کد خبر: 4072418
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۹

افتتاح نمایشگاه مشترک آثار موزه اسلامی و قبطی در مصر

اولین بخش از نمایشگاه موقت آثار باستانی «چراغ و چراغدان» در چارچوب همکاری میان دو موزه هنرهای اسلامی و موزه هنرهای قبطی در قاهره افتتاح شد.

به گزارش ایکنا به نقل از الاهرام، هدف از برپایی این نمایشگاه این است که بازدیدکنندگان دو موزه پس از بازدید از هر یک از آن‌ها، مجموعه‌ای از آثار موجود در هر موزه را به بازدیدکنندگان معرفی کند. در این نمایشگاه شماری از آثار مرتبط به موزه هنرهای قبطی در موزه اسلامی و بالعکس  به نمایش درآمده و شباهت و تفاوت‌های آن‌ها نیز ذکر شده است.  

ممدوح عثمان، مدیرکل موزه هنرهای اسلامی در شرح آثار به نمایش درآمده در این نمایشگاه گفت: آثار موجود در نمایشگاه اسلامی متشکل از 19 اثر از آثار موزه قبطی، شامل گروهی از چراغ‌ها و شمعدان‌های ممتاز مختلف را به نمایش می‌گذارد؛ که از سوی مسیحیان قبطی برای نورپردازی منازل و کلیساها و همچنین برای انجام کارهای روزمره و انجام مناسک مذهبی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

این نمایشگاه قرار است به مدت یک ماه ادامه داشته باشد و قسمت دوم آن در روز چهارشنبه، 27 جولای 2022 در داخل موزه قبطی برای نمایش مجموعه‌ای ممتاز از آثار موجود در موزه هنرهای اسلامی برگزار می‌شود.

از سویی جیهان عاطف، مدیرکل موزه قبطی نیز تصریح کرد: آثار منتخبی که در موزه هنرهای اسلامی به نمایش درآمده به نوعی  ایده فلسفی و معنوی نور و نورپردازی را در نزد پیشینیان ما تبیین می‌کند.

از جمله این آثار چراغی مسی به شکل یک کبوتر است که نماد روح‌القدس بوده است و همچنین شمایلی از حضرت مریم(س) که عیسی مسیح(ع) را در آغوش گرفته است. علاوه بر این آثار چند نسخه خطی از سفر تکوین و همچنین اناجیل چهارگانه به نمایش درآمده است.    

مفهوم نور تمثیلی آشنا در اندیشه اسلامی نیز هست. به طوری که بسیاری از مکاتب فلسفی در جهان اسلام از جمله حکمت اشراق و حکمت متعالیه برای تبیین مفهوم وجود و تشکیک در آن از تمثیل نور استفاده کرده‌اند. بسیاری ریشه این تمثیل را در آیه 35 سوره مبارکه نور می‌دانند. 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha