کد خبر: 4119350
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۴

شبان شهرضایی نخستین نشان اعتبار هنر را دریافت کرد

هم‌زمان با ایام‌الله دهه فجر و با حضور مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، نخستین نشان اعتبار هنر کشور به مشهدی حسینعلی شبانپور؛ شبان خوش‌صدای شهرضایی اعطا شد.

به گزارش ایکنا به نقل از  روابط عمومی صندوق اعتباری هنر، اولین نشان اعتبار هنر پنجشنبه ۱۳ بهمن توسط سیدمجید پوراحمدی مشاور وزیر و مدیرعامل صندوق اعتباری هنر به نمایندگی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به شبان شهرضایی مشهدی، حسینعلی شبان‌پور اهدا شد.

پوراحمدی در این دیدار ضمن ابلاغ سلام محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به حسینعلی شبان‌پور گفت: حمایت از هنرمندان در اقصی نقاط کشور عزیز ایران را وظیفه ذاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صندوق اعتباری هنر است، با افتخار اولین نشان اعتبار هنر در کشور را به شما، تقدیم می‌کنیم که هم در عرصه هنر و آواز سنتی عمری را با عشق و اشتیاق سپری و هم فرزند گرانقدرتان شهید محمودرضا شبان‌پور را تقدیم میهن اسلامی کرده‌اید.

وی با تأکید بر اینکه پس از دیدار دکتر اسماعیلی، وزیر فرهنگ و اسلامی با شبان پیر و خوش‌صدای شهرضایی و قول ایشان، نشان «اعتبار هنر» طراحی و مورد تأیید وزیر فرهنگ قرار گرفت، گفت: ازاین‌پس و بر اساس سیاست عدالت فرهنگی این نشان بر پایه‌ آیین‌نامه مصوب به هنرمندان ناشناخته شهرهای مختلف کشور که سابقه فعالیت فرهنگی، هنری و قرآنی داشته باشند و در حوزه صنفی و اجتماعی محل زیست خود از استعداد ویژه تخصصی، حسن اخلاق و شهرت حرفه‌ای برخوردار باشند، اعطا می‌شود.

در ادامه پوراحمدی لوح تقدیر به همراه هنرکارت و نشان اعتبار هنر را به هنرمند خودآموخته موسیقی سنتی جناب حسینعلی شبانپور اهدا کرد.

مشهدی حسینعلی شبانپور متولد ۱۳۱۶ از پنج سالگی به همراه پدرش به شبانی پرداخته و اکنون که ۸۵ سال دارد، در بیابان‌های غرب شهرضا به کار چوپانی مشغول است.

وی با اینکه استادی ندیده، آواز را با شنیدن تمرین کرده و در ۱۲ دستگاه موسیقی سنتی حتی راست پنجگاه و چهارگاه آواز می‌خواند.

در این دیدار احمد مقیمی مشاور وزیر در امور فرهنگی و اجتماعی مناطق محروم، علی تمنایی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان و سیدامیر جعفری؛ فرماندار شهرضا حضور داشتند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha