کد خبر: 4080129
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۹

حراج تابلوهای هنرمند یمنی به نفع مردم جنگ‌زده + عکس

یک دختر جوان یمنی که از برجسته‌ترین هنرمندان نقاشی در جهان عرب شمرده می‌شود طی چند سال اخیر با حراج‌های خیریه که برای شماری از تابلوهایش برگزار کرد، هزینه بازسازی مدارس و کمک به فقرا در یمن را تقبل کرده است.

به گزارش ایکنا به نقل از الجزیره، در طول جنگی که حدود  هشت سال است در یمن می‌گذرد، زنان جوان فعالی در عرصه‌های مختلف از جمله هنر نقاشی ظاهر شده‌اند که به یکی از ارکان مقاومت در برابر دردهای درگیری و دردهای تلخ جنگ تبدیل شده است.

یکی از فعالان برجسته جوان یمنی سبأ جلّاس است که یکی از برجسته‌ترین هنرمندان نقاش در جهان عرب به شمار می‌رود، او سال‌هاست که هنر نقاشی را ادامه می‌دهد و از طریق نقاشی‌هایش داستان‌هایی را روایت می‌کند که خلاصه‌ای از واقعیت کلی در یمن است.

سبأ که فارغ‌التحصیل رشته ادبیات فرانسه از دانشگاه صنعاء است، می‌گوید: در آغاز جنگ علیه یمن در سال 2015، من از دودهای ناشی از بمباران و انفجارها نقاشی می‌کشیدم. شکل‌ها و تصاویری را روی دود می‌کشم که باعث خوش‌بینی می‌شود و در عین حال پیام‌های ضد جنگ را از طریق نقاشی‌هایم انتقال می‌دهم.

سبأ در سال 2017 نقاشی با رنگ روغن را آغاز کرده و موفق شده است اولین نمایشگاه هنری خود را در سال 2021 در خانه اپرای مصر در قاهره برپا کند.

این هنرمند جوان یمنی از سال‌ها پیش شروع به تبلیغ نقاشی‌های خود و فروش آن‌ها در حراج‌های خیریه کرده و درآمد مالی‌اش را به نفع فقرا و نیازمندان در کشورش که با بدترین بحران‌های انسانی و اقتصادی در جهان روبه‌روست هزینه می‌کند، کشوری که بیشتر جمعیت 30 میلیونی آن متکی به کمک‌های بشردوستانه هستند.

سبأ می‌گوید: برای 12 تابلوی نقاشی‌ام موفق به برگزاری 12 حراج خیریه شدم که آخرین آن در مرداد ماه بود و در آخرین مزایده مبلغ موجود برای تأمین صبحانه دانش‌آموزان یک مدرسه دولتی اختصاص یافت.

او  می‌گوید که حراج‌های خیریه تابلوهایش را از سال 2018 آغاز کرده و بیشتر آنها به نفع مدارس بوده است تا صرف خرید لوازم مدرسه و ترمیم مدارس آسیب دیده از جنگ و همچنین تأسیس و حمایت از یک نانوایی خیریه شود.

 سبأ افزود: از سطح تعامل مردم با حراجی‌های خیریه خوشحالم، هر چقدر هم که متواضع باشد، چرا که قیمت گران‌ترین تابلوی این حراج 1300 دلار و بقیه قیمت‌ها متفاوت بوده و کمترین آن 200 دلار بود. وی ابراز امیدواری می‌کند که حراج‌ها ادامه و در آینده تأثیر بیشتری داشته باشد.

 این هنرمند جوان یمنی می‌گوید که بیشتر آثار هنری او حامل پیام صلح و هر معنایی علیه جنگ هستند و همچنین نقاشی‌های متعددی را با موضوعات دیگری مانند خشونت علیه زنان، تأثیر جنگ بر کودکان و تلاش پزشکان در دوران همه‌گیری کرونا و غیره داشته است.

سبأ درباره آینده صلح کشورش هم گفت: صلح نیاز به تصمیم سیاسی دارد، اما هنر نباید در جنگ‌ها غایب باشد و باید همچنان پیام‌های صلح را ارائه کند. مردم نباید به تصاویر ویرانی و جنگ عادت کنند.

 او در پایان تأکید کرد: هنر ممکن است باعث صلح نشود، اما می‌تواند در ایجاد آگاهی نسبت به نیاز به همزیستی و صلح و کنار گذاشتن خشونت کمک کند. او پیام خود را به همه مردم یمن می‌فرستد و می‌گوید: اگر واقعاً می‌توانستیم بدون طرد دیگری با هم زندگی کنیم، به آنچه رسیده‌ایم نمی‌رسیدیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha