کد خبر: 4072693
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۸
سهرابی در نشست خبری خواستار شد:

کتاب دفاع مقدس باید ظرفیت اقتباس نمایشی داشته باشد

امیر نبی سهرابی در نشست خبری جشنواره ملی کتاب دفاع مقدس گفت: کتاب‌های دفاع مقدس باید ظرفیت تبدیل شدن به کار نمایشی را داشته باشند، به نحوی که بتوان از آنها برای ساخت فیلم کوتاه یا بلند بهره برد.

به گزارش ایکنا، نشست خبری  جشنواره ملی کتاب دفاع مقدس با حضور امیر  نبی سهرابی؛ جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس،  امیر عباس بایرامی؛ رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس، جواد کلاته؛ نویسنده،  محمد امین رضاپور؛ دبیر اجرایی جشنواره، حسن کریم‌پور؛ دبیر سابق جشنواره و قاسم فروغی؛ دبیر علمی جشنواره، ظهر امروز؛ اول مرداد در ساختمان شهید سوداگر برگزار شد. 

در ابتدای جلسه سهرابی در سخنانی بیان کرد: کتاب در حوزه فرهنگ و هنر در دنیای امروز جایگزینی ندارد. این امتیاز در حالیست که با فراگیر شدن وسایل ارتباط جمعی بسیاری از حوزه‌ها در این رابطه کم کار شده‌اند.

وی افزود: توجه و جایگاهی که کتاب در دنیای امروز دارد نشان از اهمیت آن دارد، بنابراین داوری‌هایی که در این رابطه صورت می‌گیرد هم باید با دقت و توجه کافی باشد. در حقیقت باید گفت داوران در این جشنواره در مقام  قضاوت هستند. این رویداد در نوزده دوره گذشته کارهای بسیار خوبی انجام شده است ولی این اتفاقات می‌تواند با تاثیرگذاری بیشتری ادامه داشته باشد. درباره کتاب ذکر یک نکته را ضروری می‌دانم آنهم اینکه کتاب باید یک ویژگی اصلی داشته باشد که آنهم جذابیت است.

سهرابی ادامه داد: جذاب کتاب باید به شکل یک رمان خوب باشد که رویدادهای دفاع مقدسی به شکلی زیبا مد نظر قرار گیرد. همچنین در آثار دفاع مقدسی باید یک نکته به طور ویژه مدنظر باشد آنهم اینکه کتاب‌های دفاع مقدس باید ظرفیت تبدیل شدن به کار نمایشی را داشته باشند به نحویکه بتوان از آن برای ساخت فیلم کوتاه یا بلند بهره برد. کتابی که بتواند در ساخت یک اثر سینمایی مدنظر قرار گیرد قادر است جریان‌سازی داشته باشد.

وی با بیان اینکه داوری در این جشنواره اتفاقی سخت است تصریح کرد: در رویدادی که 4 یا 5 هزار کتاب مورد داوری قرار می گیرد رسالت داوران بسیار سخت می شود چون باید آنها از سواد علمی کافی بهره برده باشند تا داوری‌ای که انجام می‌دهند بر پایه عدل و انصاف باشد.

در ادامه جلسه امیرعباس بایرامی؛ رئیس سازمان ادبیات دفاع مقدس، بیان کرد: تلاش تمامی دست‌اندرکاران این رویداد دفاع مقدسی این است که این اتفاق فرهنگی بیشتر و بهتر دیده شود چون حرفی که در آن زده می‌شود برگرفته از دفاع مقدس است. دفاع مقدس برای همه ما یادآور ایمان، فداکاری و ایثار است برای همین تا سال‌ها می‌توان در این رابطه کارهای فاخری به رشته تحریر درآورد.

وی ادامه داد: در این جشنواره ما به موضوعات جانبی نیز خواهیم پرداخت. برای مثال می‌توان به تجلیل و دیدار از خانواده شهدا اشاره کنم. همچنین در جشنواره ملی کتاب دفاع مقدس از پیشکسوتان هم تجلیل خواهد شد. لازم به ذکر است کارهایی که در حوزه دفاع مقدس تولید می‌شود با دیگر کارهایی ادبی یک تفاوت دارد آنهم اینکه آثار این حوزه با فرهنگ دفاع مقدس پیوند خورده‌اند برای همین، ارزش آنها چند برابر است.

جواد کلاته؛ نویسنده و یکی از داوران جشنواره هم در این جلسه بیان کرد: من از سال‌ها پیش در این رویداد حضور دارم و معتقدم این جشنواره توانسته جریانسازی لازم را داشته باشد زیرا تداوم در اجرا با این رویداد همراه شده است البته هنوز برای رسیدن به نقطه دلخواه راه زیادی در پیش است. درباره اجرای این رویداد متذکر می‌شوم در برگزاری جشنواره تنها به دادن جایزه اکتفا نکنیم بلکه تلاش کنیم جریانسازی لازم را در این رابطه داشته باشیم.

وی افزود: در این جشنواره حمایت از آثار برگزیده باید تنها به دادن جایزه خلاصه شود چون جایزه دادن تازه ابتدای راه است اما آنچه اهمیت دارد بعد از آن است که می‌تواند نویسنده را برای ادامه راه امیدوار کند.

محمدامین رضا‌پور؛ دبیر اجرایی جشنواره نیز گفت: از کتاب‌هایی که در این دوساله در حوزه دفاع مقدس چاپ شده‌اند در حال لیست گرفتن هستیم تا هیچ کاری در این حوزه جا نماند. همچنین سعی می‌کنیم در این جشنواره دبیرخانه دائمی راه‌اندازی کنیم. دیگر هدف ما این است که این رویداد در آینده بتواند نقش مرجع را در حوزه دفاع مقدس ایفا کند.

قاسم فروغی؛ دبیر علمی جشنواره هم به عنوان دیگر سخنران مراسم بیان کرد: این رویداد از دیدگاه من از همان دوره اول راه خود را یافت اما اگر این این جشنواره حمایت‌های بیشتری شود می‌تواند اتفاقات بسیار بهتری رقم بخورد. 

وی تاکید کرد: این جشنواره می‌تواند جلوی برخی تحریف‌ها را در حوزه دفاع مقدس بگیرد به ویژه که برخی سوءرفتارها در این رابطه دیده شده است. در این جشنواره تلاش داریم عرصه‌های جدید را هم مدنظر قرار دهیم که یکی از آنها کتاب صوتی است.

در این جلسه همچنین حسن کریم‌پور؛ دبیر قبلی این رویداد به ایراد سخن پرداخت و جشنواره ملی کتاب دفاع مقدس را اتفاقی تاثیرگذار در حوزه دفاع مقدس دانست.

در انتهای مراسم از پوستر بیستمین «جشنواره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس» رونمایی و همچنین «حکم دبیر علمی» و «دبیر اجرایی» این جشنواره اهدا شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha