کد خبر: 4066829
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۸

پیشنهاد قالیباف برای مردمی سازی مبارزه با فساد

رئیس مجلس با بیان اینکه ما هر کجا مردم را در امور مختلف دخیل کرده‌ایم به نتایج بسیار خوبی رسیده‌ایم، گفت: همین مردمی سازی، یکی از راه‌های مبارزه با فساد است.

به گزارش ایکنا، به نقل از خانه ملت، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در دومین نشست مشترک نمایندگان مجلس و مسئولان عالی قضایی، با بیان اینکه شهید بهشتی هر چه می‌گفت به آن اعتقاد و در عمل به آن التزام داشت، گفت: در قبل و بعد از انقلاب این ویژگی همراه شهید بود و به دلیل پایبندی به این ویژگی و کینه دشمنان به این مدیر مدبر، او را شهید کردند.

قالیباف با بیان اینکه امروز قوه قضائیه در مسیر کارآمد شدن نسبت به گذشته خود قرار دارد و شاهد روند مثبت در سطوح مختلف این قوه هستیم، اظهار کرد: یکی از علت‌های این امر، تدبیر رهبری برای انتخاب رئیس قوه از درون قوه قضائیه است که این موضوع خود آغاز تحول بود.

وی، حضور حجت‌الاسلام و المسلمین اژه‌ای در رأس قوه قضائیه را تأثیرگذار دانست و بیان کرد: ایشان جزو معدود شخصیت‌هایی است که از نظر تخصصی، یک قاضی برجسته و ممتاز است و به تعبیر ادبیات قوه قضائیه او پرونده‌خوان و انشاء کننده حکم بوده است.

رئیس مجلس ادامه داد: حجت‌الاسلام اژه‌ای، پرونده‌های مهمی را در کشور مدیریت کرده و به نتیجه رسانده است و در کنار این موارد، روحیه حرّیت، آزادی و حق‌مداری ایشان ویژگی‌های خاصی به قوه قضائیه داده است.

وی در ادامه بیان کرد: بر اساس وظایف خود باید به قوه قضائیه کمک کنیم تا این قوه رکن رکینی از استحکام نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد؛ با همه وجود عرض می‌کنم هر چقدر قوه قضائیه به عدالت نزدیک، مستحکم‌تر و به روزتر عمل کند، کار در سایر بخش‌ها و قوا راحت‌تر و مردم در آسایش و آرامش بهتر زندگی می‌کنند.

قالیباف با بیان اینکه در شرایطی قرار گرفته‌ایم که هماهنگی بین قوا از جهت رویکرد و باور وجود دارد لذا محکوم به موفقیت هستیم، گفت: همه باید در مجلس، دولت و قوه قضائیه بدانیم که در دوران بسیار مهم و سرنوشت‌ساز برای تحول در کشور قرار داریم و دوست و دشمن توجهشان به ایران است، بنابراین باید این تفکر در همه به‌وجود بیاید که در کنار هم بتوانیم گام های مهمی برای حل مشکلات مردم و توسعه کشور برداریم.  

وی با بیان اینکه اکنون در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه هستیم، گفت: در کشور ظرفیت‌‌های قابل توجهی وجود دارد اما یا ناشناخته مانده یا با حکمرانی نادرست، نتوانسته‌ایم از ظرفیت مادی و انسانی کشور به درستی استفاده کنیم.

رئیس قوه مقننه به مشکلاتی که توسط برخی مسئولان قوه قضائیه مطرح شد، اشاره کرد و افزود: لازم است در قوانین مختلف از جمله قانون بودجه برای این موارد تدابیری اندیشیده شود؛ به نظر می‌رسد باید پایه بودجه قوه قضائیه در قانون اصلاح شود و ما ان شاء الله این نکته را در برنامه هفتم لحاظ می‌کنیم و این مسئله را شخصاً پیگیری می‌کنم.

