کد خبر: 4078580
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۷
در دیدار با رئیس دیوان محاسبات عراق مطرح شد؛

پیشنهاد بذرپاش برای تشکیل سازمان دیوان محاسبات کشور‌های اسلامی

مهرداد بذرپاش در دیدار با رئیس دیوان محاسبات عراق پیشنهاد تشکیل سازمان دیوان محاسبات کشور‌های اسلامی را ارائه کرد.

مهرداد بذرپاش

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی دیوان محاسبات کشور، رافل یاسین خٌضیر رئیس دیوان محاسبات عراق به همراه سفیر این کشور و هیئتی از دیوان محاسبات عراق با حضور در دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران با مهرداد بذرپاش و سایر مسئولان این نهاد نظارت دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که به منظور امضای تفاهمنامه همکاری مشترک میان دیوان محاسبات‌های دو کشور انجام شد، پیرامون موضوعات مهمی مذاکره به عمل آمد.

مهرداد بذرپاش ضمن خوش‌آمدگویی به هیئت عراقی، گزارشی از اقدامات تحولی در دیوان محاسبات کشورمان را ارائه کرد و از انتشار گزارش تفریغ بودجه سال ۱۴۰۰ شش ماه زدتر از موعد مقرر قانونی، تفریغ‌های دوماهه از نحوه اجرای بودجه سال جاری، راه اندازی مرکز نوآوری و خانه خلاق و فعال شدن سامانه ارتباط مردمی ۱۹۸ به عنوان برخی از مهمترین عملکرد‌های این نهاد نظارتی نام برد.

رئیس کل دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران در ادامه به برخی موضوعات مشترک با کشور عراق پرداخت و با اشاره به قرارداد‌های‌منعقده میان دو کشور، درخصوص صادرات گاز و برق، بر وصول مطالبات کشورمان تأکید کرد و خواستار کمک دیوان محاسبات عراق در تحقق این موضوع شد.

اجرایی‌سازی پروژه‌های مشترک در حوزه نفت به منظور استفاده از ذخایر و حفاظت از منابع مشترک نفتی و گازی و لزوم برنامه‌ریزی جهت نظارت بر نحوه اجرای پروژه‌ها از دیگر موضوعاتی بود که از سوی بذرپاش مطرح شد.

بذرپاش سپس به مسائل زیست‌محیطی و به صورت خاص، پدیده گردوغبار و آلودگی هوا ناشی از ریزگرد‌ها پرداخت و سوءمدیریت در بهره‌برداری از منابع آبی را از مهمترین علل بروز گرد و غبار دانست.

عدم تکمیل فرآیند مالچ‌پاشی در مناطق هدف و عدم اجرای طرح بیابان‌زدایی از دیگر موضوعاتی بود که از سوی بذرپاش به عنوان مهمترین عوامل ریزگرد‌ها از آن‌ها نام برده شد.
سومین موضوعی که از سوی رئیس کل دیوان محاسبات کشورمان مطرح شد، پیشنهاد تشکیل سازمان دیوان محاسبات کشور‌های اسلامی بود. بذرپاش با اشاره به ظرفیت موجود در کشور‌های اسلامی و مسائل مشترک گسترده‌ای که بین این کشور‌ها وجود دارد، تشکیل چنین سازمانی را برای اقدامات مشترک نظارتی و همکاری‌های گسترده‌تر ضروری دانست.

مهرداد بذرپاش در پایان با تشکر از مهمان‌نوازی دولت و مردم عراق در ایام اربعین، اظهار امیدواری کرد با همکاری‌های متقابل دو کشور، شرایط برای سفر هرچه بهتر و ارزانتر زایران ایرانی و عراقی در هر دو کشور فراهم شود.

در بخش دیگری از این دیدار، رافل یاسین خضیر ضمن تشکر از میزبانی دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به ظرفیت‌های مشترک ایران و عراق، حضور در ایران و امضای یادداشت تفاهم همکاری میان دو دیوان را نخستین گام در پروژه‌های مشترک نظارتی میان دو کشور دانست.

رئیس دیوان محاسبات عراق با استقبال از پیشنهاد ایران مبنی بر تشکیل سازمان دیوان محاسبات‌های کشور‌های جهان اسلام، این اقدام را حرکتی جدید در هم افزایی میان دستگاه‌های نظارتی مالی و انتقال تجربیات قلمداد کرد.

رافل یاسین خضیر با اشاره به ساختار دیوان محاسبات کشورمان و وجود دادسرا و هیات‌های مستشاری و جلسات محکمه، خواستار ارتباط بیشتر و انتقال این تجربیات به دیوان محاسبات عراق شد.

وی ضمن دعوت از بذرپاش جهت حضور در عراق و بازدید از دیوان محاسبات این کشور، اظهار امیدواری کرد با امضای تفاهمنامه همکاری مشترک، اتفاقات مثبتی در آینده روابط دو دیوان رقم بخورد.

لازم به ذکر است در پایان این دیدار، یادداشت تفاهم همکاری مشترک میان دیوان محاسبات جمهوری اسلامی و جمهوری عراق به امضای روسای دو کشور رسید.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha