کد خبر: 4220808
تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۰۳
ترقی بیان کرد:

ارتقای سرمایه اجتماعی؛ دستاورد رعایت اخلاق سیاسی در رقابت‌های انتخاباتی + صوت

قائم‌مقام حزب مؤتلفه اسلامی با تأکید بر نقش رعایت اخلاق انتخاباتی در هدایت و جهت‌دهی جامعه برای سبقت در خیرات، گفت: جامعه از این طریق از رقابت‌های غیر اخلاقی دور می‌شود و از سوی دیگر اعتماد مردم به عنوان سرمایه‌ اجتماعی کشور به رقابت‌کنندگان افزایش پیدا می‌کند و مردم درمی‌یابند که نامزدها صرفا به دنبال کسب قدرت نیستند، بلکه رقابت سیاسی وسیله‌ای برای خدمت است.

حمیدرضا ترقی، قائم‌مقام حزب مؤتلفه اسلامی

بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در مراسم بزرگداشت سی و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) معطوف به انتخابات پیش روی ریاست‌جمهوری بود. ایشان ضمن تأکید بر اینکه حماسه‌ انتخابات مکمل حماسه‌ بدرقه‌ شهیدان است، به صراحت به حاکم بودن اخلاق نامزدها اشاره کردند. 

معظم له صراحتا اعلام کردند؛ صحنه‌ انتخابات، صحنه‌ عزت و حماسه و صحنه‌ رقابت برای خدمت است و نه تنها بدگویی کردن، تهمت زدن، لجنپراکنی کردن، کمکی به پیشرفت کارها نمی‌کند بلکه به آبروی ملی هم لطمه می‌زند.

در این راستا حمیدرضا ترقی، قائم‌مقام حزب مؤتلفه اسلامی، در گفت‌وگو با ایکنا در پاسخ به این سؤال که چرا در  نظام دینی رقابت سیاسی نمی‌تواند بدون توجه به مؤلفه‌های اخلاقی ‌باشد، گفت: به دلیل اینکه در نظام اسلامی کسب قدرت و طمع رسیدن به آن در انتخابات لحاظ نیست بلکه انتخابات به نوعی مسابقه در خیرات است. لذا هنگامی که شما می‌خواهید در مسابقه‌ای برای خدمت به مردم شرکت کنید نمی‌توانید برای پیروزی در آن از رفتارهای خلاف ارزش‌های اسلامی و دینی استفاده کنید. 


بیشتر بخوانید: 


قائم‌مقام حزب مؤتلفه اسلامی با تأکید بر اینکه اصل و ملاک خدمت، اخلاق و پیاده کردن اخلاق در جامعه است، افزود: شخصی که می‌خواهد در جامعه ارزش‌های دینی و اسلامی را پیاده کند و در قَسمی که می‌خواهد یاد کند، اجراکننده ارزش‌های دینی و اسلامی در جامعه نیز باشد، اگر از همان ابتدا خودش اخلاق را زیر پا بگذارد و به معیارهای ارزشی بی‌توجه باشد و برای رسیدن به این جایگاه و موقعیت، آماده زیر پا گذاشتن هر گونه اخلاق و ارزش‌های دینی است، صلاحیتی برای این پست و مسئولیت ندارد.

انتخابات مسابقه در خیرات است

ترقی تصریح کرد: چون انتخابات رقابت و مسابقه در خیرات است کاملا شرایط آن با معیارهایی که در رقابت‌های سیاسی سایر کشورها و مسلک‌ها وجود دارد، متفاوت و متمایز است و لذا نمی‌توان به هیچ وجه این دو یعنی؛ بی‌اخلاقی را با رقابت و انتخابات در جامعه اسلامی ممزوج کرد.

وی درباره ماحصل و نتیجه رعایت اخلاق انتخابات برای جامعه، گفت: هنگامی که مردم ببینند افرادی درحال مسابقه در این خیرات با رعایت ارزش‌های دینی و اخلاقی جهت اثبات خود هستند و در جهت نفی و تخریب دیگران عمل نمی‌کنند، این موضوع موجب می‌شود که این نوع رفتار در جامعه نهادینه و به الگو و سرمشقی برای سایرین تبدیل شود. 

رقابت در انتخابات برای حب قدرت نیست

قائم‌مقام حزب مؤتلفه اسلامی بر بازخورد اینگونه رفتارها بر هدایت و جهت‌دهی جامعه در سبقت در خیرات تأکید کرد و گفت: با این گونه اخلاقیات، جامعه از رقابت‌های غیر اخلاقی دور می‌شود. از سوی دیگر اعتماد مردم به عنوان سرمایه‌ اجتماعی کشور به رقابت‌کنندگان افزایش پیدا می‌کند و این اطمینان در شهروندان به وجود می‌آید که نامزدهای انتخاباتی به دنبال کسب پست و قدرت با تمسک و توسل به هر وسیله و ابزاری نیستند، بلکه به دنبال خدمت و انجام وظیفه و تکلیف هستند و نیت نامزدها در عرصه انتخابات و در صورت کسب حداکثر آرا به منظور خیر و صلاح جامعه است نه حب قدرت و تشنگی نسبت به مقام. 

ترقی در تحلیل این موضوع که عده‌ای معتقدند رعایت اخلاق انتخاباتی، هیجان انتخابات را کاهش می‌دهد و برای افزایش مشارکت‌ها ناگزیر به برخی افشاگری‌ها و بگم‌بگم‌ها هستیم، گفت: ممکن است به ظاهر بخشی از افراد با این نوع هیجانات، وارد صحنه می‌شوند و به رأی دادن و رأی ندادن تشویق شوند اما آثار آن در درازمدت بسیار خطرناک است. 

فریب آثار زودگذر تخریب‌ها را نخوریم

قائم‌مقام حزب مؤتلفه اسلامی بیان کرد: نباید فریب آثار زودگذر و آنی برخی از این حرکات‌ را بخوریم، بلکه اگر این نوع رفتارها در جامعه نهادینه شود و اساس رقابت‌ها بر افشاگری و تخریب یکدیگر بنا شود در درازمدت چیزی از نخبگان جامعه و حیثیت و اخلاقیات باقی نمی‌ماند و دیگر نخبه‌ای در جامعه نخواهیم داشت که مردم بخواهند به او اعتماد کنند و این‌ نتیجه‌ خطرناکی است که سلب اعتماد عمومی از نخبگان جامعه را در پی خواهد داشت. 

ترقی درباره نقش نامزدها و حامیان آنها در اخلاقی و سالم ماندن فضای رقابت سیاسی، اظهار کرد: انتظار ما این است با هر انتخاباتی خصوصا کسانی که مسئولیت دولت را برعهده می‌گیرند یک گام به دولت‌سازی اسلامی نزدیک شویم. 

توجه به دولت‌سازی اسلامی

وی ادامه داد: برای اینکه این فرایند در انقلاب اسلامی طی شود و از مرحله تثبیت نظام جمهوری اسلامی به مرحله دولت‌سازی و سپس جامعه سازی اسلامی برویم و این موضوع تحقق پیدا کند، لازمه‌اش این است افرادی که می‌خواهند این مسئولیت را در جامعه قبول کنند، تلاش کنند تا در انتخابات دوره چهاردهم ریاست جمهوری چندین گام به دولت سازی اسلامی نزدیک‌تر شویم و تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی را میسرتر کنیم و برداشتن این گام مسئولیت سنگینی را در پی دارد.

کد

قائم‌مقام حزب مؤتلفه اسلامی در پایان گفت: نامزدهای انتخاباتی باید بدانند کسی که در قانون اساسی ما نفر دوم بعد از رهبری است، نمی‌تواند به لحاظ اخلاق، رفتار، منش، دیدگاه، بصیرت و اندوخته‌های معرفتی فاصله‌اش با رهبری بسیار باشد. لذا نامزدها خودشان را از نظر فکری، رفتاری، اخلاقی، تقوا و ایمان با رهبر معظم انقلاب مقایسه کنند و ببیند چه میزان به ایشان نزدیک هستند و کسی که واقعا از این لحاظ به ایشان نزدیک است خود را لایق این مسئولیت بداند. 

انتهای پیام
captcha