وی با تأکید بر توجه به قضات در قوه قضائیه، افزود: در دستگاه قضایی، اساس کار با قضات است و همه باید به آن توجه کنیم، اگر چه امکانات و ساختمان‌ها مهم است ولی اگر قضات را اولویت قرار دهیم و آن‌ها را به آرامش و منزلت برسانیم، سایر مشکلات نیز به تدریج و با کمک ارکان قوه حل می‌شود.

قالیباف با بیان اینکه برخی نکاتی در این نشست مطرح شد که حل و فصل آن‌ها باید در قالب لایحه یا طرح تدوین شود، اظهار کرد: طبیعتاً اگر موارد بار مالی نداشته باشد، بهتر است در قالب طرح بیان شود تا زمان را از دست ندهیم اما اگر بار مالی دارد باید مسیر لایحه توسط خود قوه طی شود.

وی، حکمرانی را چالش کنونی کشور دانست و افزود: شیوه حکمرانی و مدیریتی و نظام اداری و اجرایی، چالش‌های جدی برای کشور ایجاد کرده‌اند که باید برای رفع آن‌ها چاره اندیشی کرد؛ لذا باید به سمت یک حکمرانی متعالی برویم به نحوی که بتوانیم از ظرفیت های کشور استفاده کنیم.

رئیس مجلس در ادامه بیان کرد: برخی اقدامات سبب شده که شجاعت از مدیران‌مان گرفته‌ شود و به همین دلیل در بین مدیران ترس از تصمیم گرفتن و هزینه کردن وجود دارد؛ البته لازم است ما به دنبال مدیران قوی و امین و پاک دست باشیم. چرا که اگر مدیری قوی نباشد، قدرت تصمیم گیری ندارد.

وی اظهار کرد: بنده به عنوان کسی که بیش از 40 سال مسیر کار اجرایی را طی کرده‌ام، می‌گویم که کمتر مدیری حاضر است تمام دردسرهای تصمیماتش را بپذیرد، چرا که بعد از آن کسی به دادش نمی‌رسد و این واقعیتی است که باید به آن توجه کنیم، در عین اینکه سلامت و پاک دستی مدیران بسیار حائز اهمیت است و حتما باید با فساد و تخلف از قانون هم قاطعانه برخورد کرد.

رئیس مجلس با اشاره به هفتم تیرماه سالروز شهادت آیت الله بهشتی، گفت: در آن زمان حضرت امام(ره) فرمودند ما 36 میلیون نفر جمعیت داریم، 36 میلیون نفر افرادی داریم که می توانند عناصر منافقین را معرفی کنند و اتفاقا مخفیگاه منافقین همان زمان و با کمک مردم کشف شد و سرانجام در یک عملیات، یکی از سرکردگان این گروهک به هلاکت رسید.

وی با بیان اینکه ما هر کجا مردم را در امور مختلف دخیل کرده‌ایم به نتایج بسیار خوبی رسیده ایم، با یادآوری 4 ویژگی هوشمندسازی، شفاف سازی، مردمی‌سازی و کارآمدسازی که لازمه حکمرانی صحیح است، به تجربه راه‌اندازی سامانه 110 در دورانی که وی فرمانده نیروی انتظامی بود اشاره کرد و گفت: ما تجربه 110 را در پلیس دیدیم و می‌دانیم که استفاده از ظرفیت مردم در ایجاد امنیت چقدر مؤثر و کارآمد است و اکنون می‌گویم که همین مردمی‌سازی، یکی از راه‌های مبارزه با فساد است.

قالیباف یادآور شد: هر از گاهی بحثی توسط رسانه‌ها دنبال می‌شد، تحت عنوان سوت‌زنی و حمایت از افشاگران فساد؛ به نظر می رسد اگر مجلس و قوه قضائیه در کنار یکدیگر طرحی را برای مردمی‌سازی مبارزه با فساد ارائه کنند تا همه مردم در مسیر مبارزه با فساد به کمک دستگاه‌های نظارتی بیایند، برای مفسدین فضایی ناامن ایجاد خواهد شد و ان شاء الله کمک می کند که بتوانیم ریشه مفاسد را بخشکانیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha