کد خبر: 4218435
تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۴

مهم‌ترین ره‌توشه زائر از سرزمین وحی + فیلم

بی‌رغبتی به دنیا و عدم دلبستگی به آن از ویژگی مهم پیامبران و برگزیدگان الهی بود و این مهم‌ترین ره‌‌توشه‌ای است که زائران بیت‌الله الحرام می‌توانند از سرزمین وحی کسب کنند.

به گزارش ایکنا، هتل «کدی تاور 2» شهر مکه مکرمه، شامگاه شنبه (پنجم خردادماه)، میزبان یکی دیگر از سلسله محافل «انس و معرفت» بود که با حضور زائران ایرانی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که با یاد شهدای خدمت برگزار شد، حاج حمید رمضان‌پور، از ذاکران و مداحان بعثه مقام معظم رهبری آیاتی از سوره مبارکه «شمس» را تلاوت کرد.

در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود کریمی، از خطیبان بعثه مقام معظم رهبری، ضمن سخنانی به مهم‌ترین ره‌توشه زائران بیت‌الله الحرام از سرزمین وحی اشاره کرد و گفت: قرآن کریم می‌فرماید که یکی از ویژگی‌های بارز پیامبران و برگزیدگان الهی، بی‌رغبتی به دنیا و عدم دلبستگی به آن بود.

وی به فراز چهارم دعای ندبه «بَعْدَ أَنْ شَرَطْتَ عَلَیْهِمُ الزُّهْدَ فِی دَرَجاتِ هذِهِ الدُّنْیا الدَّنِیَّهِ: خداوندا تو با اولیائت شرط کردی که جذب دنیا و زر و زیور آن نشوند» اشاره کرد و گفت: انبیای الهی به دنیا وابسته نبودند و از دنیا فاصله می‎‌گرفتند، اما در عین حال در میان مردم بودند و این مهم‌ترین ره‌‌توشه زائران بیت‌الله الحرام از سرزمین وحی می‌تواند باشد.


حجت‌الاسلام والمسلمین کریمی در ادامه حضور در مکه و حرم امن الهی را دارای اجر و ثواب زیاد دانست و گفت: پیامبران الهی مأموریت داشتند که توحید را به مردم معرفی کنند.

این خطیب بعثه، مکه مکرمه و مدینه منوره را دو دائرةالمعارف بزرگ اسلامی دانست که زائران باید از فیاضیت و نورانیت این اماکن مقدس بهره ببرند و تأکید کرد: ما باید تلاش کنیم که پس از پایان این مراسم معنوی، اخلاق و رفتارمان متناسب با سیره و اخلاق نبوی شکل بگیرد.

وی گفت: تبلیغ قرآن، اسلام، عفاف، حجاب، دین و مذهب باید با مهربانی، دوستی و خوش‌اخلاقی باشد، همانطور که نبی مکرم اسلام دین را با مهربانی و خوش اخلاقی تبلیغ کردند. نبی اکرم(ص) بعد از وفات ابوطالب و حضرت خدیجه(س) به طائف رفتند و به مدت یک ماه فقط توانستند یک نفر را مسلمان کنند، اما هرگز نا امید نشدند.

حجت‌الاسلام والمسلمین کریمی در ادامه استقامت در راه دین خدا را درس و تکلیف الهی دانست و گفت: پیامبر(ص) در این زمینه الگو بود و در همین راستا، خاندان پیامبر(ص) به مدت سه سال در شعب ابی طالب استقامت کردند.

در پایان این مراسم، حاج حمید رمضان‌پور در رثای خاندان اباعبدالله الحسین(ع) و مصیبت این خاندان مرثیه‌سرایی کرد.

عدم دلبستگی به دنیا؛ مهم‌ترین ره‌توشه زائر از سرزمین وحی + فیلم

عدم دلبستگی به دنیا؛ مهم‌ترین ره‌توشه زائر از سرزمین وحی + فیلم

عدم دلبستگی به دنیا؛ مهم‌ترین ره‌توشه زائر از سرزمین وحی + فیلم

عدم دلبستگی به دنیا؛ مهم‌ترین ره‌توشه زائر از سرزمین وحی + فیلم

عدم دلبستگی به دنیا؛ مهم‌ترین ره‌توشه زائر از سرزمین وحی + فیلم

انتهای پیام
captcha