کد خبر: 4066561
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۴
رئیس‌جمهور در ششمین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی:

ارتباط با مردم برکات زیادی دارد/ پرداخت یارانه نقدی تا نهایی شدن کالابرگ الکترونیک

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی شنبه‌شب 4 تیرماه، در ششمین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم گفت: ارتباط با مردم برکات زیادی دارد و مسئول را در جریان مشکلات مردم از زبان خود آنها قرار می‌دهد.

حجت‎الاسلام رئیسی

به گزارش ایکنا، ششمین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان، از ساعت 21:45 شنبه شب، 4 تیر از شبکه یک رسانه ملی آغاز شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی در پاسخ به این سؤال که مدیران و مسئولان دولت در استانها و شهرهای مختلف در بین مردم هستند یا خیر؟ گفت: گفت‌وگوی با مردم و با مردم بودن برای دولت مغتنم و فرصت بسیار خوبی است که همه مدیران دولت با مردم ارتباط داشته باشند.

وی افزود: من خودم در همین مدت مسئولیت دولت و قبل از دولت در مسئولیت قضایی همواره با مردم در ارتباط بودم. حتی در کارهایی قضایی برخی توصیه می‌کردند که دیدار با خانواده طرفین دعوا و متهم و محکوم چه فایده‌ای دارد اما من فواید زیادی در آن می‌دیدم. ارتباط با مردم برکات زیادی دارد و مسئول را در جریان مشکلات مردم از زبان خود آنها قرار می‌دهد.

رئیسی اظهار کرد: وقتی انسان در بین مردم می‌رود احساس می‌کند مسائل دقیقتر و حسی‌تر به او می‌رسد و لذا تأکید من درهیئت دولت و به همه مدیران استان‌هایی که به آنجا سفر کرده‌ام به ارتباط جد با مردم بوده است.

رئیس جمهور درباره ارزیابی خود از چگونگی و نحوه اجرای طرح نظام توزیع عادلانه یارانه‌ها گفت: در این خصوص باید به چند نکته اشاره کنم؛ اگر به تاریخ آغاز به کار دولت در 3 شهریور 1400 برگردیم می‌بینیم که در بودجه 1400 مبلغی به عنوان ارز ترجیحی باقی نمانده بود و توسط دولت گذشته هزینه شده بود و وقتی از مجلس خواستیم که مبلغی را به عنوان ارز ترجیحی به ما بدهند به فوریت لایحه ما در مجلس رأی ندادند.

وی ادامه داد: ما باید در آن تاریخ، این اصلاحات اقتصادی را آغاز می کردیم اما آن زمان مقدمات کار آماده نبود و این هفت ماه را با استجازه مقام معظم رهبری گذراندیم تا از سال 1400 عبور کردیم. در ایام عید و ماه رمضان هم زمینه کار فراهم نبود.

حجت‌الاسلام رئیسی بیان کرد: بودجه 1401 که آماده شد باید به این الزام قانونی توجه می‌کردیم که ارز ما ارز نیمایی است و باید ما با این ارز خریدهای خود و کالاهای اساسی مردم را تهیه می‌کردیم و مثل قبل ارز ترجیحی در قانون قرار داده نشده بود. همچنین شرایط کشور به نحوی بود که از این ارز ترجیحی استفاده نادرست بسیاری می‌شد و بخشی از این ارز به سفره مردم می‌رفت اما بخشی از آن نیز صرف دلالی و فساد و رانت می‌شد.

وی تصریح کرد: از طرفی این ارز به جای اینکه به سمت تولید برود برای واردات کالا مصرف می‌شد در حالی که نقدینگی باید به سمت تولید هدایت می‌شد؛ ادامه این وضعیت به فاصله طبقاتی منجر می‌شد. از سوی دیگر قیمت کالاهایی هم ارز ترجیحی به آن تخصیص داده شده بود نیز با رشد قیمت مواجه شده بود و این نشان می‌دهد این ارز مشکلی را حل نکرده است.

رئیس جمهور با اشاره به مشکلات در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی گفت: به یاد دارم در گزارشی از دولت قبل آمده بود که 65 درصد افزایش قیمت کالاهای اساسی را در جهان داریم و این گزارش مربوط به خرداد و تیر 1400 و قبل از قضایای اخیر مثل جنگ اوکراین بود.

حجت‌الاسلام رئیسی ابراز کرد: الان تورم در کشورهای دنیا به اندازه‌ای رسیده که هیچ‌گاه تجربه نکرده بودند و جنگ اوکراین هم مزید بر علت شد و مسئله را حادتر کرد و امنیت غذایی مورد تهدید قرار گرفت و کالاها با کمبود مواجه شد و تأثیر خود را بر روی بازار گذاشت و ما شاهد قاچاق کالا به کشورهای همسایه بودیم.

وی افزود: بسیاری از کالاهای خودمان را در کشورهای همسایه مانند افغانستان و عراق پیدا می‌‌کردیم و گزارشاتی که به دست ما می‌رسید این بود که اصلا بازارهای آنها را بیشتر کالاهای ما پر می‌کند. البته صادرات کالا باعث خوشحالی ماست اما اینکه کالا به صورت قاچاق از کشور برد به نفع اقتصاد کشور نیست.

رئیسی با بیان اینکه تورم کنونی تورم جهانی است، گفت: آنها دو تا مشکل دارند؛ هم مشکل سوخت هم دارند و قیمتها دو تا 5 برابر شده و هم مشکل کالاهای اساسی دارند اما ما مشکل سوخت نداریم و قیمت سوخت در ایران تغیر نکرده و ما هم برنامه‌ای برای تغییر قیمت سوخت نداریم. ما اقداماتی کردیم که این وضعیت اتفاق نیفتد در حالی که با ادامه ارز ترجیحی کشور با مشکلاتی مانند قاچاق کالا، کمبود بسیار کالا و گرانی‌ها مواجه می‌شد.

رئیس جمهور بیان کرد: قبل از اردیبهشت امسال و قبل از بحث توزیع عادلانه یارانه‌ها، شاهد بعضی گرانی‌ها بودیم. ما کشور را در شرایط تورم 60 درصد ماهانه و کسری بودجه 480 هزار میلیارد تومانی در شهریور 1400 تحویل گرفتیم. در کنار اینها با رشد نقدینگی و رشد پایه پولی مواجه بودیم و همه اینها موجب تورم است و اگر ما هیچ اقدامی نمی‌کردیم و این وضعیت ادامه پیدا می‌کرد شاهد تورم بسیاری در جامعه بودیم و بحث تورم جهانی جای خود را دارد.

وی ادامه داد: در این شرایط ما وارد یک اصلاح اقتصادی مهمی شدیم که هم الزام قانون بود و هم شرایط و وضعیت بر ما انجام این کار را الزام می‌کرد و ما باید وارد این کار با دو شرط می‌شدیم؛ اقناع عمومی و اجماع نخبگانی و دست‌اندرکاران. در اقناع عمومی رسانه ملی در جهت تبیین موضوع نقش داشت و هم صاحب نظران و اقتصاددانان بحث کردند و جامعه را با این مسئله آشنا کردند که باید این اصلاح اقتصادی انجام شود وگرنه کشور با مشکلات جدی روبرو می‌شود.

رئیسی با بیان اینکه اصلاح اقتصادی قبل از دولت سیزدهم اتفاق می‌افتاد، گفت: اگر این کار یکسال یا دو سال قبل انجام می‌شد هزینه‌اش الان برای کشور خیلی کمتر بود و اگر ما هم این کار را سال دیگر انجام می‌دادیم، پرهزینه‌تر از امسال بود. برای ما روش بود که این کار هزینه دارد اما هزینه الان از هزینه سال دیگر حتما کمتر است و هزینه سال گذشته از هزینه امسال کمتر بود و این کار انجام نشد.

رئیس جمهور درباره مسئله اجماع بر روی این قضیه گفت: ما با دوستان عزیزمان در مجلس صحبت کردیم و نشستهای متعدد برگزار کردیم و بالاخره تبدیل به قانون شد و معلوم شد بین مسئولان در این خصوص اجماع وجود دارد و همه باید این اصلاح اقتصادی را دنبال کنند.

وی با بیان اینکه قبل از هر کسی باید از مردم صمیمانه تشکر کرد، گفت: مردم با دولت بسیار همراهی کردند و من در این همراهی باید حتما بعد از خداوند متعال سپاسگزار مردم باشم که دشمنان را ناکام گذاشتند. دشمنان برای این قضیه اصلاح اقتصادی نقشه‍‎ها کشیده بودند که مردم را به صحنه بیاورند تا اهداف پلید خودشان را دنبال کنند اما ما همراهی مردم و همه دست‌اندرکاران را دیدیم و از این شرایط عبور کردیم و انشالله با صبوری مردم و اقدامات دولت که برخی در آنجا شده و برخی در دست اقدام است شرایط متفاوت خواهد شد.

حجت‌الاسلام رئیسی درباره اقدامات دولت دراین رابطه گفت: ما سعی کردیم خودمان کارهای تورمی نکنیم و مثلا از بانک مرکزی استقراض نکنیم یا پایه پولی را با مدیریت منابع و مصارف بالا نبریم. البته یک مشکل داریم که مدیریت بر بانک‌هاست که نقدینگی را رشد ندهند. کنترل نظام بانکی مسئله بسیار مهمی است. ما در سال جاری اقداماتی را در حال انجام دادن هستیم که مدیریت نقدینگی با مدیریت بر نظام بانکی کشور انجام شود. اگر این کار انجام نشود هر چقدر هم که در مدیریت منابع و مصارف هم کار کنیم باز اثر خودش را ندارد. این کنترل‌ها ضروری است که از طریق بانک مرکزی و نظام بانکی انجام بگیرد.

رئیس جمهور اظهار کرد: نتیجه این اقدامات آن شد که در سه ماهه پایانی 1400 سیر صعودی تورم سیر نزولی پیدا کرد و این به خاطر آن بود که خود دولت هزینه‌ها و منابع و مصارفش را کنترل کرد و اگر آمارها را مشاهده کنید وضعیت کشور در سه ماهه اخر سال 1400 کاملا مشخص است و نشان می‌دهد دولت موفق شده کاملا ثبات را در بازار ایجاد کند و وضعیت را کنترل کند.

وی ابراز کرد: البته اجرای این قانون و اصلاح اقتصادی شرایط خودش را دارد که باید آن را بگذرانیم. آنچه از تورم به خاطر توزیع عادلانه یارانه‌ها ایجاد می‌شود ظرف مدتی آثارش از بین خواهد رفت اما اگر تورم با استقراض از بانک مرکزی و رشد پایه پولی و رشد نقدینگی ایجاد شود دیگر از بین نمی‌رود و برای سال‍‌ها باقی می‌ماند کما اینکه الان دولت گرفتار کاری است که قبل انجام شد و الان باید آثارش را داشته باشیم تا از این آثار عبور کنیم. آثار تورمی فعلی زمان طولانی ندارد و به تعبیر اقتصاددانان در یک زمان کوتاهی آثارش از بین خواهد رفت.

حجت‌الاسلام رئیسی تأکید کرد: تلاش ما این است که خود دولت کارهای تورمی نکند و از طرف دیگر تلاش کند که قیتها را در بازار کنترل کند. نگرانی مردم این است که می بینند که کالاهایی در بازار گران شده که جزو این کالاها نیست. قیمت کالاها باید با دلیلی در بازار متفاوت شود. اگر دلیلش را اتحادیه صنفی یا سازمان حمایت از مصرف کنندگان بیان کند و دلیلش برای مردم روشن باشد.

رئیس جمهور یادآور شد: من بارها گفتم که اتحادیه‌های صنفی و بخش‌هایی که قیمت کالاها در اختیار آنهاست با مردم سخن بگویند و نه فقط دلیل برای قیمت‌گذاری ارائه دهند بلکه برای مردم علت گران شدن کالاها را تبیین کنند.

وی افزود: برای نمونه در رابطه با دستمزد در شورای عالی کار تصمیم به افزایش گرفتند یا در ارتباط با مسئله حمل و نقل و برخی موارد در قانون آمده است یا مثلاً محاسبه نرخ ارز در حقوق گمرکی را قانون افزایش داده است. طبیعتاً وقتی حقوق گمرکی و هزینه‌های دیگر افزایش پیدا کرد، روی قیمت کالاها اثر می‌گذارد.

رئیس جمهور اظهار کرد: با مجلس صحبت کردیم تا برخی از افزایش‌ها قیمت‌ها با توجه به اینکه امسال اصلاح اقتصادی انجام دادیم، در سال جاری انجام نشود و به تأخیر بیندازیم که چند عامل تورمی در یک سال اتفاق نیفتد. لذا پیگیری را از طریق مجلس انجام می‌دهیم و لایحه دو فوریتی تهیه کردیم که برخی از افزایش‌ها را برای سال‌های بعد بگذاریم و الان کار را مدیریت کنیم که از این مرحله با کمک خود مردم عبور کنیم.

حجت‌الاسلام رئیسی در همین رابطه ادامه داد: پیگیری را از طریق مجلس انجام می‌دهیم و لایحه دو فورتی تهیه کردیم که برخی از افزایش‌ها را برای سال‌های بعد بگذاریم و الان کار را مدیریت کنیم که از این مرحله با کمک خود مردم عبور کنیم.

وی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا دولت در بحث اصلاح تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به دنبال این است که بخشی از کسری بودجه را جبران کند؟ گفت: با توجه به یارانه‌های ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی که برپایه دهک‌بندی‌ها پرداخت می‌کنیم، اگر دقیق محاسبه کنند با این میزان یارانه‌ای که پرداخت می‌کنیم، مبلغی باقی‌نمی‌ماند.

رئیس جمهور ادامه داد: فقط در ۲۰ روز گذشته، ۲۹ هزار میلیارد تومان پرداخت کردیم. در هر ماه به طور متوسط ۱۲ تا ۱۳ هزار میلیارد تومان غیر از حقوق و دستمزد بابت سررسید اوراق پرداخت می‌کنیم که بابت هزینه‌هایی است که در این دولت انجام نشده و در دولت قبل انجام شده است. به هیچ وجه بحث تامین کسری بودجه مطرح نیست.

حجت‌الاسلام رئیسی اضافه کرد: ببیند که چقدر کالای اساسی با ارز ترجیمی تهیه می‌کردیم و اکنون به چه میزان یارانه پرداخت می‌کنیم. مسئله کسری بودجه نیست. مسئله این است که باید اصلاح اقتصادی اتفاق می‌افتاد که در غیر اینصورت با مشکلات بسیاری روبرو می شدیم و بابت هر تأخیری در این قضیه هزینه‌های زیادی را باید پرداخت می‌کردیم.

رئیس جمهور گفت: بعضی از عزیزان مطرح کردند که به نسبت افزایش پول نفت، درآمدها کجا هزینه می‌شود که باید گفت ۴۰ درصد درآمد نفت در حساب صندوق توسعه ملی قرار می‌گیرد. برخلاف سنوات قبل که از رهبر معظم انقلاب استجازه می‌شد و بخشی از منابع این صندوق در بودجه به عنوان منابع استفاده می‌شد.

حجت‌الاسلام رئیسی افزود: ۴۰ درصد درآمد نفت در صندوق توسعه ملی قرار می گیرد، ۱۴ در صد هم برای توسعه میادین نفتی و فقط ۴۵ درصد پول فروش نفت در اختیار دولت است که برای واردات کالاهای اساسی، مسئله کرونا و مسائل مختلفی که برای کشور وجود دارد، اختصاص می یابد.

وی گفت: ما امر پنهانی از مردم نداریم و بنای دولت شفاف سازی امور برای مردم و نخبگان است تا احساس کنند دولتِ با صداقت، می خواهد با همراهی و همکاری آنها کارها را پیش ببرد.

حجت‌الاسلام رئیسی افزود: فروش نفت کشور در وضعیت مناسبی قرار دارد و برای بازگرداندن ارز حاصل از نفت و محصولات غیر نفتی همه تلاش خود را به کار گرفته ایم.

رئیس جمهور همچنین در پاسخ به پرسش مطرح شده از سوی مردم مبنی بر اینکه گرانی‌ها چه وقت رفع یا مدیریت خواهد شد؟ تصریح کرد: هر گرانی باید منطق خود را داشته باشد. مثلا وقتی صحبت از افزایش قیمت محصولات لبنی می‌شود، مشخص است که چه میزان اثرپذیری از گرانی ها داشته‌اند. تفاوت بین ارز ترجیحی با ارز نیمایی یا ارز آزاد یا تأثیر مستقیم و غیرمستقیم آن بر رشد قیمت این محصولات یا برنج، روغن و کالاهای اساسی باید مشخص شود. بیش از این میزان، هرگز نباید اجناس گران شود. این‌که می‌گویم هرگز، یعنی سازمان‌ها یا اتحادیه‌های صنفی باید بر قیمت‌ها نظارت کنند.

حجت‌الاسلام رئیسی افزود:‌ سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده هم وقتی تولیدکننده‌ قیمت می‌دهد باید جزئیات را آنالیز و کاملاً مشخص کند که قیمت برای چه افزایش یافته است. آیا قیمت مواد اولیه، قیمت کالای اساسی، دستمزد کارگر یا قیمت حمل و نقل افزایش یافته است؟ سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکنندگان باید همه این موارد را به دقت ببیند و قیمت را مقطوع کند.

رئیس جمهور اظهار کرد:‌ این‌که هر ساعتی هر شرکت یا هر تولیدکننده‌ای بخواهد یک قیمت برای کالای خود داشته باشد، به هیچ عنوان قابل قبول نیست و این امر باید از طرف اتحادیه‌های صنفی و مسئولان اقتصادی دنبال شود.

رئیس جمهور ادامه داد: وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی در دولت نیز باید کار را با قوت دنبال کنند و تبیین شود که هر گرانی باید دلیل خود را داشته باشد و دلایل نیز به مردم گفته شود. گرانی و تأثیر مستقیم و غیرمستقیم آن بر کالاها باید برای مردم تبیین شود. مردم در این مورد نیز همراهی خود را دارند.

حجت‌الاسلام رئیسی افزود: این‌که کالایی گران شود و در کنار آن خدماتی که هیچ ربطی به آن ندارد افزایش یابد، اصلاً قابل قبول نیست و طبیعتاً باید با این مورد از طرف سازمان های مربوطه نظیر سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان بازرسی و نیز دستگاه قضایی برخورد شود و این سازمان ها باید به دستگاه‌های اجرایی کمک کنند. کنترل و ثبات قیمت‌ها در بازار شرط موفقیت طرح اصلاح اقتصادی است که آن را شبانه‌روز در دولت دنبال می کنیم که اتفاق بیافتد.

رئیس جمهور اظهار کرد: یکی از فواید عادلانه سازی نظام یارانه ها ریشه‌کنی فقر مطلق است. بنده خودم به برخی از روستاها رفتم، خانواده‌ای که می‌گوید فقط ما با ۴۰ هزار تومان، در واقع ۴۵ هزار تومان یارانه زندگی خود را اداره می‌کنیم، یا احیانا ۱۰۰ تومانی که بعضی‌ها داشتند. با عادلانه سازی پرداخت یارانه ها وضعیت این خانواده ها تغییر کرده است و الان یک خانواده ۵ نفره که دو میلیون می‌گیرد کاملا وضعیت متفاوتی دارد.

رئیس جمهور کاهش فاصله طبقاتی را یکی از اثرات مهم اجرای طرح عادلانه سازی یارانه‌ها خواند و گفت: توزیع عادلانه یارانه‌ها گامی مهم در راستای بهبود فاصله طبقاتی و کاهش ضریب جینی است.

حجت‌الاسلام رئیسی افزود: حمایت از تولید با هدایت منابع ارزی کشور به سمت تولید امکان پذیر است و اینگونه از واردات بی‌رویه جلوگیری خواهد شد.

رئیس جمهور با تاکید بر لزوم حمایت راهبردی از تولید گفت: اقتصاد باید به دست مردم اداره شود. وقتی کالای اساسی را دولت تهیه و توزیع کند، نهاده های دامی را خودش هم به دامدار بدهد، اشتباه است، باید دست بخش خصوصی را باز کنیم. دست دولت باید از سفره مردم کنار برود. بخش خصوصی و بازار باید این کارها را انجام بدهد و دولت هم نظارت و حمایت کند.

حجت‌الاسلام رئیسی تاکید کرد: در واقع این اصلاح اقتصادی گامی است در جهت اینکه دولت کار را واگذار کند به خودِ مردم و خودِ فعالان اقتصادی و بخش خصوصی. اینها بخشی از فواید این کار است که عرض کردم با مدیریتی که می‌شود کار بتواند به طور کامل اجرا شود این آثار خود را در اقتصاد کشور، در رشد اقتصادی خواهد گذاشت.

رئیس جمهور اظهار کرد: این اصلاح اقتصادی یک گام ابتدایی و مقدماتی است، اصل کار آن سرمایه‌گذاری‌ها است که باید انجام شود تا رشد اقتصادی محقق شود.

رئیس جمهور درباره برخی اعتراضات نسبت به دهک‌بندی‌ها و نیز این سوال که ادامه پرداخت یارانه به‌صورت نقدی خواهد بود یا اختصاص کالا برگ الکترونیک گفت: کسانی که درخواست بررسی مجدد داشتند دو دسته هستند؛ یک عده کسانی بودند که اصلا یارانه دریافت نمی کردند و می‌گویند ما جا مانده‌ایم و واجد شرایط هم هستیم. این افراد حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر هستند که درخواست داشتند به وضعیت‌شان رسیدگی شود. وضعیت این افراد بررسی شده و به تعداد قابل توجهی از آنها یارانه پرداخت شده و تعداد کمی مانده که در حال بررسی است.

رئیس جمهور ادامه داد: دسته دوم کسانی هستند که می‌گویند ما یارانه می‌گرفتیم اما حالا قطع شده است. اینها هم معترض هستند. به اعتراضات تعداد قابل توجهی از این افراد رسیدگی شده و یارانه‌ به آنها اختصاص داده شده است.

حجت‌الاسلام رئیسی با تاکید بر بررسی و مشخص شدن وضعیت معترضین ثبت نام کننده به عدم دریافت یارانه نقدی پیش از اختصاص کالابرگ، اظهار داشت: از همین تریبون عرض می‌کنم شبانه روز در حال بررسی وضعیت درخواست کنندگان یارانه نقدی بوده‌ایم. البته این کار بررسی می‌تواند ادامه داشته باشد، زیرا شرایط خانواده‌ها با ازدواج و طلاق و استقلال افراد متفاوت می شود، اما اعتراض و درخواست ها به سرعت باید بررسی شود.

رئیس جمهور در مورد اینکه مرحله بعدی پرداخت یارانه به صورت نقدی است یا کالابرگ گفت: تا زمانی که وضع کالابرگ الکترونیک قطعیت پیدا نکند و از درست رسیدن کالا به دست مردم اطمینان حاصل نکنیم حتما پرداخت نقدی خواهد بود.

حجت‌الاسلام رئیسی در مورد سرانجام وضعیت یارانه نان و دارو تصریح کرد: دارو باید به سمت بیمه‌ها برود، البته الان زیرساخت کشور در این زمینه کامل نیست. تا زیرساخت کامل شود به همین شکل فعلی که وجود دارد یارانه دارو پرداخت می شود و ارز ترجیحی دارو قطع نخواهد شد.

رئیس جمهور با اشاره به اجرای آزمایشی طرح توزیع نان در برخی استان های کشور از جمله زنجان و قزوین، خاطرنشان کرد: قیمت نان تغییری نخواهد کرد. الحمدالله گزارشی که از استان‌ها داریم گزارشات خوبی است. یعنی این طرح توانسته پاسخ خوبی بگیرد، اما باید برای ما روشن شود که در شهر و روستا، در همه مناطق کشور کار می‌تواند به صورت دقیق انجام بگیرد.

حجت‌الاسلام رئیسی با تاکید بر عدم تعییر قیمت بنزین، اظهار کرد: اگر که قرار باشد کاری انجام شود ما با اطلاع دادن به مردم و تبیین و با تمهیدات آن را انجام می دهیم.

رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی در مورد مشکلات مستاجران و افزایش قیمت اجاره بها، گفت: کشور ما نیازمند سالی یک میلیون مسکن است که در سال های گذشته باید ساخته می شد اما در شهر و روستاها این کار انجام نشد و در واقع ما یک عقب‌ماندگی جدی در ساخت مسکن در کشور داریم.

حجت‌الاسلام رئیسی افزود: ساخت یک میلیون مسکن در سال «نیاز کشور»، «وعده انتخاباتی» و «قانون مجلس شورای اسلامی» است. بعضی‌ها در مورد ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال گفتند مگر می‌شود؟ چطور امکان دارد؟ عرض کردیم؛ این هم تصریح قانون است و هم نیاز کشور است و اگر نسازیم در این زمینه عقب ماندگی‌ها تشدید می‌شود. کار شروع شد و بحمدالله الان در استان‌های مختلف با برنامه ریزی این موضوع دنبال می‌شود که وزیر راه و شهرسازی، مسئولان و استانداران گزارشات آن را مستمراً به مردم می‌دهند. بعضی از استانها سریع‌تر پیش رفتند.

حجت‌الاسلام رئیسی در مورد اخذ مالیات از خانه های خالی گفت: باید سامانه مربوط به املاک و اسکان فعال می‌شد که متاسفانه با تاخیری مواجه است. این سامانه می‌تواند اطلاعات خانه های خالی و بطور کل وضعیت مسکن را ارئه دهد. تاخیر ایجاد این سامانه رفع و فعال شده است.

رئیس جمهور با توجه به عدم ساخت مسکن به تعداد لازم در کشور در سال‌های گذشته تاکید کرد: نمی‌توانیم مردم را رها کنیم. حتما باید در این رابطه ورود کنیم، در دنیا هم همینطور است. اساس؛ اساسِ عرضه و تقاضا و رضایت موجر و مستاجر است. وقتی وضعیت مسکن اینطور شده دولت نمی‌تواند دخالت نکند. این مداخله دولت به منظور تعدیل بازار مسکن است، تا ظلم به مستاجرین نشود. البته قبول داریم که به موجر هم نباید ظلم شود.

حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به مصوبه سران قوا برای افزایش حداکثری قیمت اجاره بها به میزان ۲۵ درصد در تهران و ۲۰ درصد در شهرستان‌ها، گفت: اگر از این موضوع تخلف شد حتما مورد پیگیرد قانونی قرار گیرد. فکر می‌کنیم با این مقرراتی که اعلام شد و با پیگیری مسئولین مربوطه در بازار مسکن شاهد این باشیم که یک مقداری این بازار تعدیل شود تا بتوانیم به کارهای زیربنایی برسیم.

حجت‎الاسلام رئیسی در ادامه درباره برنامه دولت برای جلوگیری از قطعی برق در کشور، با بیان اینکه مسئله مدیریت حامل های انرژی و آب از ابتدای این دولت مورد تاکید بوده است، تصریح کرد: در زمینه آب به رغم کمبود نزولات آسمانی اگر مدیریت شود، تنش های آبی کاهش می یابد.

رئیس جمهور با بیان اینکه مدیریت الگوی مصرف در زمینه برق در ادارات دولتی در حال اجرا است، گفت: امسال با مدیریتی که انجام شد و با اولویت مصرف خانگی، تولیدی ها و پس از تولیدهای خرد، بخش کشاورزی، مصرف برق کنترل شد و بر این اساس ساعت کار ادارات دولتی کاهش یافت.

حجت‎الاسلام رئیسی با بیان اینکه کمبود بسیار جدی در تولید برق داریم، تصریح کرد: باید در سال های قبل نیروگاه های متعددی در کشور ساخته می شد. دولت سیزدهم از تولید برق به صورت کلان غافل نبوده و کارهای عظیمی برای استقلال تولید برق در صنایع بزرگ آغاز شده است.

رئیس جمهور ادامه داد: از مردم هم درخواست داریم که به دولت کمک کنند تا اتفاقات خوبی برای تامین انرژی بیفتد و مثلا در مسئله آب از کشاورزان درخواست شده است که الگوی کشت خود را تغییر دهند که این مورد نیز در حال انجام است.

حجت‎الاسلام رئیسی ادامه داد: از همکاری صمیمانه مردم با دولت تشکر می کنم و امیدوارم بتوانیم با کمک مردم از این شرایط عبور کنیم.

حجت‎الاسلام رئیسی در ادامه این گفت‌وگوی زنده تلویزیونی در پاسخ به سوالی درباره سیاست تعامل با همسایگان در دولت سیزدهم تصریح کرد: سیاست تعامل با کشورهای همسایه جزو اولویت‌های ما بوده که تاکنون نتایج خوبی از جمله مثبت شدن تراز تجاری کشور را به دنبال داشته است. در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی با ۱۸ کشور قراردادهایی به ارزش ۵/۲ میلیارد دلار داشته ایم.

رئیس جمهور با اشاره به راه اندازی کریدورهای ریلی جدید در دولت سیزدهم گفت: سهم ایران در تجارت و ترانزیت منطقه بسیار بالا رفته و ارتباط با کشورهای عضو سازمان شانگهای، گروه بریکس و اکو در این زمینه برای ما بسیار مهم است. تازه در اول راه هستیم و فقط در سه ماهه اول امسال ۲۰ درصد رشد مبادلات تجاری داشته‌ایم. باید در زمینه تجارت با کشورهای همسایه و منطقه به سهمی که در شأن ملت ایران است، برسیم.

حجت‎الاسلام رئیسی افزود: در زمینه صادرات نفتی هم علیرغم تهدیدات و تحریم‌های دشمن، امروز در شرایط خوبی هستیم و ان‌شاءالله شرایط بهتری را هم در پیش خواهیم داشت.

رئیس جمهور در پاسخ به سؤالی درباره سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و آخرین وضعیت مذاکرات برای لغو تحریم‌ها گفت: از همان ابتدا اعلام کردم که رفع تحریم‌ها را دنبال خواهیم کرد، چون تحریم‌ها ظالمانه است و این تحریم‌ها هر چه سریع‌تر باید رفع شود. آمریکایی‌ها به تعهدات‌شان عمل نکردند، نقض پیمان کردند و بارها اعلام کردم که آمریکایی‌ها باید به انجام تعهدات خود بازگردند.

حجت‌الاسلام رئیسی افزود: مسیر دومی که از ابتدای کار دولت دنبال کردیم، مسیر خنثی کردن تحریم‌هاست. مجموعه و قرارگاهی را در دولت داریم به ریاست معاون اول رئیس جمهور و همکاران بسیاری در سراسر کشور که به کمک آنها کار خنثی‌کردن تحریم‌ها را در کنار لغو تحریم‌ها دنبال می‌کنیم.

رئیس جمهور صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس با محوریت کشورهای غربی و آمریکا را بسیار ناشایست و نامناسب توصیف و اظهار کرد: اینکه وسط مذاکره پیشنهاد کنند در شورای حکام علیه ملت ایران قطعنامه صادر شود، آن هم در شرایطی که همه همکاری‌های لازم با آژانس انجام شده است، بسیار ناشایست بود و اعلام کردیم که در روند مذاکرات مشکل ایجاد می‌کند.

حجت‌الاسلام رئیسی در ارتباط با سفر آقای بورل با اشاره به اینکه بنای بر تعطیلی مذاکرات نداریم، تصریح کرد: بارها گفتیم که این قطعنامه‌ها نمی‌تواند ایران را نسبت به مواضعش وادار به عقب‌نشینی کند. مواضع عزتمندانه و مذاکرات عزتمندانه برای پیگیری خواست ملت بزرگ ایران که استفاده از حقوق حقه خودش است، از سوی دولت پیگیری می‌شود و در نشست‌هایی که با آقای بورل داشتند هم مورد تأکید قرار گرفت.

رئیس جمهور در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا خبر امیدبخشی درباره تجارت خارجی، ارتباطات بین‌المللی و سرمایه‌گذاری جدید در کشور دارید؟ بیان کرد: گفتیم که کار عادلانه کردن یارانه‌ها در روند اصلاحات اقتصادی گام مقدماتی است. گام‌هایی را باید در جهت رشد اقتصادی برداریم. رشد اقتصادی ۲ پایه اساسی دارد، یک افزایش سرمایه‌گذاری، دوم افزایش بهره‌وری.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه باید سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی انجام شود و این کار دنبال می‌شود، گفت: بخشی از سرمایه‌گذاری مربوط به شرکت‌های بزرگ ایرانی است. شرکت‌های تولیدی بزرگ در کشور داریم که اینها گردش مالی بالایی دارند و می‌توانند سرمایه‌گذاری داشته باشند. اینها به عنوان پیشران کار اقتصادی با هم یک مجموعه منسجم شدند و ۱۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در کشور خواهند کرد.

رئیس جمهور افزود: بخش دوم بانک‌ها هستند. بانک‌ها با هم منسجم شدند و در کنار هم قرار گرفتند تا بتوانند نقدینگی را به طرف تولید هدایت کنند و کار ماندگاری در ارتباط با سرمایه‌گذاری انجام دهند. سرمایه‌گذاری در میدان آزادگان کاری است که مجموعه بانک‌ها قبول کردند که این کار را دنبال کنند.

حجت‌الاسلام رئیسی اظهار کرد: گام سوم مربوط به بخش خصوصی است. با بخش خصوصی جلسات متعددی داشتیم و کار خوبی با بخش خصوصی دنبال می‌شود تا در همه حوزه‌ها، بخش خصوصی را به میدان بیاوریم و آنها در حوزه‌های مختلف بویژه در پروژه‌های نیمه تمام سرمایه‌گذاری داشته باشند و این بخش دیگری از سرمایه‌گذاری‌های لازم در مسیر تحقق رشد ۸ درصدی است.

رئیس جمهور بخش چهارم سرمایه‌گذاری‌ها را مربوط به نهادهای انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: این نهادها ظرفیت‌های خوبی دارند و می‌توانند سرمایه‌گذاری خوبی در کشور داشته باشند. لذا از ۴ حوزه داخلی کار سرمایه‌گذاری آغاز شده است. زمینه‌های سرمایه‌گذاری خارجی هم کاملاً فراهم شده است و باب سرمایه‌گذاری در کشور کاملاً باز است تا بتواند مشکلات اساسی ما را در حوزه اقتصادی حل کند.

حجت‌الاسلام رئیسی در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت گفت: در قانون جمعیت، دستگاه‌های مختلفی مسئولیت پیدا کردند که کار را دنبال کنند. ما هم ستاد تشکیل دادیم و دبیر ستاد موظف است که اجرای مصوبات را دنبال کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه مسایل فرهنگی بسیار در افزایش جمعیت نقش دارد، افزود: اینکه جوان‌ها ترغیب به ازدواج، بچه‌دار شدن و تربیت بچه‌هایشان شوند، اینها نیازمند این است که ساز و کارهایش کاملاً فراهم شود. از مسایل مهمی که در جامعه باید دنبال شود مسایل فرهنگی است. مسئولین فرهنگی دنبال کنند که این فرهنگ در جامعه رشد کند.

حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به هجوم فرهنگ‌های بیگانه و تشویق جوانان به ازدواج نکردن و فرزند نداشتن یا داشتن فرزند کمتر اظهار کرد: این آسیبی است که امروز دنیا را تهدید می‌کند. دیروز در سخنرانی در اجلاس بریکس پلاس به بحران خانواده اشاره کردم. امروز بحران خانواده از بحران‌های مهم است.

رئیس جمهور تصریح کرد: همه دستگاهها موظف هستند اجرای قانون جوانی جمعیت را دنبال کنند. ما هم به عنوان مسئول انشاءالله تا حصول نتیجه کار را دنبال می‌کنیم که این قانون با همه ابعادش اجرا شود. این قانون یک بعد ندارد و تمام ابعاد آن باید مورد توجه و تاکید قرار بگیرد تا بتوانیم شاهد یک تغییر محسوس در زمان و مدت کوتاه باشیم.

حجت‌الاسلام رئیسی در ادامه سخنان خود با اشاره به درخواست آحاد مختلف از معلمان و بازنشستگان تا کارکنان دولت و کاگران نسبت به حقوق و دستمزد بیان کرد: عموما افراد خودشان را با کارکنان دستگاهها و ادارات دیگر مقایسه می‌کنند و می‌گویند تحصیلات ما یکی است، چرا او آنقدر دریافتی دارد و من اینقدر دریافتی؟ این اشکالی است که وجود دارد.

رئیس جمهور ادامه داد: بنده اعلام کردم، وعده دادم و تاکید کردم که حتما باید پرداخت عادلانه در کشور صورت بگیرد تا شاهد بی عدالتی‌ها نباشیم. یکی از نظام‌هایی که باید در کشور متحول شود نظام پرداخت است. بعضی از عزیزان تصور می‌کنند بنده اطلاع ندارم! بنده از شرایط و وضعیت اطلاع دارم و می‌دانم تفاوت‌ها را بعضاً؛ دنبال رفع این تفاوت‌های نابحق هستیم.

حجت‌الاسلام رئیسی گفت: ما به خواست عزیزان مان توجه داریم و حتما می‌خواهیم حقوق معلمان و بازنشستگان، حقوق کارکنان و عموما کارگران، حقوق همه اقشار و همه اقشار مختلف عادلانه باشد. البته باید توجه داشته باشند که نگاه ما به عنوان دولت به کل حقوق‌بگیران است. عزیزی که در یک قشر فقط به صنف و قشر خودش توجه دارد، ما به همه ملت ایران توجه داریم.

رئیس جمهور همچنین درباره تغییر وضعیت کارکنان در دستگاه‌ها اظهار کرد: این موضوع در دستور کار دولت و مجلس است، منتها باید این به نحوی دقیق صورت بگیرد که شاهد افزایش هزینه نباشیم. بارها همه تأکید کردند دولت نباید دولت پرهزینه ای باشد، نباید هزینه‌های دولت را افزایش بدهیم.

حجت‌الاسلام رئیسی افزود: اگر هزینه دولت افزایش پیدا کند شاهد آثار تورمی خواهیم بود. می‌خواهم به اقشار مختلف عرض کنم موضوع و حقوق‌ و دستمزد و دریافتی‌تان همه شما عزیزان مورد توجه است. دولت اول به دنبال عادلانه کردن نظام پرداخت است و دوم به همه اطراف قضیه توجه دارد.

رئیس جمهور تصریح کرد: دغدغه ما این است که هم زندگی یک کارمند، یک معلم، یک استاد و یک کارگر خوب اداره شود و هم از طرف دیگر بتوانیم هزینه‌ها را مدیریت کنیم. اگر ما مدیریت منابع و مصارف را کردیم می‌توانیم تورم را کنترل کنیم. لذا توجه به رفع مشکل عزیزان همواره مورد توجه دولت بوده و خواهد بود و ما به هیچ عنوان راضی نمی‌شویم که یک ریال نسبت به حقوق حقه هیچ قشری خدای ناکرده کم گذاشته شود و ظلمی به کسی شود.

حجت‌الاسلام رئیسی با تشکر از خبرنگاران و رسانه‌ها گفت: اگر زمانی انتقادی به دولت کردند، نکته‌ای گفتند بدانند که ما رنجیده‌خاطر نمی‌شویم. خصوصا اگر انتقاد از درِ انصاف باشد و با پیشنهاد مشخص باشد، حتما مورد استقبال ما است. ما بنا داریم در دولت‌مان صادق‌الوعد باشیم. وقتی می‌گوییم دولت مردمی، هم دعاهای مردم برای ما مغتنم است و هم انتقادات عزیزان برای ما مغتنم خواهد بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha