کد خبر: 4067449
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۵
رئیس‌جمهور پیش از عزیمت به ترکمنستان:

دریای خزر میراث و سرمایه مشترک بین کشورهای ساحلی است

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی پیش از ترک تهران به مقصد عشق‌آباد گفت : دریای خزر را میراث و سرمایه مشترک بین کشورهای ساحلی و بیش از ۲۷۰ میلیون جمعیت ساکن این منطقه دانست و افزود: ما روابط خوبی با کشورهای ساحلی دریای خزر داریم.

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی صبح امروز چهارشنبه پیش از ترک تهران به مقصد عشق آباد در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره اهداف سفر به ترکمنستان گفت‌:‌ این سفر با دعوت رئیس جمهور محترم کشور دوست و برادر ترکمنستان و به منظور شرکت در اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر انجام خواهد شد.

رئیس جمهور دریای خزر را میراث و سرمایه مشترک بین کشورهای ساحلی و بیش از ۲۷۰ میلیون جمعیت ساکن این منطقه، دانست و افزود: ما روابط خوبی با کشورهای ساحلی دریای خزر داریم، اما علاوه بر بررسی رژیم حقوقی دریای خزر و استفاده صلح‌ آمیز با قصد ارتقای امنیت در این دریا، آنچه در ششمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر مورد بحث قرار خواهد گرفت، همکاری بین کشورها در حوزه حمل و نقل، ترانزیت، تجارت، مدیریت منابع زنده دریایی، محیط زیست و همچنین مانع شدن از حضور بیگانگان در دریای خزر است که مورد توافق همه کشورهای ساحلی نیز واقع شده است.

حجت‌الاسلام رئیسی در ادامه گفت:‌ علاوه بر شرکت در این نشست و گفت‌وگو با سران کشورهای ساحلی،‌ گفت‌وگوهای دوجانبه هم در ادامه گفت‌وگوهای قبلی با رئیس جمهور کشور ترکمنستان خواهیم داشت.

حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به روابط بسیار خوب ایران و ترکمنستان در ۳۰ سال گذشته تصریح کرد‌: برغم موانعی که کرونا و برخی مسائل دیگر طی چند ماه گذشته در روابط دو کشور ایجاد کرده بود، اما امروز شاهدیم که علاوه بر موضوع ترانزیت و سوآپ گازی،‌ تقویت روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور نیز در دستور کار قرار گرفته است.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه شاخص‌ها در چند ماه گذشته نشان می‌دهد سطح روابط به ویژه در حوزه مسائل اقتصادی و تجاری بین دو کشور افزایش یافته است، افزود: امیدواریم که این سفر نیز بتواند از جهات دیگری در مسائل اقتصادی و تجاری بین دو کشور گشایشی ایجاد کند و همکاری‌های صمیمانه‌ای که بین دو کشور در نقش آفرینی در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی وجود دارد ابعاد وسیع‌تری پیدا کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha