کد خبر: 4069098
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۳
سخنگوی دولت خبر داد:

امکان ورود بدون ویزا به عراق در ایام عرفه

علی بهادری جهرمی درباره تسهیل سفر زوار عتبات عالیات، گفت: مطابق توافق صورت گرفته و گفت‌وگوی تلفنی رئیس‌جمهور کشورمان با نخست‌وزیر عراق، در ایام عرفه و اربعین سقف میزان تعداد زواری که می‌توانند روزانه به صورت زمینی و بدون ویزا به عراق بروند افزایش یافته است.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ظهر امروز، چهارشنبه 15 تیر، در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در هفته گذشته برخی اخبار خوب را داشتیم که منتشر شد، اظهار کرد: خبر خوش تسهیل و تسریع اعطای وام ازدواج را پس از دستور رئیس جمهور داشتیم که ظرف ۴۸ ساعت بخشنامه مربوطه صادر شد و همه بانک‌ها مکلف‌اند نهایتا ۱۰ روز پس از تکمیل مدارک، وام ازدواج را پرداخت کنند. هرگونه تاخیر از این زمان تخلف است و مراجع ثبت شکایت هم از سوی بانک مرکزی اعلام شده‌اند و البته ان‌شاءالله سقف زمانی از سوی شعب رعایت شود تا کار به شکایت و نظارت بانک مرکزی نرسد.

وی افزود: برخی افتتاح‌ها در مراکز درمانی و بهداشتی داشتیم به ویژه در برخی استان‌های محروم که البته این افتتاح‌ها تمام نشده و در هفته‌های آینده خبرهای خوش دیگری در این حوزه به ویژه افتتاح طرح‌های بیمارستانی خواهیم داشت.

بهادری جهرمی ادامه داد: خبر خوشی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات داشت در حوزه تخصیص سهمیه اینترنت به دهک‌های پایین جامعه که این عزیزان با مراجعه به سایت مربوطه می‌توانند از آن استفاده کنند.

سخنگوی دولت گفت: واقعه خوبی که دیروز رخ داد انعقاد قرارداد سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت نفت با شیوه جدید دولت با مشارکت بانک‌ها و مجموعه‌های اقتصادی است که به هدایت نقدینگی موجود در کشور و تحقق رشد اقتصادی کمک می‌کند. این دومین پروژه کلان از مدل جدید سرمایه‌گذاری دولت بود، قبلاً هم یک سرمایه‌گذاری ۱۷ میلیارد دلاری حدود سه ساله با مشارکت بخشی از فعالان حوزه صنعت و معدن انجام شده بود و روز گذشته هم در حوزه نفت مشابه همان، در حدود ۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده که یعنی بالغ بر ۶۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری که با هدایت و حمایت و مدیریت دولت به منظور ساماندهی فعالیت اقتصادی پیشرانان اقتصادی و هدایت آنان به حوزه‌های مولد است.

وی گفت: در هفته جاری اولین مصوبه کارگروه اقتصاد دیجیتال ابلاغ شد که این کارگروه هم به منظور حمایت از کسب و کارهای حوزه فضای مجازی در این دولت تشکیل شده بود.

لایحه اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۱ در دولت تصویب شد

بهادری جهرمی درباره مصوبات جلسه امروز هیئت وزیران، گفت: لایحه اصلاح موادی از قانون بودجه ۱۴۰۱ در جلسه امروز دولت به تصویب رسید که درباره برخی از مواد قانون بودجه است که آثار تورمی دارد و باید تدابیری برای آنها اندیشیده می‌شد که دولت در این لایحه برای برخی از مفاد قانون بودجه که آثار تورمی دارد، درخواست اصلاح به مجلس ارسال خواهد کرد.

سخنگوی دولت در تشریح جزئیات بیشتر این لایحه، ادامه داد: همچنین در حوزه نظام پرداخت حقوق و مزایای کارکنان دولت نیز پیش از این دولت افزایش پلکانی حقوق و مزایای کارکنان دولت به نفع کسانی که دریافتی کمتری دارند و با افزایش ۳۰ درصدی پیشنهاد کرده بود تا به تدریج برای کسانی که حقوق بالاتری می‌گیرند این درصد کاهش پیدا کند، اما مجلس این پیشنهاد دولت را نپذیرفته بود. طبیعتاً با وضعیت فعلی قانون بودجه از مسیری که دولت داشت به سمت اصلاح نظام پرداخت حقوق و مزایا به شکلی که عادلانه‌تر پرداخت انجام شود، محقق نشده بود و یکی از بندهای اصلاحی در لایحه ارسالی این اجازه را به شورای حقوق و دستمزد و هیات وزیران اعطا می‌کند که آن مجموعه‌ها کارمندانی که حقوق پایین‌تری نسبت به سایر بخش‌ها دارند، دولت امکان افزایش حقوق آن بخشها را داشته باشد و امیدواریم این موارد اصلاحی دولت با موافقت مجلس همراه شود.

آیین نامه اجرایی اصلاح رابطه مالی دولت و شرکت ملی نفت در دولت تصویب شد

بهادری جهرمی آیین نامه اجرایی اصلاح رابطه مالی دولت و شرکت ملی نفت را دیگر مصوبه جلسه هیات دولت برشمرد و اظهار داشت: این موضوع سال‌ها از سوی مراجع مختلف نظارتی پیگیری می‌شد که این رابطه باید شفافیت داشته باشد که به شفافیت مالی و سلامت مالی کمک می‌کند. هم آیین نامه و هم نمونه و الگوی قرارداد به تصویب هیات وزیران رسید که این تحول بزرگ در صنعت نفت کمک خواهد کرد به اصلاح ساختار بودجه.

تکذیب اظهارات منتسب به مخبر درباره بازنشستگان

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اظهارات منتسب به محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور درباره بازنشستگان، تصریح کرد: این اظهارات به هیچ‌وجه هیچ تناسبی با اظهار نظرهای آقای مخبر در جلسه هیئت دولت و در هیچ جلسه‌ دیگری ندارد. برخی اوقات شایعاتی در فضای مجازی یا برخی رسانه‌ها مطرح می‌شود که حتی نقل‌کننده آن شایعات هم مشخص نیست. از همکاران رسانه‌ای خواهش می‌کنم اخبار را از مراجع رسمی دولت جویا شوند. به هیچ وجه در هیچ یک از جلسات هیچ مبحثی که حتی نزدیک به این مضمون باشد هم مطرح نشده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: برعکس این ماجرا، پیرو ماموریتی که رئیس جمهور به معاون اول دادند تا حمایت حداکثری از جامعه بازنشستگان محترم انجام دهند، هم رئیس جمهور حساسیت ویژه‌ای در حمایت حداکثری ممکن از بازنشستگان داشتند و هم معاون اول نیز تمام تلاش خود را برای اندیشیدن راهکارها و تدابیر قانونی در ظرف منابع مالی موجود انجام دادند تا بتوان حمایت حداکثری را از بازنشستگان محترم به عمل آورد.

بهادری جهرمی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره نحوه مدیریت دولت در مصرف برق، خاطرنشان کرد: نحوه مدیریت در مرحله اول کنترل و محدود کردن مصرف در خود دولت بود تا امکان این باشد که برق در منازل استفاده شود که شیوه‌نامه‌هایی برای مصرف برق و تغییر ساعات کاری در ادارات ابلاغ شد. مرحله دوم برنامه مدیریت‌شده در حوزه کشاورزی و صنایع با توافق خود جامعه کشاورزی و صنایع بود. مدیریت مصرف به گونه‌ای است که میزان قطعی مصرف صنایع هم چیزی حدود یک پنجم یا یک ششم سال گذشته باشد تا با تغییر شیفت کاری این صنایع، خروجی قابل‌قبول خود را داشته باشند که اثر این مدیریت امروز در تابلوی بورس مشخص است که همان صنایع پرمصرف با مشکل آنچنانی در حوزه اقتصادی و سودآوری مواجه نشدند، هرچند طبیعتاً در دوره اوج مصرف امکان ارائه خدمات مثل سایر دوره‌ها نیست.

تسهیل امکان سفر زمینی به عتبات با پیگیری رئیس جمهور

سخنگوی دولت درباره تسهیل سفر زوار عتبات عالیات، گفت: مطابق توافق صورت گرفته و گفت‌وگوی تلفنی رئیس جمهور با نخست وزیر عراق، در ایام عرفه و اربعین سقف میزان تعداد زواری که می‌توانند روزانه به صورت زمینی و بدون ویزا به عراق بروند افزایش یافته که به نوعی زوار محترم دچار محدودیت نشوند که با پیگیر رییس جمهوری شاهد تسهیل امکان زیارتی در ایام عرفه باشیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha