کد خبر: 4220534
تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۴۰
جواد آرین‌منش:

مردم اخلاق‌مداری را یکی از شاخص‌های انتخاب نامزد اصلح در نظر بگیرند + صوت

یک جامعه‌شناس با تأکید بر اینکه یکی از شاخص‌های انتخاب از سوی مردم، اخلاق سیاسی و رعایت اخلاق است، گفت: از بزنگاه‌هایی که اخلاق ظهور و بروز پیدا می‌کند، عرصه انتخابات و رقابت‌های سیاسی است به طوری که گاهی منیت‌ها بر شعارهای نامزدها غالب می‌شود و حال آنکه نامزدها باید اخلاق را به عنوان شاخص انتخابات رعایت کنند. 

محمدجواد آرین‌منش، جامعه‌شناس و عضو پیشین کمیسیون فرهنگی مجلس

بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در مراسم بزرگداشت سی و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) معطوف به انتخابات پیش روی ریاست‌جمهوری بود. ایشان ضمن تأکید بر اینکه حماسه‌ انتخابات، مکمل حماسه‌ بدرقه‌ شهیدان است بر ضرورت حاکم بودن اخلاق بین نامزدهای تصریح کردند. 

معظم له به صراحتا اعلام کردند؛ صحنه‌ انتخابات، صحنه‌ عزت و حماسه و صحنه‌ رقابت برای خدمت است و نه تنها بدگویی کردن، تهمت زدن، لجنپراکنی کردن، کمکی به پیشرفت کارها نمی‌کند بلکه به آبروی ملی هم لطمه می‌زند.

در این راستا جواد آرین‌منش، جامعه‌شناس و عضو پیشین کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌وگو با ایکنا، در مورد تأکید رهبر معظم انقلاب درباره رعایت اخلاق انتخاباتی و پرهیز از بدگویی و لجن‌پراکنی، گفت: یکی از شاخص‌های انتخاب از سوی مردم در انتخابات، اخلاق سیاسی و رعایت اخلاق از سوی نامزدها در جریان رقابت سیاسی است. 


بیشتر بخوانید:


عضو پیشین کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: یکی از بزنگاه‌های ظهور و بروز اخلاق سیاسی، عرصه انتخابات و رقابت‌های انتخاباتی است به طوری که گاهی منیت‌ها بر شعارهایی که داوطلبان به عنوان ایثارگر و خدمتگزار مردم می‌دهند، غالب می‌شود.

درجه اخلاق‌مداری؛ شاخص انتخاب درست

آرین‌منش اظهار کرد: افرادی که مدعی جانشینی رئیس‌جمهور شهیدی هستند که دارای صفاتی چون تقوا، پرهیزکاری، صبوری، پرکاری و دربردارنده سایر ویژگی‌های مثبت بوده است باید خود را در عرصه سیاسی نیز نشان دهند و اخلاق را به عنوان شاخص انتخابات رعایت کنند. 

وی با تأکید بر ضرورت توجه مردم به این مسئله، ادامه داد: مردم در انتخاب و گزینش خود یکی از ملاک‌ها و شاخص‌ها را رعایت اخلاق سیاسی، مراعات حقوق سایر نامزدها و عدم برچسب‌زنی و تهمت زدن به دیگران، قرار دهند و برخی از بی‌اخلاقی‌هایی که معمولا در انتخابات گذشته در کشور ما رایج بوده است را دنبال نکنند. 

اخلاق اسلامی باید در جامعه رواج پیدا می‌کرد

آرین‌منش در مورد دستاوردهای رعایت اخلاق انتخاباتی برای جامعه و عرصه سیاسی کشور، گفت: بالاخره ادعای ما این است که جامعه‌ای آرمانی و اسلامی هستیم. بعد از 45 سال در واقع می‌بایست اخلاق اسلامی در جامه ما رواج پیدا می‌کرد و رهبران جامعه طبیعتا در این زمینه باید برای سایرین الگو باشند و اگر در این زمینه موفق نشدیم قطعا جایی از کار ایراد و مشکل داشته است.

این جامعه‌شناس افزود: به عبارتی در نظام تعلیم و تربیت و نقشی که علما و روحانیون، مراجع، حوزه‌های علمیه، آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها باید در اشاعه اخلاق اسلامی می‌داشتند، کاستی‌هایی وجود داشته و الا نباید امروز ما و یا رهبر معظم انقلاب، نگران عدم رعایت اخلاق در انتخابات آن هم در میان افرادی که مدعی تصدی‌گری بر قوه مجریه هستند، باشند. 

افزایش مشارکت به چه قیمتی؟!

آرین‌منش در تحلیل این موضوع که عده‌ای معتقدند رعایت اخلاق انتخاباتی، هیجان انتخابات را کاهش می‌دهد و برای افزایش مشارکت‌ها ناگزیر به برخی افشاگری‌ها و بگم‌بگم‌ها هستیم، گفت: افزایش مشارکت به چه قیمتی؟! به قیمت هتک حرمت دیگران و ضایع کردن شخصیت افراد!؟ این یعنی ما به هر طریق می‌خواهیم تنور انتخابات را گرم کنیم؟! این چه نسبتی با آموزه‌های دینی و اسلامی دارد؟ این یک نگاه پر از ایراد و اشکال است که بخواهیم با ابزارهای غیر اخلاقی مردم را به صحنه انتخابات بیاوریم و مشارکت حداکثری را رقم بزنیم در حالی که ادعای ما این است که هدف، وسیله را توجیه نمی‌کند. 

وی ادامه داد: گاهی رسانه ملی برای اینکه می‌خواهد حضور اقشار مختلف را در انتخابات به تصویر بکشد، افرادی را که دارای حجاب متعارف نیستند و در شرایط عادی در خیابان‌ها تذکر می‌گیرند در قاب تصویر به نمایش می‌گذارد اگر این قشر مشروعیت دارند چرا در شرایط عادی این مشروعیت برای این افراد درنظر گرفته نمی‌شود؟! در دوران انتخابات برخی از موارد آزاد و مشروع می‌شود که پس از آن رعایت نمی‌شود، به نظرم این موضوع از جمله مسائل فرهنگی است که باید به آن توجه و اهتمام بیشتری صورت گیرد. 

نامزدهای انتخاباتی؛ صف مقدم ترویج اخلاق سیاسی

آرین‌منش درباره نقش نامزدها و حامیان آنها در اخلاقی و سالم ماندن فضای رقابت سیاسی، اظهار کرد:نامزدهای انتخاباتی و هواداران نه تنها باید اخلاق‌گرا باقی بمانند بلکه باید مروج اخلاق باشند. در حقیقت نامزدهای انتخابات در صف مقدم رعایت و اشاعه اخلاق سیاسی قرار دارند و بی‌توجهی آنها به مقوله اخلاق، بدنه حامیان آنها را نیز به سمت رفتارهای غیراخلاقی و بداخلاقی‌های سیاسی سوق می‌دهد. 

کد

وی در پایان با تأکید بر اینکه نامزدها انتخاب می‌شوند برای اینکه جامعه را اصلاح کنند، گفت: با این نگاه خود نامزدها باید برای دیگران در همه عرصه‌ها و مراحل الگو و نمونه باشند و سعی کنند تا جامعه را به سمت اخلاق‌مداری پیش ببرند. 

انتهای پیام
captcha