کد خبر: 4077498
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۶
زهرا سعیدی مطرح کرد؛

دعوت از موکب‌داران برای راه‌اندازی موکب ویژه بانوان

مسئول امور بانوان ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات با اشاره به حضور گسترده بانوان در مراسم اربعین از موکب‌داران خواست موکب‌های ویژه بانوان تأسیس کنند و یا بخشی از خدمات موکب خود را به بانوان اختصاص دهند.

دعوت از موکب‌داران برای راه‌اندازی موکب ویژه بانوان

زهرا سعیدی مبارکه، مسئول امور بانوان ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات در گفت‌وگو با ایکنا، به تشریح برنامه‌‌های این ستاد برای اربعین 1401 پرداخت و با اشاره به اینکه تلاش شده آماری ضمنی از تعداد بانوانی که در مراسم پیاده روی اربعین امسال شرکت خواهند‌ کرد به دست بیاید تا بتوان برای ارائه خدمات به آنها برنامه‌ریزی کرد، گفت: همچنین بانوانی که کار علمی و پژوهشی در زمینه اربعین انجام داده‌اند را شناسایی کرده‌ایم تا از تجارب آنها استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: کثرت آمار بانوانی که به صورت گروهی و یا انفرادی در سال‌های گذشته به سفر اربعین رفته‌اند و پیش‌بینی‌ها در مورد تعداد افرادی که امسال در این مراسم حضور خواهند داشت ما را نگران و دغدغه‌مند کرده است؛ این گستردگی لزوم برنامه‌ریزی ویژه برای بانوان در این سفر را نشان می‌دهد.

سعیدی با تأکید بر اینکه اولین توصیه ما این است که بانوان تلاش کنند به صورت خانوادگی و گروهی به پیاده‌روی اربعین بروند، گفت: یک مسئله مهم این است که بانوان حتماً مسائلی که در این سفر با آن مواجه خواهندشد را قبل از سفر مطالعه و از افراد با تجربه در خصوص این سفر و مسائل خاص آن راهنمایی بگیرند.

وی با اشاره به اینکه یکسری از آسیب‌ها و مشکلات در این سفر مختص آقایان، یکسری مختص خانم‌ها و یکسری از مسائل مشترک است، گفت: در تلاش هستیم برنامه‌های آموزشی برای بانوان تهیه کنیم تا با آگاهی و اطلاعات بیشتر راهی سفر اربعین شوند و بدانند در مواجهه با مشکلات احتمالی باید چه اقداماتی انجام دهند.

مسئول امور بانوان ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات در خصوص تعداد موکب‌های ایرانی که در مراسم اربعین به بانوان ارائه خدمات خواهند کرد نیز گفت: در حال استخراج اسامی و نشانی محل ارائه خدمات موکب‌هایی ایرانی هستیم که به بانوان ارائه خدمات خواهند کرد. این لیست در اختیار زائران اربعین قرار داده می‌شود تا بتوانند از خدمات این موکب‌ها بهره‌مند شوند.

وی با تأکید بر اینکه بخش قابل توجهی از مشکلاتی که بانوان در سفر اربعین با آن مواجه می‌شوند به کمک موکب‌داران قابل حل است، از موکب‌داران خواست بخشی از ظرفیت موکب‌‌های خود را به بانوان اختصاص دهند و گفت: نیاز داریم بانوان در قالب خادمان موکب‌ها به مدیریت بخش بانوان موکب‌ها ورود کنند.

سعیدی در پاسخ به این سؤال که آیا ایجاد موکب‌های ویژه بانوان در دستور کار قرار دارد؟ گفت: موکب‌ها مردمی ایجاد می‌شود و این موکب‌داران هستند که باید چنین تصمیمی بگیرند که موکب ویژه بانوان تأسیس کنند یا بخشی از محل اسکان خود را به بانوان اختصاص دهند. ما از این کار استقبال و موکب‌داران را با توجه به نیاز موجود، به راه‌اندازی موکب‌های بانوان یا اختصاص بخشی از موکبشان به صورت اختصاصی به بانوان تشویق می‌‌کنیم.

وی اضافه کرد: تلاش ما این است که بانوان با آگاهی و اطلاعات بیشتری در مراسم اربعین حضور داشته باشند؛ بانوانی که در سال‌های قبل در مراسم اربعین حضور داشتند تجارب بسیار خوبی دارند که اگر در اختیار زائر اولی‌ها قرار دهند موجب می‌شوند با انجام یک کار ساده جلوی پیش آمدن یک مشکل بزرگ گرفته شود؛ مثلاً نحوه انتخاب پوشش و کفش برای پیاده‌روی طولانی به ویژه امسال که اربعین بسیار گرمی را تجربه خواهیم کرد، بسیار مهم است.

مسئول امور بانوان ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات اضافه کرد: ورود برخی داروها به عراق ممنوع است، ممکن است خانمی به همین دلیل داروهای ضروری خود را همراه نبرد و دچار مشکل شود در حالی که اگر از افراد مطلع مشورت بگیرد متوجه می‌شود که داروهای درمانی خود را با همراه داشتن نسخه پزشک می‌تواند به عراق ببرد و در صورت بروز مشکل پزشکی نیز می‌تواند به مراکز درمانی هلال احمر ایران در عراق مراجعه کند. گفتن این تجارب به سفر اولی‌ها، این سفر را برای آنها راحت‌تر می‌کند.

سعیدی اعلام کرد: بر همین اساس در حال استخراج مشکلات و مسائل ویژه بانوان و راه‌های کاهش و رفع این مشکلات در سفر اربعین هستیم تا آنها را در اختیار بانوان قرار دهیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha