اسلام و زنان مسلمان در ایتالیا آغاز کردم؛  چرا که نسبت به دین و هویت خود تعصب داشتم و تلاش کردم افکاری را که رسانه‌ها علیه حجاب به جامعه تزریق کرده‌اند تغییر دهم.

بانوی الجزایری با بیان اینکه حدود 6 سال کار وکالت را در مسجد بلونو در منطقه ونتو در شمال شرقی ایتالیا آغاز کرده است، گفت: در این مدت با انجمن‌های محلی به نمایندگی از مسجد ارتباط داشتم به‌خصوص زمانی که زبان ایتالیایی را به‌طور کامل آموختم و از آنجایی که فرهنگ، کلید هویت در هر جامعه‌ای است توانست در دستیابی به هدف مرا یاری کند.

بلحاج می‌گوید: در طول تماس‌هایش با انجمن‌های جامعه مدنی ایتالیا و حتی با کلیسا، اسلام همیشه محور بحث‌های او بوده تا  تصویر روشن‌تری از دین را ارائه دهد.

بلحاج در رابطه با مبارزات سیاسی و حضور در انتخابات منطقه‌ای ایتالیا به عنوان اولین زن محجبه‌ای که وارد این رقابت شد، توضیح داد: این ایده من از این فرض نشئت گرفته است که تغییر با انتقاد و فریاد زدن حاصل نمی‌شود؛ بلکه با کار در میدان حاصل می‌شود.

وی با بیان اینکه ابتدا از ورود به عرصه سیاست امتناع می‌ورزید گفت: پس از مشغولیت به امر وکالت و تماس با انجمن‌های ایتالیایی، تصمیم بر این شد که در انتخابات شرکت کنم و برای عضویت در شورای منطقه‌ای ونتو در سال 2020 اقدام کنم.

بلحاج می‌گوید: با وجود اینکه نتوانسته در لیست نامزدهای مستقل با نام «ونتویی که ما می‌خواهیم» صاحب کرسی شود؛ اما صرف نامزدی او در انتخابات با مطرح کردن شعارهایی در دفاع از حجاب بانوی مسلمان در جامعه غیرمسلمان تأثیرگذار بوده است.

ورود بانوی محجبه به عرصه سیاست 

او می‌گوید: اولین زن مسلمان محجبه‌ای بودم که در انتخابات محلی ونتو نامزد شدم و این موضوع انتقادات، حملات و تهدیدهای زیادی را از سوی نژادپرستان و افراط‌گرایان در صفحه فیس‌بوکم به همراه داشت و حتی تهدید شدم که اگر ایتالیا را ترک نکنم به قتل خواهم رسید.

بلحاج با بیان اینکه با شعار نیاز، مادر اختراع است، درصدد تدوین کتابی درباره حجاب برآمد، گفت: کتابی را درباره حجاب و زن مسلمان در سال 2019 به زبان ایتالیایی به چاپ رساندم که عنوان آن «ما وراء الحجاب.. من امرأة أجنبية إلى مواطنة»(ماورای حجاب از زن خارجی تا شهروندی) است.

تقدیر از بانوی الجزایری مدافع حجاب

به گفته این فعال، هدف کتاب این بود که فرصتی را برای زن مسلمان فراهم کند تا درباره خودش صحبت کند؛ زیرا متأسفانه هر بار که بحث حجاب و زن مسلمان مطرح می‌شود به دیگران و نه زنان محجبه فرصت داده می‌شود صحبت کنند.

به گفته بلحاج، این موضوع باعث ایجاد مشکل اساسی در انتقال اندیشه زنان مسلمان و به‌طور کلی حجاب شده است.

او درباره کتاب خود می‌گوید: در این کتاب تلاش شده است به فراتر از حجاب زن مسلمان پرداخته شود؛ زیرا معمولاً درباره یک زن محجبه فقط به حجاب آن پرداخته می‌شود؛ اما در این کتاب تلاش شده که کلیشه‌ها درباره یک بانوی محجبه برداشته شود؛ چرا که زن مسلمان یک کارگر، فعال، محقق و حتی یک سیاستمدار است.

وی افزود: این کتابی بشردوستانه است که وجدان‌ها و دل‌ها را خطاب قرار می‌دهد تا کلیشه غالبی را که جامعه، رسانه‌ها و غرب می‌خواهند درباره زن محجبه و مسلمان ارائه کنند، از بین ببرد.

 به گفته وی این کتاب همچنین به مسائل ادغام زن مسلمان در جامعه غیر اسلامی پرداخته است به نحوی که دین و هویت خود را از دست ندهد.

بلحاج می‌گوید که کتاب خود را اخیراً به زبان عربی در الجزایر ترجمه کرده که توسط انتشارات استان بسکره در جنوب شرق این کشور به چاپ رسیده است.

کتاب ماورای حجاب از زن خارجی تا شهروندی، اثر آسیه بلحاج

چند هفته پیش، بلحاج، فعال حقوق بشر، مسابقه‌ای برای زنان محجبه در ایتالیا با شعار  «با حجاب ملکه باش... الگو باش» راه‌اندازی کرد که در شبکه‌های اجتماعی و حتی رسانه‌های ایتالیایی بازتاب زیادی داشت. او تاکید کرد که این ابتکار برای حمایت از دختران مسلمان در مواجهه با چالش‌هایی است که در جامعه ایتالیا و اروپا به طور کلی با آن روبه‌رو هستند،

او افزود: این مسابقه به دختران محجبه مقیم ایتالیا اختصاص داشت و بیش از یکصد دختر در آن شرکت کردند که بیشترشان زاده ایتالیا اما اصالتا مصری، مراکشی، الجزائری، پاکستانی و غیره بودند.

بلحاج گفت که معیارهای سنجیده خاصی توسط هیئت داوران از جمله معیار تعهد برای این مسابقه در نظر گرفته شده بود تا دختری مسلمان بتواند الگو باشد و ایده حجاب را به معنای واقعی آن تثبیت کند.

به گفته او، مراسم بزرگ تجلیل از برندگان در منطقه سینیزالو بالسامو در میلان در چهارم ژوئن برگزار شده و به ده زن برتر جوایزی اهدا شد و جایزه بزرگ برای نفر اول هم یک سفر عمره با تمام هزینه‌ها بوده است.

هجمه‌های جدید علیه مسابقه ملکه حجاب

بلحاج معتقد است که مسابقه حجاب در روزنامه‌ها و سایت‌های ایتالیایی محبوبیت زیادی پیدا کرد و در شبکه‌های تلویزیونی مانند شبکه پنج این کشور متعلق به سیلویو برلوسکونی، نخست‌وزیر سابق نیز به آن پرداخته شد که همین هم باعث هجمه‌های جدید افراطیون علیه مسابقه شده بود.

او با بیان اینکه به دلیل برگزاری مسابقه ملکه حجاب حساب کاربری خود در فیس‌بوک را از دست داده است، گفت که در این خصوص به نهاد قضایی الجزایر شکایت کرده اما نتیجه‌ای نگرفته است.

بر اساس اطلاعات رسمی منتشر شده در سال 2017، تعداد مسلمانان در جامعه ایتالیا حدود 1.7 میلیون نفر است که معادل 3.1 درصد از کل جمعیت این کشور است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha