کد خبر: 4119673
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۹

اسرافیلی بوی گمشده مولانا را می‌دهد

برنامه این هفته هندیران به پاسداشت مقام ادبی استاد حسین اسرافیلی تعلق داشت.

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی گروه هندیران، آیین پاسداشت مقام ادبی استاد حسین اسرافیلی همراه با رونمایی از تازه‌ترین اثر وی؛ کتاب «تمرین توفان» در گروه بین‌المللی هندیران برگزار شد.

این نشست دقایقی پیش در ساعات پایانی شنبه‌شب ۱۵ بهمن با حضور شاعران، خوشنویسان و  دیگر هنرمندان کشورهای پارسی‌زبان ایران، افغانستان، هند، تاجیکستان و پاکستان با مدیریت علیرضا قزوه و اجرای سیدمسعود علوی برگزار شد.

در ابتدای برنامه علیرضا قزوه شاعر و منتقد ادبی کشورمان بیان داشت: حسین اسرافیلی از شاعران پیشکسوت انقلاب است که به دو زبان فارسی و آذری شعر می‌سراید. در شعر ایشان، حماسه حضوری پررنگ دارد. اسرافیلی در سرایش شعر در قالب‌های متنوع توانست. او به مضامین حماسی و دفاع مقدس و آیینی توجهی جدی دارد.

سپس سید مسعود علوی شاعر، ضمن بیان اجمالی سابقه ادبی حسین اسرافیلی، طبق بیانات ذیل به معرفی مشخصات ظاهری کتاب «تمرین توفان» پرداخت: شعر انقلاب بازگشت رشد و بالندگی در گستره‌ پر از طراوت ادبیات غنی پارسی در دامنه مضامین بلند انسانی و الهی است. رستاخیزی است ادبی که قیام و بازگشت دوباره روح معنویت در کالبد این جسم فرهنگی است. که  از محورهای اصلی آن می‌توان به ادبیات جنگ و دفاع مقدس اشاره داشت.

وی افزود: استاد حسین اسرافیلی از پیشکسوتان عرصه شعر انقلاب و از بنیان‌گذاران ادبیات دفاع مقدس است که با زبان و بیانی حماسی و معنوی و با مرکب شعر و ادبیات مضامین والای الهی و معرفتی را به نسل‌های مختلف انقلاب اسلامی منتقل کرده است.

علوی ادامه داد: امروز شاهد رونمایی از تازه‌ترین اثر ایشان به نام «تمرین توفان» هستیم. این کتاب با تعداد ۱۱۸ صفحه و در قطع رقعی در موسسه فرهنگی هنری شاعران پارسی‌زبان به چاپ رسیده است که شامل ۳۵ غزل و ۶ چهار پاره با نام‌های «پاره بهشت»، «گفتگو با شهیدان»، «سایه‌سار امنیت»، «فلسطین زخمی»، «سیوستان» و «پاسدار فردا» است.

رضا اسماعیلی شاعر و منتقد ادبی و از دوستان نزدیک استاد اسرافیلی نیز در این برنامه اظهار داشت: استاد حسین اسرافیلی بوی گمشده مولانا را می‌دهد. گمشده‌ای که در این روز و روزگار با چراغ باید دنبالش گشت. او علاوه بر این‌که هنرمند و شاعری بزرگ و صاحب‌نام است، دوست و برادری مشفق و خیرخواه است. مهم‌‌‌‌‌‌تر این‌که از بازماندگان نسل سلمان و قیصر و حسینی است. بوی نجابت سلمان، مهربانی و لطافت قیصر، و مرام و جوانمردی حسینی را می‌دهد. نجابت و اصالت از ویژگی‌‌های ذاتی او است.

وی افزود: در کنار برادرم اسرافیلی، به شدت احساس امنیت و آرامش می‌کنم. به راستی آدم‌‌‌هایی مثل او در این زمانه، حکم کیمیا را دارند. استاد اسرافیلی طبیعت آب را دارد. از آدم‌‌های زلالی است که به قول سهراب می‌شود دانه‌‌های دلش را دید. در کنار او، حس آدمی را دارم که در هوایی آفتابی، در کنار یک ساحل آرام قدم می‌زند. بودن با او به راستی به آدم آرامش می‌دهد. این از صفات مردان خداست.

حمیده پارسا فر، شاعر، هم در ادامه ضمن تبریک زادروز میلاد مولا علی علیه‌السلام بیان داشت: جناب استاد حسین اسرافیلی ِ ادیب،شاعر و خوش‌نویس،آنقدر مهربان و متواضع و دوست‌داشتنی هستند که هنگام نوشتن این سطرها هم دلتنگ زیارت دوباره و دیدن چهره پدرانه و  مهربانشان هستم. آثار ارزشمندشان «تولد در میدان، آتش در خیمه‌ها، در سایه‌ی ذوالفقار، عبور از صاعقه، مردان آتش‌نهاد، گزیده ادبیات معاصر شماره ۵، آتش در گلو، آیینه‌های شعله‌ور و...» همواره مورد مطالعه و علاقه اهالی شعر و ادب فارسی بوده و خواهد بود.

وی افزود: با استاد اسرافیلی عزیز، سال‌های پیش به واسطه کتاب‌ها و اشعار پرسوزوگداز دفاع مقدس و عاشورایی‌شان آشنا شدم و همواره جزء خوانندگان آثار فاخر و ارزشمندشان بوده‌ام. نسل ما و نسل‌های بعد از ما مدیون  تلاش‌های این شاعر و هنرمند تمام‌عیار و خدمات ارزنده ایشان به زبان و ادبیات فارسی هستیم. عمرشان طولانی و وجود نازنینشان بی‌گزند.

فاطمه نانی‌زاد سخنران بعدی بود و گفت: حسین اسرافیلی برای من ادب و ادبیات مصور پارسای پارسی را جلوه گری کرده است. مردی که استحکام کلمه و کلامش دریچه‌ای پیش رؤیت می‌گشاید که می‌توانی افق‌های روشن ادبیات را بی هیچ تکلفی به تماشا بنشینی.

وی افزود: شعرهای غیور و دردآشنای استاد حسین اسرافیلی ازجمله آثار ارزشمند و ارجمندی ست که ادبیات انقلاب را دوام و قوام بخشیده و نسل بالنده امروز را وامدار خویش ساخته است. خداوند متعال را شاکرم در روزگاری در هوای ادبیات تنفس می‌کنم که توفیق داشتم وجود مبارک استاد اسرافیلی را درک کنم.

در ادامه غزل «با یاد شهدا» و چهار پاره «سایه‌سار امنیت» را از کتاب «تمرین توفان»  باهم می‌خوانیم:

حسین اسرافیلی / از کتاب تمرین طوفان

 

با یاد شهدا

نیستان تا نیستان آتشی در سینه‌ها پیداست

عطش می‌بارد از چشمم، نگاهم خیره بر صحراست

من و این سوز تنهایی، من و درد و شکیبایی

تو اینجا با منی اما نگاهم سخت نابیناست

تو را می‌جویم از هر جا تو را می‌بویم از هر باغ

دلم در آتش سوزان، نگاهم سیل خون پالاست

زمان سرگشته می‌گردد، زمین بر خویش می‌لرزد

صدا در کوه می‌پیچد ز توفانی که ناپیداست

کسی در پشت این آبی، مهیا کرده اسبش را

که می‌بینم ردایش را، ز پشت ابرها پیداست

کسی می‌گفت او در دشت عباس، آب در مشکش

میان خط و خون هر صبح و شب ، سقای سنگرهاست

و می‌دیدند بین قبر مفقودین که می‌گردد

به روی شال پیشانیش خط سرخ یا زهراست

کسی می‌آید از آن دورها ، عین یقین است این

زمین را وارث آخر زمان را حجت یکتاست

کسی از مشرق شیعه به برق تیغ او آتش

به پوشش رایت طوفان، به مشتش پیچش دریاست

و من هر صبح آدینه به سمت کعبه می‌گردم

نگاهم منتظر، جانم به آمنّا و صدّقناست

اسرافیلی بوی گمشده مولانا را می‌دهد

 

چهار پاره «سایه‌سار امنیت»

برای شهید حاج قاسم سلیمانی

 

سایه‌ات سایه‌سار امنیت

گام‌هایت پر از صلابت کوه

دست‌هایت نشان پرچم ما

سربلند، ایستاده و بشکوه

 

هم‌صدا با طنین هیبت تو

خطه، امنیت فراوان داشت

ترس در جانشان فرومی‌ریخت

سایه‌های که رنگ شیطان داشت

 

بانگ فتحی بزرگ می‌پیچید

هم‌صدا با طنین گام شما

بوی لبخند و فتح می‌آمد

با طلوع سلام و نام شما

 

آسمان، با دلت قرق کرده است

ندبه‌هایت هنوز هم بر پاست

رعد می‌پیچید و صدای تو، باز

بر بلندای صخره‌ها پیداست

 

رعد نام تو را دهن به دهن

با لب کوه‌ها به فریاد است

برق از چشم‌های تو آموخت

جلوه بر کوه و دست‌ها داده است

 

گرگ‌هایی که تشنه خونند

شب‌به‌شب، سایه تو می‌بویند

پوزه این گرازهای پلید

رد پایت به دشت می‌جویند

 

خون سردار سربلند امروز

انتقامی بزرگ می‌خواهد

ساحت مرزوبوم منطقه را

خالی از زخم و گرگ می‌خواهد

 

همدل کوچه‌های خاکی بود

با یتیمان همیشه الفت داشت

پارسا، ساده و صمیمی بود

بر دل و دیده‌ها حکومت داشت

 

صد بهار و شکوفه و شادی

می‌شکفت از زلال لبخندش

محکم و استوار و پابرجا

با شهیدان، هماره پیوندش

 

روز و شب، تشنه شهادت بود

با خدا بسته بود پیمانش

در پی‌اش، مثل ابر می‌گرید

دیده سوگوار ایرانش

شاعران و خوشنویسانی همچون علیرضا قزوه، حسین اسرافیلی، رضا اسماعیلی، عبدالرحیم سعیدی راد، سید مسعود علوی، سید حکیم بینش،مسعود ربانی، محمدعلی یوسفی،  مهدی باقرخان، بلرام شکلا، نغمه مستشار نظامی، مهسا ایمانی، سید کبری حسینی بلخی، صبا فیروزی، زیبا فلاحی، حمیده پارسافر، و فاطمه ناظری در این نشست حضور داشتند

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha