کد خبر: 4102627
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۲

درخواست‌ برکناری وزیر کشور هند در پی اذعان به کشتار مسلمانان

اظهارات تازه وزیر کشور هند در اذعان به دخالت حزب بهاراتیا جاناتا در کشتار مسلمانان گجرات در سال 2002 با واکنش‌ شدید شهروندان این کشور همراه شده که خواستار برکناری وی هستند.

به گزارش ایکنا به نقل از الجزیره، در پی اظهارات تازه آمیت شاه، وزیر کشور هند درباره کشتار مسلمانان این کشور، موجی از خشم در شبکه‌های اجتماعی هند طی ساعات گذشته به راه افتاد.

شاه در جریان کنفرانس انتخاباتی حزب حاکم بهاراتیا جاناتا گفته است که دولت در حادثه گجرات در سال 2002 درسی به آشوبگران داد.

خشونت‌های سال 2002 در گجرات یکی از بدترین درگیری‌های داخلی در هند بود که به کشته شدن بیش از هزار نفر که بیشتر آنها مسلمان بودند، منجر شد؛ علاوه بر اینکه ده‌ها هزار مسلمان را آواره کرد. این ناآرامی‌ها پس از آتش‌سوزی در قطار حامل هندوها رخ داد که به جان باختن 60 نفر منجر شد.

گزارش شده است که در سال 2011، سانجیو بهات، Sanjeev Bhatt یک افسر ارشد سابق  گجرات شکایتی را به دادگاه قانون اساسی هند ارائه داد و مودی را متهم کرد که در قتل عام مسلمانان در سال 2002 نقش داشته است.

بهات در دادخواست خود گفت که مودی در یک دیدار رسمی با رؤسای پلیس گفت که باید به جامعه مسلمانان در مورد حادثه آتش‌سوزی قطار درسی داده شود که مشابه اظهارات امروز وزیر کشور است.

پس از 20 سال، آمیت شاه، وزیر کشور فعلی دولت مودی روز جمعه در همین ایالت در یکی از کنفرانس‌های انتخاباتی حزب حاکم، گفت که دولت در سال 2002 درسی سخت به آشوبگران داد و به همین دلیل، صلح در این ایالت در دو دهه گذشته حاکم شده است.

اظهارات آمیت شاه جنجالی در فضای مجازی هند به راه انداخته و تعدادی از فعالان و وبلاگ‌نویسان آن را حمله به جامعه مسلمانان هند دانستند و برخی آن را دلیلی بر دخالت دولت بهاراتیا جاناتا و مودی در حوادث گجرات توصیف کردند.

رنا ایوب، روزنامه‌نگار هندی که کتابی درباره وقایع گجرات نوشته است به اظهارات آمیت شاه اشاره کرد و ضمن تأکید بر دست داشتن حزب حاکم در آن کشتار پرسید: اگر جهان به شواهد بیشتری نیاز دارد، اظهارات امروز وزیر کشور گواه آن است.

شاما محمد، سخنگوی رسمی حزب اپوزیسیون کنگره ملی، در توییتی از اظهارات شاه انتقاد کرد و گفت که شعله‌ور کردن آتش‌های فرقه‌ای و شعله‌ور کردن دو قطبی‌سازی برای منافع انتخاباتی، شیوه عمل حزب بهاراتیا جاناتا طی چند دهه اخیر بوده است.

دیباکا ناث، وکیل و فعال هندی نیز نخست‌وزیر کشورش را خطاب قرار داد و گفت: به جای اینکه وانمود کنید به قانون اساسی احترام می‌گذارید و در مورد آن برای ما سخنرانی می‌کنید، باید آمیت شاه را به خاطر سخنان نفرت‌انگیز و نژادپرستانه‌ای که در اعتراف به خشونت در گجرات داشت، اخراج کنید.

ریا یک روزنامه‌نگار دیگر هم در توئیتی گفت: این یک اعتراف آشکار از سوی وزیر کشور است. امیت شاه اعتراف کرد که حزب بهاراتیا جاناتا نقش بزرگی در آشوب‌های سال 2002 داشته است.

خشونت علیه مسلمانان در هند اغلب به شکل حمله اوباش هندو به افراد مسلمان گزارش شده‌ است. به این حملات در هند خشونت‌های جمعی یا شورش‌های جمعی گفته می‌شود که می‌توان گفت اینها همه بخشی از خشونت فرقه‌ای بین جامعه اکثریت هندوها و جامعه اقلیت مسلمانان است، همچنین این نوع درگیری‌ها را می‌توان با ظهور اسلام‌هراسی در طول قرن بیستم مرتبط دانست.

بیشتر این حوادث در استان‌های شمالی و غربی هند رخ داده‌ است،  از جمله مهم‌ترین آن کشتار بزرگ کلکته در سال ۱۹۴۶ (۱۳۲۵ شمسی)، شورش در شهرهای بیهار و گارموکتشوار در سال ۱۹۴۶ (۱۳۲۵ شمسی) که پس از شورش ناحیه نواکهلی در بنگال شرقی رخ داد، قتل‌ عام مسلمانان در جامو در سال ۱۹۴۷ (۱۳۲۶ شمسی)، قتل‌ عام عظیم مسلمانان با نام عملیات پولو در حیدرآباد، شورش‌های ضد مسلمان در کلکته که خود از عواقب شورش‌های ۱۹۵۰ در شرق پاکستان (۱۳۲۸ شمسی) و شورش‌های ۱۹۶۴ در شرق پاکستان (۱۳۴۲ شمسی) بود، شورش‌های ۱۹۶۹ گجرات (۱۳۴۸ شمسی)، شورش‌های ۱۹۸۴ بیواندی (۱۳۶۳ شمسی)، شورش‌های ۱۹۸۵ گجرات (۱۳۶۳ شمسی)، شورش‌های ۱۹۸۹ باگلپور (۱۳۶۸ شمسی)، شورش‌های بمبئی، قتل‌ عام نلی در سال ۱۹۸۳ (۱۳۶۱ شمسی)، شورش‌های ۲۰۰۲ گجرات (۱۳۸۰ شمسی) و شورش‌های ۲۰۱۳ مظفرنگر (۱۳۹۲ شمسی) است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha